Vláda páchá fiskální lobotomii. Chce menší deficit, ale navyšuje ho, míní Singer
HOSPODAŘENÍ VLÁDY
Bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer uvedl, že vládní pětikoalice při snižování deficitu státního rozpočtu aplikuje „fiskální lobotomii“. Citoval tak Mojmíra Hampla, předsedu rozpočtové rady, protože se podle Singera na „jednu stranu bavíme o snižování deficitu (státního rozpočtu) a na druhé straně činíme věci, které ho zvyšují“. Řekl to v neděli v Otázkách Václava Moravce v České televizi.
Kdyby vláda opravdu chtěla snižovat deficit státního rozpočtu, tak by podle něj měla začít u důchodů, sociálních dávek a platů některých skupin státních zaměstnanců.
„Vůbec nevidím odvahu pojmenovat tuto debatu přímo. Celá ta rozpočtová debata kolem vlády odráží to, co Mojmír Hampl, předseda rozpočtové rady, velmi trefně pojmenoval jako fiskální lobotomii,“ uvedl Singer a dodal, že vláda chce snižovat deficit státního rozpočtu, ale že zároveň dělá kroky, které ho zvyšují.
„Poslední, čeho jsem si tento týden všiml a co mě fakt štve, je debata o navýšení platů policejního sboru. Přátelé, takhle to nejde. Takhle se k menšímu deficitu nemůžeme dostat,“ řekl dále Singer. Protichůdný názor má ale policejní prezident Martin Vondrášek, který v minulých Otázkách Václava Moravce řekl, že je v Česku nejméně policistů za posledních osm let a že bychom jim měli přidat, aby neodešli. Psali jsme o tom zde.
V současné době je v České republice 39 422 policistů, přičemž jejich průměrná mzda je 51.969 korun. Minulý týden Vondrášek uvedl, že chce, aby příslušníci sboru pobírali 140 procent průměrné hrubé mzdy v ČR. Požadavek prý vznese na dubnové Bezpečnostní radě státu.