Minerálkový skandál. Vláda kryla slavné značky, které prodávaly kontaminovanou vodu
SLAVNÉ MINERÁLNÍ VODY
Francouzská vláda se dostala do centra skandálu s minerální vodou poté, co vyšlo najevo, že vláda umožnila pokračovat v prodeji značek balené vody, jako jsou Perrier, Vittel, Hépar a Contrex, přestože neplnily hygienické standardy a ministerstvo požadovalo zavření jejich provozů. Investigativní týmy deníku Le Monde a Radio France zveřejnily interní e-maily a ministerské záznamy, které odhalují politické krytí pro firmu Nestlé. Podle zjištění LeMonde o nelegální výjimce rozhodovalo na nejvyšších místech francouzské politiky.
Firmy už kvůli vadným filtrům a hrozbě kontaminace byly v minulosti prošetřovány a případ skončil minulý rok mimosoudním vyrovnáním v hodnotě dvou milionů euro. Deník LeMonde však nyní zjistil, že se o pokračování výroby i přes porušení hygienických předpisů a kontaminace vody celosvětově známých minerálních vod se rozhodovalo na úrovni francouzské vlády.
Už v lednu 2023 Jérôme Salomon, šéf jednoho z ředitelství pro hygienu francouzského ministerstva zdravotnictví, ve zprávě pro tehdejší náměstkyni ministra zdravotnictví Agnès Firmin Le Bodo jednoznačně doporučil okamžitě zastavit balení vody ve výrobních závodech Nestlé v oblasti Vosges a také v továrně Perrier v obci Vergèze.
Doporučení se opíralo o posudky Agentury pro bezpečnost potravin a životního prostředí (ANSES), které odhalily, že voda na vstupu do filtračního systému nebyla mikrobiologicky nezávadná a naopak kontaminovaná. Ministerstvo však požadavek na okamžité zavření továren ignorovalo.
Místo aby francouzská vláda jednala v souladu s doporučením odborníků, povolila Nestlé pokračovat v provozu i s filtry s velikostí pórů pod 0,8 mikrometru, ačkoli tato technologie neprošla schválením a mohla představovat zdravotní rizika. Podle Le Monde se tak stalo po schůzkách v únoru 2023, kterých se účastnil tehdejší ministr průmyslu Roland Lescure a ministr zdravotnictví François Braun a poradci tehdejší premiérky Élisabeth Borneové Victor Blonde a Cédric Arcos.
Podle DGS však regulace žádné vydání výjimky v tomto případě neumožňují. "Nařízení nestanoví žádný postup pro udělení výjimky. Tento návrh je proto nepřijatelný a mohl by Francii vystavit riziku sporu s Evropskou komisí," varuje DGS v interním dokumentu.
Podle dokumentů, které získal Le Monde, Nestlé zahájilo intenzivní lobbistickou kampaň u francouzských ministerstev už v roce 2021. Pravidelně se setkávalo s představiteli ministerstev zdravotnictví, průmyslu a ekonomiky, aby si zajistilo volnější interpretaci regulací.
Francouzská vláda se mohla obávat reputačních dopadů kauzy. Francie totiž patří mezi největší vývozce balených minerálek na světě. Tehdejší politici a jejich poradci uvedli, že si detaily a podmínky poskytnutí výjimky nepamatují. Prezident Emmanuel Macron na dotaz LeMonde uvedl, že o dané věci vůbec nic neví.