Prestižní Univerzita Curych se stahuje z žebříčku. „Publikační mašinerie, nejde o kvalitu,“ tvrdí
ŽEBŘÍČEK SVĚTOVÝCH UNIVERZIT
Prestižní švýcarská Univerzita Curych se stahuje z mezinárodního žebříčku univerzit podle oborového časopisu Times Higher Education, jelikož seznam požaduje zbytečně velké množství publikací na úkor kvalitního obsahu. Žebříček se zaměřuje více na měřitelné výstupy, jako je počet publikací, citací a měření produktivity, namísto upřednostnění kvality obsahu a základního principu vědeckého výzkumu, tvrdí univerzita. V zatím posledním žebříčku se švýcarská univerzita umístila na 80. místě mezi nejlepšími světovými univerzitami a v několika oborech drží světové prvenství. Univerzita už ale další údaje a výstupy pro žebříček QS World University Ranking by Subject neposkytne, píše se na webu Univerzity Curych.
Curyšská univerzita také naznačila, že podobné žebříčky a srovnání, jako je QS World University Ranking by Subject, měří rozmanité úspěchy univerzit v oblasti výzkumu a výuky jinak a podle vlastních parametrů. Tato srovnání zároveň vytváří pobídku ke zvyšování počtu publikací a výstupů namísto upřednostňování kvalitního obsahu a vědeckých principů, domnívá se univerzita.
Vedení univerzity také tvrdí, že se z pracovníků kvůli požadavkům hodnotitelů stává „publikační mašinerie“, která chrlí zbytečné a pochybné publikace, aby získala lepší jméno, hodnotu a slávu. Podle univerzity se jedná o zbytečný výzkum, který je založený na množství publikovaného materiálu, ale nehodnotí skutečný princip vědeckého výzkumu. „Odstupujeme z tohoto závodu, který z univerzity dělá pouze výdělečnou instituci, jejímž jediným cílem je přilákat klienty,“ píše vedení univerzity v prohlášení.
Univerzita Curych patří k nejprestižnějším univerzitám na světě, a proto mnohé překvapilo, že příští rok už nebude předkládat práce ke klasifikaci do žebříčku magazínu Times Higher Education.
Švýcarská univerzita se sice v posledním žebříčku umístila „až“ na 80. místě, ale zároveň vévodí užšímu žebříčku hned ve třech oborech. Umístila se první v oblasti geologie, geofyziky a studiích o zemi a moři. Také se nachází v první desítce v oblasti základních věd, inženýrství a architektury. Ve studijním oboru Datová věda a umělá inteligence skončila sedmá.
„Stejně jako u všech žebříčků vnímáme QS World University Ranking by Subject pouze jako jeden z mnoha pohledů, které porovnávají Univerzitu Curych s dalšími školami. Ale těší nás, že se univerzita v mnohých předmětových oblastech neustále umisťuje na předních místech světového žebříčku,“ komentuje výzkumný pracovník Paul Cross z oddělení institucionálního výzkumu.
Žebříček QS World University Rankings by Subject ovlivňuje pět základních ukazatelů, jako je reputace akademiků a zaměstnavatelů, citace z výzkumů, mezinárodní výzkumné sítě a partnerství, měření produktivity a dopadu výzkumného pracovníka, katedry či instituce a nakonec počet prací a jejich citací.
Curyšská univerzita byla založena v roce 1833, dosud byla spojována s třinácti nositeli Nobelovy ceny a s více než 25 000 studenty je v současnosti největší švýcarskou univerzitou. Sdružuje všechny klasické fakulty, jako je teologická, právnická, ekonomická, lékařská, veterinární, filozofická a matematicko-přírodovědná.
Švýcarskou univerzitu vystudovali slavní vědci, literáti a především fyzici a chemici. Mezi absolventy univerzity, kteří to dotáhli tak daleko, že získali Nobelovu cenu, byl slavný fyzik Albert Einstein, rakouský teoretický fyzik Erwin Schrödinger, švýcarský chemik Alfred Werner, německý historik a spisovatel Theodor Mommsen a mnozí další.
Univerzita Curych se proslavila především v oblasti molekulární biologie, výzkumu mozku a antropologie a prací Psychiatrické univerzitní kliniky v Curychu. Kromě toho je k univerzitě v Curychu přidružena řada muzeí a sbírek – od antropologie po zoologii, včetně etnologického muzea. Sama univerzita je také součástí Ligy evropských výzkumných univerzit (LERU).