Teroristé na univerzitách
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
LIPAVSKÝ NA UKRAJINĚ
Český ministr zahraničí Jan Lipavský dnes přijel do Kyjeva, kde zahájil svou v pořadí čtvrtou pracovní návštěvu Ukrajiny od začátku rozsáhlé ruské invaze před b ...
Světové univerzity si rády myslí, že nejsou jen institucemi k předávání expertizy v úzké oblasti, ať jde o lékařství, právo, fyziku, nebo třeba historii. Jejich ambice je mnohem širší. Chtějí formovat názory a myšlenky nastupující elity a tím celou společnost. Není tedy divu, že konzervativci tak naříkají nad ideovým zabarvením vysokých škol. Bojí se indoktrinace svých dětí. Součástí této prezentace je tak vydávání prohlášení k všemožným kauzám, od klimatické změny přes otázky ohledně dostupnosti potratů až po práva LGBT. Bylo tedy šokující, že západní univerzity, tak ochotné vyvěšovat vlajky u příležitosti každé nespravedlnosti, najednou mlčely ohledně největšího teroristického útoku od 11. září.
Příklady uvádí americká novinářka Bari Weissová na svém webu The Free Press. Severozápadní univerzita avizovala, že „nemá v úmyslu učinit institucionální prohlášení“. Jiné sice něco sesmolily, ale často se jednalo o tak vágní text, že lepší by bylo možná mlčet. Cornellova univerzita ve svém stanovisku napsala, že „ve světě bohužel často dochází k hrůzným událostem, a protože není možné reagovat na každou z nich, neexistuje způsob, jak vzít na vědomí bolest, kterou různí členové naší komunity pociťují, když k takovým událostem dojde“. Podobně se vyjádřil Stanford: „Považujeme za důležité, aby se univerzita jako instituce obecně zdržela zaujímání institucionálních postojů ke složitým politickým nebo globálním otázkám, které přesahují naši bezprostřední působnost, tj. činnost samotné univerzity.“ Jednoznačně neodsoudily Hamás ani Darthmouthská univerzita či Kolumbijská univerzita.
Netýká se to však jen vysokých škol v Americe. Nicneříkající stanovisko publikovala také Univerzita Karlova. Rektorka Milena Králíčková se obrátila přímo na studenty. „Jsem nesmírně smutná ze současných událostí, agrese a násilí týkajících se přímo či nepřímo některých z vás. Pokládám naši Univerzitu Karlovu jako celek za prostředí, které zajišťuje nejen ideální podmínky pro výuku, studium a výzkum, ale i pro bezpečnou, klidnou a respektující vzájemnou komunikaci. Proto se celé vedení UK ostře staví proti všem projevům nenávisti, proti vyhrožování násilím i etnickému a národnostnímu vymezování se – jsou v přímém rozporu s univerzitním imatrikulačním slibem i Etickým kodexem a jsme připraveni přijmout odpovídající opatření v případě jejich porušení.“ Nikde ani slovo, kdo krvavý konflikt svým běsněním rozpoutal, tedy Hamás.
Některé univerzity po nátlaku své prvotní reakce modifikovaly. „Řada z vás vyjádřila znepokojení nad tím, že jsem neřekla, že zvěrstva spáchaná Hamásem o uplynulém víkendu byla teroristickým činem, který co nejdůrazněji odsuzuji. Za toto opomenutí v mé předchozí zprávě se vám ze srdce omlouvám,“ napsala šéfka Cornellu Martha Pollacková.
Za normálních okolností by nově nalezená ochota univerzit nekomentovat každé šustnutí listu byla vítaná, kdyby se netýkala zrovna nejhoršího zločinu spáchaného na Židech od holocaustu. Mlčení je tak obzvláště nápadné. Ne že by tyto instituce byly antisemitské. Je to však symptom „dlouhého pochodu institucemi“, jak se říká dlouhodobému obsazování míst nejen v akademii levičáky. Levice vždy sympatizovala spíše s Palestinci, které považuje za součást boje proti imperialismu, a má tak tendenci omlouvat zločiny spáchané palestinskými teroristickými organizacemi jako boj za svobodu.
