Nárok na volno v práci se radikálně mění. Přibydou volné dny na svatby, pohřby či hledání nové práce
OSOBNÍ VOLNO
Vláda schválila řadu změn u osobního volna, které je zaměstnavatel povinný lidem poskytnout. Jedná se například o volno na svatbu, pohřeb nebo na hledání nové práce. V některých případech se volno podstatně rozšíří. Vláda novelou nařízení reaguje na změny v zákonech od posledních změn v této oblasti. Podle zaměstnavatelů je však zbytečně štědrá.
„Novela odstraní některé nepřesnosti, které v praxi způsobovaly zbytečné komplikace. Změny ulehčí život zaměstnavatelům i zaměstnancům tím, že jasně nastaví pravidla pro čerpání pracovního volna v důležitých životních situacích,“ uvedl k novele ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Vláda tím reaguje na změny některých zákonů, poslední novelizace nařízení o osobních překážkách v práci proběhla v roce 2006. Novela například upřesňuje, že ustanovení o volnu na vlastní svatbu se vztahuje i na lidi v novém institutu partnerství. Novela také ruší volno na půl dny a u většiny případů uvádí celé dny pracovního volna. Čeho se tedy změny týkají?
Svatba
Volno pro případ svatby bylo v současné době dvoudenní s tím, že jeden den byl proplácen a jeden den byl neplacený. Novela zpřesňuje, že proplácený den je ten, kdy proběhne samotná svatba. Nově se volno vztahuje také na partnery. Volno se také vztahuje na rodiče sezdaných, případně na děti v případě, že se obřad týká jejich rodičů.
Pohřeb
V případě úmrtí nejbližší rodiny, tedy manžela, manželky, družky, druha či partnerů či dětí již nyní lze čerpat dva dny placeného volna plus jeden na samotný pohřeb. V případě, že se úmrtí týká širší rodiny má člověk nárok na jeden den placeného volna a jeden den na pohřeb. Nově se vypouští ustanovení o volna „nezbytně dlouhou dobu,“ volno bude na celý den bez nutnosti dokazovat, jak dlouho člověk na pohřbu strávil. Nově si také při úmrtí člena nejbližší rodiny lidé budou moci vzít až 5 dní neplaceného volna.
Hledání práce
Velkých změn také doznaly podmínky volna při hledání nové práce. Pokud byl člověku ukončen pracovní poměr kvůli rušení pozice, nadbytečnosti, zdraví nebo na dohodu náleží mu čtyři dny placeného volna a k tomu ještě dva placené dny volna na návštěvu úřadu práce. V případě, že se vyhazov týkal porušení pracovních povinností náleží zaměstnanci dva dny neplaceného volna a jeden den na návštěvu úřadu práce.
Tyto změny kritizuje například Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky. „Zásadní problém máme hlavně s ustanovením až 4 dnů placeného volna pro hledání práce například v rámci uzavřené dohody. Dohody se uzavírají v hodně případech na žádost zaměstnance. Nevidíme jediný důvod, proč by zaměstnavatel v takovém případě měl ještě hradit zaměstnanci až 4 dny placeného volna? Je to opět velký zásah do nákladů hlavně malých zaměstnavatelů. Navíc platnost novely je opět velice rychlá a to od 1.6. Tento krok vnímáme jako nekoncepční a jednostranně zaměření jenom na zaměstnance. Úpravy v rámci pohřbu, svatby a doprovodu, dávají smysl a u této změny mělo zůstat,“ uvedla za asociaci Gabriela Hrbáčková.
Změny kritizuje i Hospodářská komora, která upozorňuje, že dochází ke zbytečnému omezování zaměstnavatelů na trhu práce. „Obecně u překážek v práci často nelze dopředu předvídat, kdy a popřípadě v jakém rozsahu nastanou. Tato nepředvídatelnost pak může podnikatelům způsobovat významné komplikace při organizaci práce a celkově při provozu jejich firem. Jakékoli navyšování rozsahu pracovního volna, a ostatně též nároků na náhradu mzdy za tato pracovní volna, by tak mělo být prováděno s důkladným rozmyslem a poctivou analýzou dopadu na podnikatelské prostředí. Navíc rozšiřování osobních překážek v práci a nároku na omluvené volno, případně na náhradu mzdy, přímo v právních předpisech, omezuje také možnosti pro kolektivní vyjednávání a poskytování zaměstnaneckých benefitů. Tím dochází ke zbytečnému omezování zaměstnavatelů na trhu práce,“ uvedla tajemnice sekce zaměstnanosti a trhu práce Hospodářské komory ČR Kateřina Kozáková.
Menší změny pak nastávají u volna za návštěvu lékaře, kdy se nově volno pro člověka a jeho doprovod vztahuje i na cestu od lékaře. Nově také legislativa myslí na hendikepované v případě, že se nemohou do práce dostat v případě přírodní katastrofy či mimořádné události.
Nařízení vláda schválila tento týden. V platnost má vstoupit 1.6. 2025 v souvislosti s novelou zákoníku práce. Ten však ještě musí schválit Senát.