Protesty v Sýrii. Lidé chtějí vyhnání ruských a íránských okupantů a konec Assada
PROTESTY V SÝRII
Stovky lidí v pondělí demonstrovaly ve dvou regionech na jihu Sýrie, které jsou pod kontrolou režimu prezidenta Bašára Asada, kvůli zhoršujícím se životním podmínkám. Zemi zasaženou vleklou válkou nyní sužují prudce rostoucí ceny, krach domácí měny a upadající kupní síla většiny obyvatel. Informovaly o tom agentury AP a AFP s odkazem na opoziční aktivisty a lokální média. V těchto oblastech se přitom Asad těšil ještě nedávno podpoře.
Tyto dosud ojedinělé protesty se omezují na jižní oblasti země a mají zatím daleko k vládním baštám podél pobřeží Středozemního moře, k hlavnímu městu Damašku či dalším velkým městům, jakou jsou Halab (Aleppo) či Homs. Impulsem k nim se staly dva Asadovy dekrety z minulého týdne, které zdvojnásobily platy a penze ve veřejném sektoru ruku v ruce s omezováním štědrých státních dotací na paliva, benzin a pšenici. Tyto kroky ovšem vyhnaly vzhůru inflaci a prohloubily ekonomické strádání ostatních obyvatel.
Syrská libra se propadla až na 15.000 za americký dolar ze 7000 na začátku letošního roku. Ještě předtím, než se v roce 2011 protivládní protesty zvrhly v táhlý konflikt, se obchodovala na úrovni 47 liber za dolar.
Demonstrace se soustředily v jihosyrské Suvajdě, hlavním městě stejnojmenné provincie, které obývá početná menšina drúzů, a v sousedním governorátu Dará, který bývá považován za kolébku syrského povstání před 13 lety. Drúzové se přitom dlouho v občanské válce moc angažovat nechtěli, píše agentura Reuters.
Large protests are currently taking place in the city of Sweida in Syria, demanding the overthrow of the regime and the expulsion of Russian and Iranian occupiers from our land. The people will not stop until our demands are met.#freesyria pic.twitter.com/IVKvYuLWAy
— Nedal Al-Amari (@nedalalamari) August 21, 2023
#Syria: anti-regime protests have erupted in the city of Nawa (#Daraa governorate), following similar protests the past days in #Suwayda.
— Thomas van Linge (@ThomasVLinge) August 18, 2023
Protesters chant "The people want the fall of the regime" pic.twitter.com/k3R2TJ1eA4
SWEDAA CITY NOW SYRIA
— Nedal Al-Amari (@nedalalamari) August 20, 2023
Very large protests roam the streets of Syria against the Assad regime. The people can no longer bear it, and everyone is demanding that the criminal Bashar al-Assad leave. Bashar al-Assad is in a real predicament as his supporters are the ones… pic.twitter.com/zVIrsCjahB
Zpravodajský web Suwayda 24 zveřejnil video znázorňující stovky demonstrujících v centru Suvajdy, kteří provolávají protirežimní hesla jako „Svobodu“, „Pryč s Bašárem Asadem“ či „Klaníme se pouze Bohu“. Podle webu, jejž provozují místní aktivisté, přijela řada demonstrantů do metropole a z okolních vesnic.
Britská exilová Syrská observatoř pro lidská práva (SOHR) uvedla, že demonstranti zablokovali v Suvajdě hlavní silnice včetně té, která vede k místnímu ústředí Asadovy vládní strany Baas.
Syrská vláda se k druhému dni protestů v Suvajdě a Dará bezprostředně nevyjádřila.
OSN odhaduje, že 90 procent Syřanů ve vládou ovládaných regionech žije pod hranicí chudoby a že více než polovina z celkových 12 milionů obyvatel země má problém opatřit si základní potraviny.
V noci na pondělí pak ruské stíhačky bombardovaly západní předměstí města Idlib, kde prý zabily nejméně osm bojovníků proti Asadovu režimu. Rusko je hlavním podporovatelem Asadova režimu a v Sýrii vojensky intervenuje od roku 2015. Při útocích na povstalce na severozápadě Sýrie z 25. června ruské letectvo zabilo nejméně 13 lidí, včetně devíti civilistů, a desítky dalších zranilo.
Russian airstrikes continue to target civilian homes on the outskirts of Idlib city with dual airstrikes.
— Nedal Al-Amari (@nedalalamari) August 20, 2023
Russia a terrorist state, is killing civilians in #Syria and #Ukraine.
The world must unite and stand against the criminal Putin and his allies, Bashar al-Assad, to end the… pic.twitter.com/k6ESO94Phb
Syrský režim s podporou zejména Ruska a Íránu dobyl zpět většinu území ztraceného na začátku občanské války, kterou v roce 2011 podnítily tvrdé represe proti demonstracím za demokracii.