Moralizací k nenávisti. Když už i Habermas je putinovec
KNIHA TEREZY MATĚJČKOVÉ
Nenávidí vždy ten druhý. Ale těch druhých je hodně, aspoň soudě podle toho, jak čile se mají úvahy o nenávisti k světu. Hate speech je termín, který se za posledních několik let zabydlel ve filozofii i veřejných debatách. Označuje nenávistnost směřující k sexuálním, etnickým, ale stále častěji i názorovým menšinám.
K pádu zábran vedl souběh sociálních sítí a společenských krizí od pandemie po dopady války na Ukrajině. V souvislosti se sociálními sítěmi však nejde o exces, ale o normu. Již označení „Facebook“ poukazuje na to, že v debatách nepůjde o věcnost, ale o tvář. Ani bubliny, které trestají jinak smýšlející, nejsou druhotným projevem. Sociální sítě mají spojovat do jednolitých bloků a z myšlení vytvářet opevněné tábory.
Obava, že se ztrácí to, co je podstatné pro demokracii, třeba respekt, je namístě. Ten je totiž spjat se zpožděním a distancí. Re-spectare je na rozdíl od spectare, od pouhého civění, zpětné prohlížení, sledování z odstupu. Jinými slovy, chceme-li vyhodnotit druhého člověka, potřebujeme odstup, a to i od jeho „tváře“ a všeho s tím souvisejícího. Chybí-li nám tento odstup, nejčastěji se nevymezujeme vůči tezi, ale vůči člověku. Ono omílané rozdělování společnosti je přirozeným důsledkem takové civějící bezduchosti.
I na nenávist je dobré se podívat z odstupu. Začněme proto u debaty dvou gigantů světového myšlení, Jürgena Habermase a Niklase Luhmanna. V druhé polovině dvacátého století vedli mnohaletou debatu o povaze veřejnosti. Vůbec spolu nesouhlasili, ale z pozoruhodnosti této debaty žijí, respektive myslí mnozí dodnes.
Šlo o otázku, která je stěžejní i pro nás. Existují hodnoty, které spojují občany? Habermas tvrdil, že ano, Luhmann to odmítal. Podle Luhmanna se moderní společnost rozpadla do subsystémů, třeba práva, vědy nebo lékařství, z nichž každý má vlastní hodnoty. Ve vědě je touto hodnotou pravda, v lékařství zdraví, v politice hájení zájmů.
Celý text si můžete přečíst v knize Bůh je mrtev. Nic není dovoleno, která právě vychází v Edici Echo. Koupit si ji můžete zde.