Je tu však ještě jeden důvod. Americké univerzity byly a částečně stále jsou plné stárnoucích teroristů. Jedná se o levicové radikály ze 60. let a 70. let, kteří se pomocí násilí pokoušeli svrhnout kapitalismus. Komentátor Michael Moynihan upozornil na řadu případů. Třeba Kathy Boudinová, členka levicové teroristické organizace The Weather Underground, si odseděla 23 let za účast na loupeži, při které zemřeli tři lidé. Organizace měla financovat další teroristickou činnost. Po propuštění učila na Kolumbijské univerzitě a na Právnické fakultě Newyorské univerzity. Její partner David Gilbert si za účast na stejné loupeži odseděl 40 let. Jejich syna, Chesu Boudina, vychovali další dva členové Weather Underground. Manželé Bill Ayers a Bernardine Dohrnová strávili většinu sedmdesátých let na útěku před FBI, která je stíhala za jejich bombovou kampaň, obvinění proti nim byla stažena, když se ukázalo, že FBI postupovala nelegálně. Ayers a Dohrnová tvrdí, že jejich bomby nikdy neměly nikoho zranit. Oficiálně je obětí jen trojice jejich spoluteroristů, která vyletěla do povětří při výrobě výbušniny. Je ale pravděpodobné, že Dohrnová stála za oficiálně nevyřešeným útokem na sanfranciskou policejní stanici v roce 1970, při které jeden člověk zemřel a jeden oslepl. Ayers se pak stal profesorem na Illinoiské univerzitě a Dohrnová na Severozápadní univerzitě. Malý Chesa byl v roce 2020 zvolen prokurátorem San Francisca, o dva roky později ho voliči odvolali, jelikož jeho odmítnutí stíhat některé zločiny vedlo k vlně kriminality. Spolupodezřelý Dohrnové z útoku na policejní stanici Howard Matchinger našel místo na Univerzitě Severní Karolíny.
Další spolupachatelka výše zmíněné loupeže Susan Rosenbergová byla dopadena v roce 1985, když převážela asi 335 kilogramů dynamitu a zbraně, včetně samopalu. Odseděla si 16 let, omilostnil ji Bill Clinton. Následně učila na Koleji Johna Jaye, známé vysoké škole zaměřené na kriminalistiku.
Členy Weather Underground, kteří zamířili do akademického světa, jsou rovněž Eleanor Raskinová a Mark Rudd. Raskinová byla stíhána za výrobu bomb, obvinění bylo staženo ze stejného důvodu jako u Ayerse a Dohrnové. Dodnes učí na právnické fakultě v Albany. Rudd dostal za svou činnost dvouletou podmínku, pak působil na Central New Mexico Community College.
Známou akademičkou-teroristkou je Ericka Hugginsová. Ta byla vedoucí členkou paramilitantní organizace Černí panteři, která s Weather Underground spolupracovala. V letech 1969 až 1971 byla souzena za účast na vraždě Alexe Rackleyho. Ten byl také členem Černých panterů, ostatní ho však podezřívali, že je policejní informátor. Nejdříve ho mučili, pak svázali, odvezli do lesa a zastřelili. Jeho mučení je zachyceno na zvukové nahrávce pořízené jako varování ostatním práskačům. Hugginsová je na ní několikrát slyšet. V jednu chvíli říká vzpouzejícímu Rackleymu: „Sedni si, zkurvysynu. Seď klidně.“ Přesto soud Hugginsovou omilostnil. Ta následně učila na prestižních univerzitách včetně Stanfordu a Cornellu.
Warren Kimbro, který se k vraždě Rackleyho přiznal, byl odsouzen na doživotí. Odseděl si však jen čtyři roky a po propuštění se stal proděkanem na Státní univerzitě východního Connecticutu.
Levicové teroristické bojůvky se v 60. a 70. letech navzájem podporovaly. Členové německých Revolučních buněk se tak účastnili spolu s palestinskými teroristy únosu letadla plného Izraelců v roce 1976. Irští teroristé sdružení v IRA také měli pro palestinskou věc pochopení. Trvá to dodnes. Mládežnické křídlo Sinn Féin politické odnože IRA a dnes nejsilnější opoziční strany v irském parlamentu si po útoku Hamásu změnilo profilovky na sociálních sítích na palestinskou vlajku. The Weather Underground se považovala za součást světového protiimperialistického hnutí a domnívala se, že světová revoluce je na spadnutí.
Pokud bývalí teroristé vyučují na vysokých školách, můžeme se opravdu divit, že mají problém odsoudit činy těch současných?