Kennedy jr. má pochopení pro Putina: „USA slíbily Rusku, že se NATO nerozšíří ani o píď“
ROBERT KENNEDY JR.
Člen slavné politické dynastie Kennedyů a demokratický kandidát na amerického prezidenta Robert Kennedy jr. opět na americké politické scéně otevřel otázku podpory Ukrajiny ze strany USA. Tvrdý izolacionista, který je v opozici proti prezidentu Joe Bidenovi, ukázal částečné pochopení pro kroky prezidenta Vladimira Putina. V nedávném rozhovoru uvedl, že Spojené státy opakovaně SSSR slíbily nerozšiřování aliance na východ po sjednocení Německa. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina, to je jeden z důvodů proč byl „donucen“ ke „speciální vojenské operaci“ na Ukrajině.
„V roce 1991-1992 jsme opakovaně Rusům verbálně i písemně slíbili, že pokud stáhnou svých 100 000 vojáků z východního Německa a umožní sjednocenému Německu vstup do NATO, tak se NATO nerozšíří ani o píď na východ. Od té doby jsme NATO posunuli o tisíce mil na východ a přijali 14 nových států. Do Rumunska a Polska jsme umístili systémy schopné odpalovat jaderné hlavice. Rusové varovali tehdejšího amerického velvyslance v Rusku (2005-2008) a současného šéfa CIA Billa Burnse, pokud Ukrajina vstoupí do NATO, považovali by to za nepřekročitelnou červenou linii. Podívejme se na to z pozice Ruska. Můj strýc (demokratický prezident J. F. Kennedy poz. red) vždycky říkal, vžijte se do pozice svého oponenta,“ uvedl Robert Kennedy jr. na konferenci Scale Global.
An statement from US presidential candidate Robert Kennedy Jr.:
— Sprinter (@Sprinter99880) June 3, 2023
“In 1991-1992, we repeatedly promised the Russians verbally and in writing that if they withdraw 100,000 troops from Germany and allow the country to reunite within NATO, then we will not move NATO an inch east.… pic.twitter.com/RAuPbdHTGh
Robert Kennedy jr. je synovcem Johna Fitzgeralda Kennedyho. Jeho otec Robert Kennedy byl ministr spravedlnosti ve vládě svého bratra a jeho pravou rukou. V roce 1968 byl zavražděn během volební kampaně na prezidenta USA. Jeho syn působí jako právník v ekologických organizacích a nikdy nezastával volenou politickou funkci. Podporu Ukrajiny kritizuje jako izolacionista dlouhodobě. Situaci na Ukrajině a podporu USA napadené zemi označil například za „skrytou humanitární misi“. Jeho profil po ohlášení kandidatury přinesl server Echo24 zde.
Rozšíření NATO na východ Vladimir Putin mnohokrát označil za podraz a porušení slibu ze strany Spojených států. Rozšíření NATO považuje Vladimir Putin za ohrožení Ruska. V diplomatické depeši o jeho obavách informoval právě tehdejší americký velvyslanec v Rusku Burns. Žádné formální záruky stvrzené mezinárodní dohodou s Ruskem však rozšiřování NATO neovlivňují.
V minulých letech byly odtajněny některé dokumenty poodhalující debaty mezi západními politiky v době vyjednávání o sjednocení Německa a jeho vstupu do NATO. Zvláště aktivní v těchto debatách byl, jak upozornil v tehdejším komentáři Martin Weiss, tehdejší německý ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher, který myšlenku o „nerozšiřování ani o píď na východ“ poprvé zmínil v roce 1990. Svou vizi ale ve vládě kancléře Helmuta Kohla neprosadil.
„To, co tyto dokumenty zachycují, nejsou ovšem „záruky“ SSSR. NATO se rozšířilo z iniciativy členských zemí, které k tomu postupně dospěly nějakým vývojem. Je zásluhou zejména Američanů, že SSSR – státu, který už v době rozšiřování neexistoval – proti tomu zcela rozumně a prozíravě nikdo žádné záruky nedal. Rusko se samo rozhodlo jít svou speciální cestou a to, nakolik to Západ ovlivnil či mohl ovlivnit, je na jinou diskusi,“ uvádí Martin Weiss.