Kdo teď usedne na Petrův stolec? Ve hře je „asijský František“, Maďar, ale i kardinál z Ghany
NÁSLEDNÍK PAPEŽE FRANTIŠKA
Po úmrtí papeže Františka se katolická církev připravuje na volbu jeho nástupce, o možných kandidátech už se spekuluje. Ve Vatikánu se brzy sejde konkláve kardinálů, kteří budou vybírat novou hlavu římskokatolické církve. Mezi nejčastěji zmiňovanými kandidáty se objevují jména z různých částí světa, přičemž důraz je kladen na kontinuitu, ale i možnou reformní agendu.
Jedním z možných nástupců by mohl být arcibiskup marseillský. Jean-Marc Aveline je totitž známý svou lidovou povahou a ideologickou blízkostí k zesnulému papeži Františkovi, zejména v otázkách imigrace a vztahů s muslimským světem. Má také doktorát z teologie a filozofie. Narodil se 26. prosince 1958 se v Alžírsku, ale vyrostl v Marseille. Pod vedením papeže Františka udělal velký kariérní pokrok, v roce 2013 se stal biskupem, v roce 2019 arcibiskupem a o tři roky později kardinálem. Jeho postavení zesílilo v září 2023, kdy zorganizoval mezinárodní církevní konferenci o otázkách Středomoří, na níž byl papež František hlavním hostem. Pokud by získal papežský úřad, stal by se podle agentury Reuters prvním francouzským papežem od 14. století a byl by také nejmladším papežem od dob Jana Pavla II.
Italský kardinál Pietro Paroli je považován za kompromisního kandidáta. Má také slibný kurz 4:1 dle dosavadních odhadů, jak uvádí Newsweek. Většinu života působil jako církevní diplomat a od roku 2013, kdy byl zvolen papež František, zastával vlivnou funkci státního sekretáře papeže, byl tak druhým nejvýše postaveným vatikánským činitelem. V roce 2009 ho papež Benedikt XVI. jmenoval velvyslancem Vatikánu ve Venezuele. V minulosti kritizoval pokusy umožnit kněžím v Německu symbolicky žehnat párům stejného pohlaví. Narodil se 17. ledna 1955. Do vatikánských diplomatických služeb vstoupil pouhé tři roky po svém kněžském svěcení v roce 1980. Loni navštívil Českou republiku.
Dalším možným kandidátem je Peter Erdö. Maďarský kardinál (od roku 2003) byl považován za papežského uchazeče již v roce 2013 díky svým rozsáhlým církevním kontaktům v Evropě a Africe. V teologii se řadí ke konzervativcům a ve svých projevech zdůrazňuje křesťanské kořeny kontinentu. Zároveň je však vnímán jako pragmatik a na rozdíl od jiných tradičně smýšlejících duchovních se s papežem Františkem nikdy otevřeně nestřetl. Přesto během migrační krize v roce 2015 vzbudil ve Vatikánu pozdvižení, když se postavil proti výzvě papeže Františka, aby církve přijímaly uprchlíky. Narodil se 25. června 1952 v Budapešti. Na kněze byl vysvěcen v roce 1975. Od roku 2003 působí jako ostřihomsko-budapešťský arcibiskup a primas maďarský. Studoval na seminářích v Ostřihomi a Budapešti a na Papežské lateránské univerzitě v Římě, kde získal doktorát z teologie a kanonického práva. Je rektorem Katolické univerzity Petra Pázmánye.
Další z diskutovaných kandidátů na papeže je asijského původu a to Luis Antonio Gokim Tagle. Filipínský kardinál je často nazýván "asijským Františkem" kvůli podobným názorům a postojům. Podle vatikánských pozorovatelů a sázkových kanceláří má dokonce jednu z největších šancí. V současnosti je favorit na sázení v kurzu 3:1, jak uvádí web Newsweek. V případě zvolení by byl prvním pontifikem z Asie. Od svého vysvěcení na kněze v roce 1982 má za sebou desítky let pastoračních zkušeností. Poté získal administrativní zkušenosti, nejprve jako biskup v Imusu a poté jako arcibiskup v Manile. Papež Benedikt XVI. ho v roce 2012 jmenoval kardinálem. V letech 2015-2022 byl nejvyšším představitelem Caritas Internationalis, konfederace více než 160 katolických organizací, které poskytují pomoc, sociální služby a rozvoj po celém světě. V roce 2022 papež František propustil celé její vedení po obviněních ze šikany a ponižování zaměstnanců. Narodil se 21. června 1957 ve filipínském Imusu; na Filipínách žije nejvíce katolíků v Asii.
Peter Kodwo Appiah Turkson, ghanský kardinál, by také mohl usednout na Petrův stolec. Studoval v seminářích v Ghaně a v New Yorku, v roce 1975 byl vysvěcen na kněze a poté vyučoval ve svém bývalém ghanském semináři a absolvoval biblická studia v Římě. Papež Jan Pavel II. ho v roce 1992 jmenoval arcibiskupem Cape Coast a o 11 let později ho jmenoval prvním kardinálem v historii tohoto západoafrického státu. V roce 2009 byl jmenován hlavou Papežské rady pro spravedlnost a mír - orgánu, který prosazuje sociální spravedlnost, lidská práva a mír ve světě. V roce 2021 Turkson z této funkce odstoupil a byl jmenován do čela dvou papežských akademií pro vědy a společenské vědy.
K dalšímu postupu se vyjádřila i Michelle Dillon, děkanka College of Liberal Arts na University of New Hampshire. „Během období smutku budou mít biskupové a kardinálové spoustu času a mnoho příležitostí, aby navzájem neformálně pohovořili o svých cílech a přáních ohledně konkláve a jeho výsledku,“ vysvětlila. Klíčovou otázkou pro konkláve bude zřejmě také Františkovo řešení případů sexuálního zneužívání, které rozděluje církevní vůdce.
Sbor kardinálů se nyní připravuje na konkláve ve Vatikánu, kde rozhodne o budoucnosti katolické církve. Ke zvolení nového papeže je potřeba dvoutřetinová většina. Jejich volba nebude pouze formálním jmenováním nové hlavy 1,37 miliardy věřících, ale klíčovým momentem, který určí směřování církve v otázkách nauky, transparentnosti i jejího vztahu k věřícím po celém světě. Zda příští papež naváže na reformní kurz Františka, nebo se církev vrátí ke konzervativnějším hodnotám, bude jasné ve chvíli, kdy ze Sixtinské kaple vystoupá bílý kouř.