Naše frakce je radikálnější než Patrioti. S Le Penovou jsme dál přátelé, říká Okamura

FUNGOVÁNÍ SPD V EUROPARLAMENTU

Naše frakce je radikálnější než Patrioti. S Le Penovou jsme dál přátelé, říká OkamuraROZHOVOR
Předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Foto: Michal Čížek
1
Domov
Jan Křovák
Sdílet:

Chtěli jsme být ve frakci s Němci, kteří reálně hýbou Evropskou unií, s Patrioty pro Evropu ale budeme spolupracovat. Naše nová frakce je více radikální než Patrioti a to nám vyhovuje. V rozhovoru pro Echo24 to řekl předseda SPD Tomio Okamura. Hovořil také o spolupráci s Alternativou pro Německo, o formování frakce Evropa suverénních národů (ESN) či o svých vztazích s Marine Le Penovou, jejíž Národní sdružení je součástí zmíněných Patriotů.

Pan europoslanec David mluvil o tom, že jste jako vedení SPD před volbami udělali chybu ostrým postojem k AfD. On sám s tím prý nesouhlasil. Nyní jste s AfD v jedné frakci v Evropském parlamentu. Co se změnilo?

Tam došlo k posunu v interpretaci jeho slov. AfD se podle našeho názoru samo vypořádalo s tím problémem, který před volbami mělo. Když přistoupili k jednání, tak už byli vypořádáni s Maximilianem Krahem, který teď není ani členem frakce, ani není členem delegace nebo klubu AfD. My jsme říkali, že pokud tam budou lidé jako Maximilian Krah, tak je to pro nás problém. Ale já s Ivanem Davidem mluvím třikrát týdně, je členem předsednictva SPD, takže určitě nejde o žádný rozkol. Sám jsem ho navrhoval do vedení SPD a spolupráce je naprosto perfektní.

Různí poslanci mohou mít samozřejmě různé názory. Teď třeba řešíme kampaň a někdo říká, že billboardy mají mít takovou barvu, někdo zase navrhuje barvu jinou. Ale my nejsme hnutím jednoho muže, jak nás často nálepkují. My nemáme direktivní praktiky, jaké jste mohli vidět třeba u koalice Spolu, kde rozhodli, že se vyřadí z kandidátky několik lidí, protože se jich báli. To se u nás vůbec neděje.

Recenze:

Jak probíhalo vyjednávání o vzniku tzv. Suverenistů, tedy úplně nové frakce postavené právě okolo Alternativy pro Německo?

Vyvinulo se to pro nás velmi dobře. Frakce Identita a demokracie, ve které jsme byli předtím, se přejmenovala. Je trochu úsměvné si představit, že Andrej Babiš a Viktor Orbán založili frakci a k ní se pak přidala Marine Le Penová se svými třiceti europoslanci. Tam ten proces probíhal úplně jinak. Je to stále frakce ID v čele s Marine, která se pouze přejmenovala. To bylo předchystáno už před volbami.

Proč jste si vybrali Evropu suverénních národů a ne Patrioty?

Protože ta frakce je radikálnější a více konvenuje našim názorům. Když jsme byli zpočátku v ID s Marine a dalšími podobnými subjekty, tak to bylo skvělé. Ale teď se tam přidaly strany, které hlasovaly pro Green Deal, dokonce podporovaly migraci, odmítají referendum o EU. To je příklad hnutí ANO v současné frakci Patriotů. My s takovými stranami prostě nemůžeme být v jedné skupině. V naší nové frakci nemáme nikoho, kdo podporoval migraci či kdo hlasoval pro Green Deal. Evropa suverénních národů nám mnohem více vyhovuje. Možná jste zaznamenal vystoupení polské europoslankyně z naší suverenistické frakce (Ewy Zajączkowské-Hernikové, psali jsme zde), která ostře kritizovala Ursulu von der Leyenovou. Projev s tímto obsahem by třeba hnutí ANO nikdy neřeklo. Nikdy by ho neřekl ani Andrej Babiš.

Je tedy patrný rozdíl mezi umírněnějšími a více středovými Patrioty a námi. Spolupráce mezi oběma frakcemi určitě bude, my se s Marine normálně bavíme, komunikujeme, jsme přátelé. S Matteem Salvinim (šéf italské strany Liga, součást Patriotů – pozn. red.) jsem si naposledy psal minulý týden. Program naší frakce je ale přesně program SPD – zastavení islamizace, návrat pravomocí na úroveň národních států, zastavení Green Dealu a vracení migrantů samozřejmě. Je to program zdravě radikální.

