Řidičské průkazy stále zdražují, lidé si musí připravit i tisícovky navíc
ŘIDIČSKÉ PRŮKAZY
Ceny řidičských průkazů pro osobní automobily v posledních letech strmě rostly, ačkoliv je oproti tomu růst pozvolnější, zdražování pokračuje. Ceny přes 20 tisíc u základních několikaměsíčních kurzů už nejsou výjimkou ve většině krajů, expresní kurzy pak přeskakují výrazně i 30 tisíc korun. Autoškoly dlouhodobě argumentují růstem nákladů na mzdy, servis automobilů či paliva mebo nedostatkem instruktorů a potřebou jejich motivace, mluví o podhodnocení skutečných cen kurzů. V posledních dvou letech se přidal příchod silnějších ročníků a také loňská novinka, která umožňuje autoškolu absolvovat už v 17 letech.
Udělat si řidičské oprávnění na osobní automobil za deset tisíc už je dávno minulostí. Nejprudší zdražování přišlo vzápětí po pandemii covidu-19, kdy ceny skákaly i po tisících. Nynější růst cen už je pozvolnější, i tak se za necelé dva roky řidičské průkazy v některých krajích mohou prodražit o nižší tisíce.
Základní kurzy, které trvají měsíce, už se ve většině krajů šplhají i přes dvacet tisíc korun. Autoškoly v minulých letech upozorňovaly na to, že se dá další růst cen očekávat. Kupříkladu ke konci roku 2023 stál základní kurz ve středočeské Autoškole PL 17,5 tisíce korun, letos už je tento zhruba čtyřměsíční kurz za rovných 20 tisíc korun. Expresní čtyřtýdenní kurz se pak vyšplhal už na 30 tisíc korun.
Výrazně vyšší ceny jsou tradičně v Praze, kde se mohou pohybovat řidičské průkazy skupiny B zhruba kolem 25 tisíc. Kupříkladu jedna z největších autoškol Nobe, která působí napříč městy v Česku, nabízí základní kurz pro průkaz skupiny B za cenu 25 800 korun, ke konci roku 2023 to bylo necelých 24 tisíc. Nejkratší kurz pak přesahuje cenu 32 tisíc korun.
Do kurzů začaly v posledních letech nastupovat silnější generace dětí narozených po roce 2005. V minulém roce k tomu začala platit novinka, která umožnila skokový nárůst začínajících řidičů mladších 17 let.
Od loňského ledna mohou kurz v autoškole zahájit i nezletilí řidiči od 15 let a šesti měsíců. Po absolvování autoškoly a závěrečné zkoušky program L17 umožní řízení od 17 do 18 let pod dohledem registrovaného mentora. Ten by měl mít řidičský průkaz nepřetržitě alespoň pět let s tím, že jej získal před více než deseti lety. Také by neměl mít bodový záznam. Mentor musí v autě sedět vedle řidiče a sledovat provoz.
K lednu letošního roku už řídilo na českých silnicích na 24 tisíc sedmnáctiletých řidičů. Ti podle statistik za loňský rok za volantem chybují méně často než osmnáctiletí řidiči. Těch je oproti sedmnáctiletým více než dvojnásobek. Sedmnáctiletí řidiči loni způsobili šest nehod, osmnáctiletí 1106 nehod. Program pro sedmnáctileté řidiče s mentory loni zavedla novela silničního zákona stejně jako řidičský průkaz na zkoušku nebo úpravu bodového systému.