Schillerová: Budeme-li ve vládě, ustoupíme od Stanjurovy taktiky zveřejnění rozpočtu v srpnu
STÁTNÍ ROZPOČET
Stát není oprávněn před veřejností nic utajovat a otázky spojené se státním rozpočtem se dotýkají nejširší veřejnosti a veřejná debata má probíhat v průběhu letních měsíců. Pro Echo24 to uvedla šéfka poslanců hnutí ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že pokud se ANO dostane do vlády, tak praxi zveřejňování návrhu rozpočtu na konci srpna, kterou zavedla vláda Petra Fialy v čele s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (oba ODS), okamžitě zruší.
Ministerstvo financí zveřejnilo rozpočet na konci srpna už v minulém roce. Ministr Stanjura to tehdy hájil tím, že ministerstva samozřejmě dostala pracovní návrhy rozpočtů, které položkově rozpracované vrátí do konce července. „Do konce srpna pak ministerstvo financí zveřejní finální návrh rozpočtu 2025 a odešle ho vládě. Jeho příprava probíhá standardně a v souladu se zákonem. Pokud si to nemyslíte, řešte to jinde a nevyhrožujte furt na sociálních sítích. A proč nechci rozpočet zveřejnit dřív než musím? Kvůli takovým jako jste vy, která se škodolibě třese na každou šanci vystrašit co nejvíc lidí, na co určitě nebudou peníze,“ reagoval tehdy Stanjura na kritiku právě Schillerové.
„Naše vláda raději rozpočet projedná interně a shodne se na něm jako celek. Bez PR divadel, kdy si k vám chodili ministři s kloboukem a vy jste vždy senzačně vytáhla nějakou tu miliardu ze šuplíku,“ argumentoval tehdy Stanjura na síti X. Mluvčí MF Petra Vodstrčilová pro Echo24 potvrdila, že letos resort využije stejný postup. Žádná čísla před koncem srpna pouštět nebude.
PORADA ECHA: Francouzi se mstí Česku kvůli Dukovanům. Co čekat od nového papeže? Pocta Jiřímu Bartoškovi
Schillerová nyní pro Echo24 řekla, že na rozdíl od vlády Petra Fialy je „dlouhodobě přesvědčena, že stát není oprávněn před veřejností utajovat nic nad rámec toho, co utajovat skutečně musí“. „Otázky, s jakým rozpočtem uvažuje vláda na zdravotnictví, školství, podporu vědy a výzkumu, s jakou platovou úrovní ve veřejné správě pracuje, s jakým deficitem hodlá pracovat, se dotýkají nejširší veřejnosti a veřejná debata, která má v průběhu letních měsíců probíhat, je nezbytná pro kvalitní rozhodnutí o finální podobě rozpočtu,“ uvedla Schillerová.
„Praxi zatajování přípravy státního rozpočtu před veřejností, stejně jako rozpočtové triky a netransparentnosti, tedy samozřejmě v případě získání vládní odpovědnosti okamžitě ukončíme,“ dodala pravděpodobná Stanjurova nástupkyně v případě, že hnutí ANO po volbách složí vládu.
Praxe má odpůrce i uvnitř koalice. Například ekonomický expert KDU-ČSL Michael Kohajda pro Echo24 řekl, že by preferoval transparentnější postup. Naopak místopředseda rozpočtového výboru Miloš Nový (TOP 09) postup hájí s tím, že odpovídá změnám, které vláda schválila v rámci tzv. konsolidačního balíčku v roce 2023. „Ten harmonogram se změnil, my budeme postupovat podle platného znění zákona. Vláda tedy bude postupovat úplně stejně, jako to udělala v loňském roce. Ministerstvu financí to ani nedává jinou možnost než postupovat stejně jako vloni,“ tvrdí Nový.
Dodal, že v minulosti návrh, který byl zveřejněn před létem, neodpovídal aktuální rozpočtové prognóze. „To znamená, že bylo něco uveřejněno a vyvolalo to poměrně rozsáhlé politické debaty. Ministři, kterým bylo něco odebráno nebo jim naopak nebylo přidáno tolik, kolik si představovali, rozběhli jednání, aby si polepšili a naopak. Na veřejnosti se odehrávalo divadlo, že ministři navštěvovali ministra financí a ten nakonec vždycky nějaké prostředky našel. Podle mě je ta současná podoba správná. Připraví se návrh s ohledem na nejaktuálnější rozpočtovou prognózu a pak se jedná,“ dodal Nový.
Doplnil, že státní rozpočet je čisté politikum. „Není to něco, co se opíralo o exaktní ekonomické metody, jde o čistě politické rozhodování. Za mě to je takto správně,“ domnívá se Nový.
Místopředseda rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) už dříve pro Echo24 řekl, že průběh schvalování rozpočtu probíhá v několika fázích. „Teprve v letních měsících se upřesňují plánované příjmy podle aktuální makroekonomické prognózy, zároveň během letních měsíců dochází k vyjednávání jednotlivých ministerstev s ministerstvem financí o jejich výdajích. Fáze předtím jsou pracovními fázemi přípravy rozpočtu,“ uvedl Munzar.
„Z tohoto pohledu nepovažuji za šťastné souběh konce funkčního období a sestavování rozpočtu. Obzvláště v letošním roce, kdy jsme svědky hysterických reakcí opozice na jakýkoliv návrh. Dají se tedy očekávat podobné reakce i na přípravnou fázi sestavování rozpočtu,“ dodal Munzar.