„Na chatě střílel do stromu. Vyhrožoval, že ji zabije.“ Co zaznělo o atentátníkovi na Fica

ATENTÁT NA FICA

„Na chatě střílel do stromu. Vyhrožoval, že ji zabije.“ Co zaznělo o atentátníkovi na Fica
Premiér Robert Fico Foto: Michal Čížek
1
Svět
Sdílet:

Soudní usnesení o vazebním stíhání atentátníka na slovenského premiéra Roberta Fica obsahuje také výpověď svědkyně, která podle všeho útočníka Juraje Cintulu znala a byla mu blízká. „Když svědkyně Cintulovi povídala něco, co se mu nelíbilo, tak by ji i zabil. Projevovalo se to tak, že zvyšoval hlas a vyhrožoval jí, že ji zabije,“ stojí v usnesení. Cintula si podle svých slov uvědomuje, že neměl Ficovi ublížit a měl mu raději „odevzdat nachystanou knihu“.

Fica minulý týden postřelil 71letý Juraj Cintula. Stíhán je za pokus o úkladnou vraždu, za což mu hrozí vězení na 25 let nebo na doživotí. Při výslechu uvedl, že neměl v úmyslu Fica zavraždit.

„Uvědomuje si, že jednal zcela nepřípustně, neměl ublížit poškozenému. Měl mu raději odevzdat knihu s názvem Poselství oběti, kterou měl pro něj nachystanou v ledvince. Věnování v knize prý napsal bez data, protože nevěděl, jak se v ten den situace vyvine. Upřímně lituje svého jednání, ale opakuje, že střílet umí a mířil tak, aby nepochybně neohrozil život poškozeného. Rovněž dával velký pozor, aby ani náhodou neohrozil žádného člověka v davu ani ochranku,“ píše se ve zdůvodnění rozhodnutí soudu.

Cintula prý uvedl, že počítal s tím, že ho ochranka chytí, a byl si vědom i toho, že mohl Fica zabít. !Uvedl také, že na internetu viděl video, kde se odborníci vyjadřovali o tom, že když se použije krátká střelná zbraň, tak má oběť 90procentní šanci na přežití. Předpokládal, že to oběť přežije, ale riziko, že ho zabije, tam bylo (...) Závěrem uvedl, že je sociálně senzitivní a vše, co se ve společnosti odehrává, ho velmi irituje,“ píše se v usnesení.

V usnesení se píše i o výpovědi svědkyně, která o Cintulovi uvedla, že na adresu Fica se vyjadřoval „nepřátelsky a nevraživě“. Vadilo mu, jak Fico mluví o Rusku a Maďarsku a že má s nimi dobré vztahy, a naopak, že se negativně vyjadřuje o EU. Svědkyně také uvedla, že Cintula vlastnil pistoli, kterou si brával na chatu a střílel z ní do stromu. „Když svědkyně Cintulovi povídala něco, co se mu nelíbilo, tak by ji i zabil. Projevovalo se to tak, že zvyšoval hlas a vyhrožoval jí, že ji zabije,“ stojí v usnesení.

Prokurátorka uvedla, že Cintulův čin je bezprecedentní, a že se na něj připravoval delší čas a plánoval ho. „Na vykonání činu použil legálně drženou zbraň, ke které si musel obstarat náboje, měl připravené dva zásobníky s náboji, přičemž konal s jasným úmyslem způsobit poškozenému vážné zranění ohrožující jeho život,“ uvádí s tím, že Cintula konal z pomsty kvůli neztotožnění se s vládní politikou.

„Extrémní nebezpečí uvedeného trestného činu spočívá v neposlední řadě v tom, že se ho obviněný dopustil na veřejnosti v bezprostřední blízkosti desítek okolo stojících lidí a členů ochranky (...) Konal bez emocí, navenek přátelsky svoji oběť nahlas oslovil, přičemž ani tyto okolnosti ho neodradili od jeho záměru,“ uvedla prokurátorka. Celý soudní dokument najdete také v textu zde. 

Fakultní nemocnice v Banské Bystrici, ve které je Fico hospitalizován, dnes uvedla, že zdravotní stav pacienta je nadále vážný, ale stabilizovaný; zástupce nemocnice už o víkendu řekl, že politik je mimo ohrožení života.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články