Britští konzervativci na kapačkách
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
RUTTE A TRUMP
Generální tajemník NATO Mark Rutte se v pátek v Palm Beach na Floridě setkal se zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Dřívější informaci nizozemských ...
Britští labouristé směřují k drtivému vítězství. Exit poll zveřejněný v jedenáct hodin českého času připisuje labouristům 410 křesel v Dolní sněmovně z 650. Konzervativci mají získat 131, Liberální demokraté 61 a Reform UK Nigela Farage 13. Jsou to sice volební odhady, ale britské exit polly bývají tradičně velmi přesné. I když čísla nebudou zcela souhlasit, je jasné, že Labouristická strana bude mít absolutní většinu, což koneckonců předpovídaly veškeré předvolební průzkumy.
Je to nejhorší výsledek Konzervativní strany v dějinách. Horší než historická porážka v roce 1997. Ale pokud se výsledek potvrdí, jde o lepší výsledek, než se předpokládalo. Některé průzkumy věštily konzervativcům okolo šedesáti křesel a až třetí místo. V tom případě by Konzervativní strana směřovala k zániku. Znamenalo by to potvrzení těch nejhorších předpovědí.
V minulých týdnech britští komentátoři mluvili o možnosti, že britští konzervativci se vydají cestou svých kanadských bratří. Ti v roce 1993 putovali z vlády do zapomnění, když získali pouze dva mandáty. Kolem 130 křesel dává konzervativcům dostatek síly k pokračování. Rovněž si udrží postavení oficiální opozice, která připadá druhé největší straně a poskytuje nejrůznější výhody jako přednostní právo interpelovat premiéra. Tento výsledek tak dává možnost konzervativcům zamyslet se nad sebou a pomalu plánovat comeback. Ten ale může přijít nejdříve za pět let. Konzervativní strana tak ve volbách nezanikla, ale je na kapačkách.
Pokud se výsledek potvrdí, znamená to velké trápení pro Nigela Farage. Na jednu stranu se jedná o obří úspěch, cca 13 křesel je víc, než předpovídaly průzkumy. Zároveň ale jeho plán na ovládnutí britské pravice počítal s kompletním kolapsem konzervativců. Ti měli v těchto volbách v podstatě zaniknout, aby je jeho Reform v příštím klání nahradila coby hlavní síla na pravici. Při momentálním rozložení se tento plán pro Farage značně komplikuje.
Nad očekávaní dobrý výsledek pro konzervativce zřejmě ovlivnily tři faktory. Pravice v posledních týdnech strašila labouristickou supermajoritou, kdy v podstatě zanikne efektivní opozice. To mohlo mnoho voličů, kteří chtěli zůstat doma, nakonec přesvědčit k tomu, aby se k urnám přece jen vydali. Za druhé Farage v závěru poškodily jeho výroky o Ukrajině, kdy prohlásil, že Rusko k invazi vyprovokovalo rozšiřování NATO. Britská společnost je silně protiruská, zvláště od pokusu zabít Sergeje Skripala, kdy ruští agenti použili novičok uprostřed Salisbury. To mohlo mnoho pravicových voličů přesvědčit, aby přece jen hodili hlas konzervativcům, a ne Reform. Poslední důvod jsou pochybní kandidáti za Reform. Stranu doprovází nařčení z pravicového extremismu a fašismu. Sám Farage rozhodně fašista není, ale na několik jeho spolustraníků vyplavalo mnoho pochybných výroků. Přeci jen, některé voliče to mohlo odradit.
Přestože konzervativci můžou slavit, že spadli hrobníkovi z lopaty, nejde o velký úspěch. Voliči jim to spočítali za 14 let rozpačitých výsledků. Vysoká migrace, nejvyšší daňová zátěž od druhé světové války, zvyšující se kriminalita, postupující progresivismus, rozpadající se infrastruktura – to vše jsou problémy dnešní Británie. To se projevilo obří většinou pro labouristy. Jejich hlavní plus je, že nejde o konzervativce. Sami ale nemají přesvědčivé recepty na britské problémy. Dá se tedy očekávat, že strana se velmi rychle stane velmi nepopulární. V tom případě konzervativci budou mít šanci na reparát. Pokud se to nepodaří, zřejmě posílí extrémní konce politického spektra.
Výsledky, jestliže se potvrdí, jsou ale také dobrou zprávou pro celistvost Spojeného království. Skotská národní strana (SNP) prosazující nezávislost Skotska má podle exit pollu získat pouze deset křesel místo původních 48 a z 59 skotských mandátů. Je to důsledek jejich tragického vládnutí ve Skotsku a taky mnoha skandálů, které stranu doprovázejí. Britové se tak pár let nemusejí bát, že se jejich strana rozpadne.
Poslední poznámka, týkající se Česka. Britské volby doprovázely problémy a nesrovnalosti ohledně korespondenčního hlasování. Přitom Británie bývá dávána za příklad úspěšné poštovní volby, tento způsob má v zemi hlubokou tradici. Pokud se problémy vyskytnou v takové zemi, jako je Británie, jak se s tím popasuje, země, kde se jedná o kompletní novinku?