OBRAZEM: Česko sužují rozvodněné řeky. Kvůli Labi svolána povodňová komise
VYSOKÉ HLADINY ŘEK
Hladiny toků po celém Česku jsou dnes stejně jako v uplynulých dnech na povodňových stupních. Počty zásahů hasičů kvůli počasí stouply na několikanásobek obvyklého množství. Výstraha meteorologů před rozvodněnými toky trvá do odvolání pro téměř celou zemi, například hladina Labe bude dnes asi dál stoupat.
Kvůli dešti a tání sněhu se toky v části země rozvodnily už před Štědrým dnem. Míst, kde bylo dosaženo některého ze tří povodňových stupňů, postupně přibývalo. Dnes před 11:00 Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) evidoval některý z povodňových stupňů na skoro 140 místech. Nejvyšší, třetí povodňový stupeň, tedy povodňové ohrožení, byl na 13 místech. Od rána se tak počet míst se třetím stupněm snížil o pět.
V Královéhradeckém kraji byly ráno povodňové stupně na více než 20 místech. Hladina Labe překročila třetí, nejvyšší stupeň stupeň ve Vestřevi, na přehradě Les Království, ve Stanovicích na Trutnovsku a v Brodu na Náchodsku a také na Orlici v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku. Druhý stupeň byl ráno na čtyřech místech a na dalších nejnižší první, vyplynulo z údajů meteorologů. V Hradci Králové rozvodněné řeky Labe a Orlice zatopily podchody pod mostem u soutoku a částečně se vlily i do parku Jiráskovy sady. Rozvodněné Labe pak komplikuje dopravní situaci v okolí, kde jsou zatopené některé komunikace. Hasiči museli mimo jiné zachraňovat místní prasata.
Ze břehů se vylilo také Labe u Hradce Králové. Pomohli jsme majiteli zachránit dvě prasata, která uvízla uprostřed vodní laguny a byla ohrožována stoupající vodou. pic.twitter.com/cNlRYw6fWT
— HZS Královéhradeckého kraje (@hzskhk) December 26, 2023
Třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň, byl v Pardubickém kraji ráno na dvou místech, a to na Labi v Němčicích a na Chrudimce v profilu Padrty. Druhý stupeň byl na pěti místech a na dalších nejnižší první stupeň. Hladiny řek se většinou už nezvyšovaly, vyplynulo z dnešních údajů meteorologů. Rozvodněné toky na několika místech komplikovaly dopravu, například kvůli zatopení podjezdu nebyla průjezdná silnice mezi Rychnovem na Moravě a obcí Žichlínek na Orlickoústecku.
Na Boží hod vánoční zasahovali hasiči v Ústeckém kraji u 125 událostí. Nejvíce převažovali technické události (111), kdy hasiči čerpali vodu, čistili ucpané kanálové vpusti a česle, uvolňovali naplaveniny, čistili koryta potoků a odstraňovali popadané stromy. pic.twitter.com/NuLnzJSSq2
— HZS Ústeckého kraje (@HzsUlk) December 26, 2023
Hladina Labe v Ústeckém kraji dál roste. V krajském městě proto zasedne povodňová komise. V Ústí nad Labem voda z Labe zaplavila část silnice v protipovodňové vaně v Přístavní ulici pod mostem Dr. Edvarda Beneše, Děčín se připravuje na uzavření cesty od Tyršova mostu směrem do Žlebu a Louny nechaly v pondělí kvůli stoupající vodě uzavřít stezku okolo Ohře.
Také ve středních Čechách na několika místech stouply hladiny toků, na čtyřech místech byl ráno třetí povodňový stupeň. V Kácově například voda zaplavila některé silnice a dostala se do sklepů pivovaru, ve Zruči instalovali protipovodňové zábrany. Většina řek ve Středočeském kraji ale kulminuje a situace se zřejmě bude zlepšovat, uvedla dnes hejtmanka Petra Pecková (STAN) po jednání krajské povodňové komise. V Praze byl před 11:00 povodňový stupeň pouze na jednom místě – na Botiči v Petrovicích, a to jen na nejnižším, prvním stupni.
Problémy byly také třeba v Olomouckém kraji. Uzavřena byla ráno v obou směrech cesta mezi Štarnovem a Štěpánovem na Olomoucku, kde se vylil potok z koryta. Dočasně uzavřena byla také silnice na výjezdu z obce Libina na Šumpersku, kde se vylil z břehu na cestu rybník Dolní Libina. Uzavřen byl i podjezd na silnici u obce Hynčina na Šumpersku a silnice mezi obcemi Lukavice a Bohuslavice na Šumpersku.
Od dnešní půlnoci do půl sedmé hodiny ráno jsme vyjeli k 15 událostem. 12x šlo o popadané stromy a dvakrát o lehčí dopravní nehody. Jednou jsme reagovali na volání eCall (omylem zmáčknuto). Protože pořád fouká dá se očekávat že událostí bude postupně přibývat. pic.twitter.com/Jx9RiJPCah
— HZS Středočeského kraje (@HZS_STC) December 21, 2023
Výjezdy k zatopeným místům a popadaným stromům jsou nejčastější činností hasičů v posledních dnech. „Počasí si s námi hraje. Za posledních pět dní evidujeme necelých 10.000 výjezdů. Velkou oporou při více než polovině těchto zásahů jsou nám jednotky dobrovolných hasičů obcí. Patří jim za to obrovské nasazení obzvláště v této době vánočních svátků velké díky,“ uvedl na síti X Hasičský záchranný sbor ČR. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uvedl, že dobrovolní hasiči obstarávají více než polovinu zásahů.
Počasí působilo problémy také v dopravě. Situace se ale průběžně zlepšila. V pondělí večer byly neprůjezdné už jen dvě železniční tratě. Kvůli poruše trakčního vedení nejezdily vlaky mezi Havlíčkovým Brodem a Horní Cerekví. Sněhová kalamita v Německu komplikovala provoz také mezi Dolní Poustevnou a německým Bad Schandau.
Hasiči v Česku měli na Boží hod opět nadprůměrný počet zásahů, mimo jiné i kvůli stoupajícím hladinám toků. Například odčerpávali vodu či odstraňovali padlé stromy. Těchto zásahů, tzv. technických pomocí, bylo přes tisícovku – čtyřikrát více, než činí denní průměr. Tvořily většinu zásahů hasičů za 25. prosinec. V pondělí pomáhali hasiči dohromady u 1173 událostí, z toho 1058 tvořily technické zásahy, sdělil v tiskové zprávě mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Jiří Fröhlich.
Podle předpovědi ČHMÚ může mít vítr v noci i v úterý přes den v nárazech rychlost více než 50 km/h. Na severu Čech a východě Moravy bude vítr jen mírný. Dnes měl vítr v nárazech rychlost zhruba 70 km/h, na horách i více. Například Sněžku ráno zasáhl vítr o síle orkánu, jeho rychlost dopoledne dosahovala více než 120 kilometrů za hodinu. Hranice orkánu činí 117,7 km/h. Kvůli silnému větru se nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku, dolní z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu byl v provozu.