Ukrajina má o přistoupení k EU jednat už od podzimu, prosazoval Lipavský v Kyjevě
EU A UKRAJINA
Česko zastává názor, že na podzim či začátkem příštího roku by se měla otevřít přístupová jednání Evropské unie s Ukrajinou, prohlásil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Pondělní zasedání podle něj nebylo pouze symbolické, ale jednalo se o praktických řešeních. Ukrajina podle Lipavského ještě nějakou dobu bude potřebovat pomoc EU.
"Jednoznačně zaznělo, že pokud Ukrajina bude v Evropské unii, tak to bude jasná bezpečnostní garance, protože Evropská unie je i mírovým projektem. Nicméně platí, že se Ukrajina musí proměnit, přizpůsobit své právo právu EU. Je to běh na dlouhou trať," uvedl Lipavský během pondělního jednání ministrů zahraničí EU v Kyjevě.
Za Česko podle něj jasně zazněl postoj, že na podzim nebo začátkem příštího roku by se měla otevřít přístupová jednání EU s Ukrajinou. "To je technický proces, během kterého se bude posuzovat, jak moc je Ukrajina připravena. Bude jasně vidět, kde musí ještě zapracovat," poznamenal šéf české diplomacie. Je v zájmu Evropy, aby Ukrajina dokázala převzít všechny potřebné standardy a přizpůsobila svůj právní řád, míní.
Česko 🇨🇿 dělá pro Ukrajinu mnoho - s tím jsem rád dorazil do Kyjeva na setkání unijních ministrů. 🇪🇺🇺🇦 Vyzdvihl jsem, že české firmy úspěšně podporují a zásobují ukrajinskou armádu a že jsme i nadále připraveni spolupracovat. pic.twitter.com/yfa8GXNBcJ
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) October 2, 2023
Šéf unijní diplomacie Josep Borrell v pondělí mimo jiné oznámil, že navrhne pro Ukrajinu další finance z Evropského mírového nástroje (EPF). Mělo by jít až o pět miliard eur (122 miliard korun) pro příští rok.
Podle Lipavského jednání nebylo pouze symbolickou záležitostí. "Ale i praktickou ukázkou toho, že na místě, v zemi, která je pod brutálním ruským útokem, jednáme o praktických řešeních, o tom, co můžeme dále udělat, aby v Evropě zavládl mír," poznamenal. Unijní ministři jednali se šéfem ukrajinské diplomacie Dmytrem Kulebou i s prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Podle Borrella se zástupci diplomacií všech států evropské sedmadvacítky setkali mimo území EU historicky poprvé. Rovněž šlo o první setkání ministrů v některé z kandidátských zemí EU a také se šéfové diplomacií takto vůbec poprvé potkali v zemi, která je ve válce.
Ukrajina loni společně s Moldavskem získala status kandidáta vstupu do EU. V prosinci mají členské země sedmadvacítky rozhodnout o tom, zda s Kyjevem zahájí přístupové rozhovory. To by vyžadovalo jejich jednomyslnou podporu, překážkou však může být podle diplomatů Maďarsko. Nejistý je nyní také pohled Bratislavy, kde o víkendu parlamentní volby vyhrál Směr-SD někdejšího premiéra Roberta Fica, který má výhrady mimo jiné k vojenské podpoře poskytované Ukrajincům.