„BBC je antisemitská. Ohrožujete nás.“ Židé konfrontovali šéfy stanice
BBC O IZRAELI
Vedoucí pracovníci BBC připustili, že kvůli chybnému informování o válce v Izraeli může být ohrožena komunita britských Židů. Odmítli také, že by stanice byla antisemitskou organizací a vysvětlovali, proč BBC neoznačuje Hamás za teroristickou organizaci. Vedení zpravodajství BBC bylo také konfrontováno v otázce informování o výbuchu v nemocnici v Al-Ahlí 14. října. Informuje server The Jewish Chronicle.
Výkonný ředitel BBC odpovědný za místní a regionální stanice Rhodri Talfan Davies a vedoucí oddělení redakční politiky BBC David Jordan se na setkání s židovskou komunitou v synagoze South Hampstead United Synagogue zpovídali ze způsobu, jakým BBC informuje o válce v Izraeli.
Vedoucí pracovníci BBC na akci, jejímž účelem bylo reagovat na obavy židovské komunity ohledně stupňujících se antisemitských útoků, zodpovídali dotazy ředitele skupiny Kampaň proti antisemitismu Gideona Faltera, ale i posluchačů. Atmosféra byla podle The Jewish Chronicle vyhrocená obzvlášť během toho, co posluchači a moderátor vedoucí pracovníky BBC konfrontovali svými otázkami.
Členové publika mimo jiné tvrdili, že BBC je „institucionálně antisemitská“, což oba vedoucí pracovníci důrazně popřeli. „Mohu přijmout kritiku, která zazněla na adresu našeho zpravodajství,“ řekl Jordan. „Ale myšlenka, že BBC tak jako tak podporuje antisemitismus nebo má antisemitismus ve svém jádru? S tím prostě nemohu souhlasit,“ uvedl Jordan během středečního setkání.
Vyhrocená debata přišla podle The Jewish Chronicle i poté, co se Falter zeptal pracovníků BBC na reportáž o výbuchu v nemocnici Al-Alhí 14. října, kdy zpravodaj BBC Jon Donnison uvedl, že „podle něj nemohl být způsoben ničím jiným než izraelským leteckým útokem“, což bylo následně zpochybněno důkazy, že šlo o důsledek rakety vypálené z Gazy, která nedoletěla. Falter uvedl, že v návaznosti na tuto zprávu začalo docházet k výhrůžkám Židům na sociálních sítích, jeden z uživatelů dokonce veřejně vyhrožoval, že „žádný Žid v Londýně“ nesmí zůstat naživu.
Davies připustil, že nepřesné zprávy mohou mít důsledky pro britské Židy. Uvedl také, že si uvědomuje, že od zvěrstev ze 7. října je „faktor strachu pro židovskou komunitu značný“, a citoval policejní údaje, podle nichž antisemitské incidenty prudce vzrostly. Přestože BBC „uvedla, že bylo chybou, že novinář spekuloval“ způsobem, jakým to udělal Donnison, „stále nebylo možné nezávisle ověřit, jak k tomuto incidentu došlo“, uvedl Davies. Dodal, že objasnění událostí, jako byl výbuch v Al-Ahlí, během „válečné mlhy“ bylo pro novináře na místě vždy „obrovskou výzvou“, protože mnoho zdrojů informací uvádělo protichůdná tvrzení a v době konfliktu je nevyhnutelný „chaos a zmatek“.BBC nepřesné reportáže z Izraele
Davies a Jordan pak byli rovněž dotázáni, proč BBC odmítá označit Hamás za teroristickou organizaci. Davies reagoval slovy, že během severoirských nepokojů BBC neoznačila IRA za teroristy, protože by si tím znepřátelila katolickou komunitu, která by pak považovala korporaci za nenapravitelně zaujatou. Jordan uvedl, že Margaret Thatcherová kdysi označila Nelsona Mandelu za teroristu, ale on se stal „uctívaným vůdcem“ Jihoafrické republiky, spěšně pak upřesnil, že „nenaznačuje, že by se to mohlo stát v případě Hamásu“.
BBC pokrývá válku v Izraeli poměrně detailně. Kritiky i v zahraničí se dočkala hlavně poté, co nepravdivě informovala o útoku na nemocnici Al-Ahlí, ale i kvůli tomu, že na rozdíl od ostatních médií nebo britské vlády neinformuje o Hamásu jako o teroristické organizaci.