ČNB nepříjemně překvapila tuzemské banky. Přestane jim úročit povinné rezervy
PŘEKVAPIVÝ KROK ĆNB
Česká národní banka překvapila tuzemský bankovní sektor svým čtvrtečním rozhodnutím zrušit úročení povinných minimálních rezerv (PMR) bank. Krok, od něhož si centrální banka slibuje snížení nákladů na provozování měnové politiky, totiž výrazně zasáhne do jejich úrokových výnosů. Komerční banka v tiskové zprávě oznámila více než stamilionový propad výnosů, podobný vývoj očekává i Moneta Money Bank. Na zrušení úročení rezerv reagovala i pražská burza, kde nejvíce oslabily právě akcie bank.
„Povinné minimální rezervy už delší dobu fakticky nejsou nástrojem měnové politiky, ale stále plní mimo jiné úlohu likviditního polštáře pro zabezpečení hladkého průběhu mezibankovního platebního styku,“ uvedla ČNB v tiskové zprávě. Odvolávala se přitom například na Evropskou centrální banku (ECB), která podobný krok učinila již v červenci.
🔎 Povinné minimální rezervy už delší dobu fakticky nejsou nástrojem měnové politiky, ale stále plní mimo jiné úlohu likviditního polštáře pro zabezpečení hladkého průběhu mezibankovního platebního styku.
— Česká národní banka (@CNB_cz) September 7, 2023
2/2
Podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera průměrná velikost rezerv v letošním roce činí 115 mld. Kč. „Z celkové stahované likvidity bankovního sektoru činí 4,4 %. Zrušením úročení by za celý rok ČNB snížila své úrokové platby o 8 mld. Kč, pro letošní rok to bude 2 mld. Kč,“ uvedl Seidler.
Banky, pobočky zahraničních bank a družstevní záložny mají povinnost na účtu u ČNB udržovat určitou část ze svých primárních závazků jako tzv. rezervy (od konce roku 1999 jsou to 2 %). Povinné minimální rezervy už delší dobu fakticky nejsou nástrojem měnové politiky, ale stále plní mimo jiné úlohu likviditního polštáře pro zabezpečení hladkého průběhu mezibankovního platebního styku.
Poptávka dané banky po rezervách za účelem mezibankovních plateb je dána mnoha vnějšími faktory, je proto kolísavá a na úrovni jednotlivých bank obtížně předvídatelná. Existence PMR může poptávku jednotlivých bank po rezervách stabilizovat, protože PMR mohou (v prostředí strukturálního přebytku likvidity) pro banky sloužit jako vyrovnávací nástroj. Při náhlé potřebě likvidity z důvodu vnějších faktorů pak jednotlivé banky mohou čelit krátkodobému nedostatku likvidity, který však pokryjí právě z rezerv držených za účelem plnění PMR. To umožňuje povinnost udržovat stanovenou výši PMR formou průměrování v rámci jednotlivých udržovacích cyklů.
Minus 115 milionů pro KB, další banky oslabily na burze
Ačkoliv ECB učinila podobné opatření v letošním červenci, jednání ČNB evidentně některé banky v Česku překvapilo. Platí to tak minimálně pro Komerční banku, která den po rozhodnutí centrální banky oznámila na svém účtu na sociální síti X pro komunikaci s investory, že zrušení úročení povinných rezerv výrazně zasáhne do hospodaření skupiny.
„Nečekané zrušení úročení povinných minimálních rezerv u ČNB bude mít významný dopad na hospodaření Komerční banky,“ uvedla banka spadající pod francouzskou finanční skupinu Société Générale. Ve skupině KB jsou povinnými osobami pro udržování povinných minimálních rezerv Komerční banka a Modrá pyramida stavební spořitelna. Stanovená výše povinných minimálních rezerv pro současné udržovací období (7. září až 4. října 2023) činí podle zprávy KB přibližně 19,6 mld. Kč.
Nečekané zrušení úročení povinných minimálních rezerv u ČNB bude mít významný dopad na hospodaření Komerční banky. Více na https://t.co/8ken2bu2cw
— Komerční banka – Vztahy s investory (@KB_investori) September 8, 2023
Zrušení úročení těchto povinných úložek tak představuje snížení úrokového příjmu Skupiny KB přibližně o 115 milionů Kč měsíčně ve srovnání s aktuálním úročením ve výši dvoutýdenní repo sazby 7 %.
Pokles ve výnosech vyčíslila také Moneta Money Bank. Skupina odhaduje, že rozhodnutí přestat úročit povinné minimální rezervy bude znamenat pokles úrokového výnosu v roce 2023 přibližně o 120 milionů Kč a dále pak v roce 2024 přibližně o 450 milionů Kč. Vedení Skupiny MONETA bude hledat obchodní příležitosti s cílem kompenzovat negativní dopad tohoto rozhodnutí
Rozhodnutí dopadlo na akcie bank i na celou pražskou burzu. Ta zakončila týden ztrátou, index PX oslabil o 1,16 procenta, přičemž nejvíce klesaly právě banky. Za celý týden index PX ztratil 1,42 procenta.
„(Banky) negativně reagovaly na rozhodnutí ČNB od října zrušit úročení povinných rezerv, které jsou banky povinny u regulátora deponovat. Komerční banka a Moneta následně varovaly, že tento krok ČNB bude mít negativní dopad do jejich hospodaření,“ uvedl makléř Wood & Company Vladimír Vávra. Nejhůře dopadla zmiňovaná Moneta Money Bank, jejíž cenné papíry zlevnily o 2,48 procenta na 82,60 Kč. Komerční banka si pohoršila o 2,3 procenta na 679,50 koruny a Erste Bank o 1,5 procenta na 781,20 Kč.