Izrael prý nevylučuje útok na íránská jaderná zařízení. USA to teď nepodpoří, varuje Trump
IZRAEL A ÍRÁN
Izrael nevyloučil útok na íránská jaderná zařízení v nadcházejících měsících, přestože americký prezident Donald Trump sdělil tamnímu premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, že USA prozatím nejsou ochotné takový krok podpořit. Informuje o tom server Times of Israel s odvoláním na několik zdrojů obeznámených se situací. Izrael protože prý zvažuje formu útoku, která by nevyžadovala tak velkou podporu USA.
Izraelští představitelé se zavázali, že zabrání Teheránu získat jadernou zbraň, a Netanjahu trvá na tom, že jakákoli jednání s Íránem musí vést k úplné likvidaci jeho jaderného programu. V Římě se v sobotu uskuteční druhé kolo předběžných jaderných rozhovorů mezi USA a Íránem.
V uplynulých měsících Izrael Trumpově administrativě navrhl řadu možností útoku na íránská zařízení, včetně některých s termíny na konci jara a v létě, uvádějí zdroje.
ESEJ VÁCLAVA BĚLOHRADSKÉHO: Zaslepená společnost. Když nevidět je přikázáním…
Plány podle listu Times of Israel zahrnují kombinaci leteckých úderů a operací komanda, které se liší svou tvrdostí a dopadem, a které by mohly schopnost Teheránu vyzbrojit svůj jaderný program oddálit o pouhé měsíce nebo o rok či více, tvrdí zdroje.
Deník New York Times ve středu napsal, že Trump Netanjahuovi na schůzce v Bílém domě počátkem tohoto měsíce řekl, že Washington chce upřednostnit diplomatické rozhovory s Teheránem a že není ochoten v krátkodobém horizontu podpořit úder na jaderná zařízení země. Trump později popřel, že by nad plánovanými údery „mávl rukou“.
Izraelští představitelé se však nyní domnívají, že jejich armáda by místo toho mohla provést omezený úder na Írán, který by vyžadoval menší podporu USA. Takový útok by byl podstatně menší než ty, které Izrael původně navrhoval.
Šéf americké diplomacie Marco Rubio se v pátek ve svých komentářích obrátil také na Evropany, kteří se podle něj musí rozhodnout, zda uvalí na Teherán další sankce, pokud bude jasné, že je blízko vyvinutí jaderné zbraně. V této souvislosti poznamenal, že Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) by mohla brzy vydat zprávu o tom, že Írán nedodržuje závazky a že je nebezpečně blízko k získání jaderné bomby.
ECHO PORADA: Ideologický souboj Evropa vs. USA. Reprezentuje Evropa americké Demokraty?
Trump chce s Íránem uzavřít novou jadernou dohodu, přičemž zároveň několikrát hrozil případným vojenským zásahem. V roce 2018 za svého prvního prezidentského mandátu přitom odstoupil od původní jaderné dohody s Íránem uzavřené v roce 2015. Úmluva měla zpomalit íránský jaderný program výměnou za zrušení protiíránských sankcí. Írán po americkém odstoupení přestal dohodu dodržovat a začal obohacovat uran na úroveň, která ho podle MAAE přibližuje k možné výrobě jaderné zbraně. Teherán přesto dlouhodobě tvrdí, že jeho jaderný program slouží pouze k mírovým účelům.