Řešili jste nějak, jaké země jsou (či nejsou) v některé z frakcí zastoupeny?

Určitě. To je další zásadní věc. V Patriotech nejsou Poláci, nejsou tam Slováci. A hlavně – a to si nechávám nakonec – nejsou tam Němci. Všichni víme, že Německo řídí Evropskou unii. Jakmile řeknou: Konec Green Dealu, konec migrace, tak je konec. Francie je bohužel zadlužená až po uši, což říkám s vědomím, že to jsou moji přátelé a budeme dále spolupracovat. Je zřejmé, že když nemáte za partnera největší německou opoziční stranu (tedy AfD), tak nemáte sílu to změnit. Němci mají volby příští rok v září a už teď vyhráli v Sasku, kde získali přes třicet procent. Do Saska všichni určitě občas jezdíme třeba do Drážďan a každý třetí tam volí AfD. Takže já se musím ohradit proti často přehnaným výrokům na adresu voličů AfD, které označují za extremisty a fašisty. Tak jestli každý třetí obyvatel Saska je extremista a fašista, tak to je podle mě fašistická rétorika.

AfD si rozhodlo, že bude mít svou frakci. My jsme dostali nabídku hned po volbách, protože už bylo jasné, že Identita a demokracie se bude přejmenovávat. A my nejsme prounijní strana, což je třeba hnutí ANO. My jsme přesvědčeni o tom, že reforma Evropské unie je utopie. Před dvaceti lety o tom mluvil Jan Zahradil (dřívější dlouholetý europoslanec za ODS) a podívejte se, jaká je to reforma. Green Deal, migrační pakt, cenzura… Takže je to fikce a lež. Je potřeba se vrátit ke spolupráci suverénních zemí bez diktátu Bruselu. Samozřejmě s volným pohybem osob a kapitálu, to chceme všichni zachovat.

Podcast:

Zmínil jste i Slováky a Poláky…

Diskuse s předsedou hnutí Republika Milanem Uhríkem samozřejmě probíhala už dříve, on se chtěl přibližovat k naší frakci, ale jak byli původně zvoleni za toho Kotlebu, tak to zkrátka nenašlo v ID podporu. Říkal jsem kolegům, ať počkají, že má pan Uhrík novou stranu, projde volbami a uvidíme. No a Republika udělala vynikající výsledek, dvanáct a půl procenta. A zase chtěli novináři urážet dvanáct procent Slováků za to, koho volili. My jsme rádi, že pana Uhríka ve frakci máme. A máme tam i ty Poláky (Konfederace svobody a nezávislosti), paní europoslankyni jsem zmiňoval, té za její projev tleskám. I na tom je vidět, že naše frakce má tah na branku. My se tam při těchto názorech cítíme dobře. Nechci chodit kolem horké kaše, prostě v této frakci můžeme bojovat za náš program.

Jakou pozici SPD ve frakci má?

My jsme zakládajícím členem, stejně jako jsme byli zakládajícím členem ID. To nám vytvořilo výbornou pozici pro Ivana Davida. My jsme chtěli pokračovat v zemědělském výboru, protože zhruba 40 procent prostředků jde z EU na zemědělství, takže jsme chtěli hájit zájmy našich občanů. V ID bychom upřímně řečeno na zemědělský výbor asi nedosáhli, protože náš výsledek ve volbách určitě mohl být lepší, ale to nechci řešit. Nicméně i v tomhle se nám nová frakce politicky vyplatila.

Vraťme se ještě k té spolupráci s Patrioty. V čem to může být výhodné?

To máte jako ve sněmovně. Když jsou dvě frakce nebo dva kluby, které sice mají trochu jiný pohled, ale sdílí ten kritický postoj k EU, tak máte v europarlamentu mnohem větší možnosti na základě jednacího řádu. Dva kluby vytváří jiný prostor k manipulaci, jsou tam různé blokační varianty na oddálení některých postupů, předsedové frakcí mají také jiné možnosti. Myslím si, že je to velmi dobře a všímají si toho i západní média. Občas se píše ještě o Evropských konzervativcích a reformistech, ale ti jsou hodně prounijní. Rezonuje to zkrátka více, než když se řekne, že tam je jedna frakce. Je to teď podle mě pro nás perfektně postaveno.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články