Cenzurní smyčka. EU dokončuje obklíčení uživatelů na internetu
KOMENTÁŘ
Na tomto místě by se mohla objevovat občasná rubrika: Jaký zase nápad přišel z EU, my ho s bídou stačíme vzít na vědomí, ale na odpor se nezmůžeme. Tentokrát jde o EMFA, Evropský akt o svobodě sdělovacích prostředků. EMFA byla přijata předminulý týden Evropským parlamentem, a protože předtím už prošla Coreperem, tedy Výborem stálých zástupců členských zemí, zbývá už jen aklamační souhlas Rady ministrů, v tomto případě ministrů školství.
Akt o svobodě sdělovacích prostředků je doplňkem dosti nebezpečné DSA, Nařízení o digitálních službách, které je účinné od února a které vyhrožuje provozovatelům velkých internetových platforem drastickými pokutami, pokud nebudou včas mazat závadný obsah. K tomu se ale vedle kriminálního obsahu a zřejmých lží výslovně počítají i jakási systémová rizik, mezi nimi zprávy s „nepříznivým dopadem na občanský diskurz“.
EMFA pochopitelně obsahuje pár rozumných nebo rozumně působících kroků, jimiž Evropská komise normu prodává: zákonem garantovanou ochranu před špehováním novinářů ze strany státu; silnou ochranu novinářských zdrojů, také třeba povinnost médií rozkrýt své majetkové pozadí. Evropští komisaři Věra Jourová pro hodnoty a Thierry Breton pro vnitřní obchod líčí EMFA jako ochranu charakterních redaktorů před majiteli a také před politickou mocí – odtud závazek členských států EU poskytovat „dostatečné a stabilní financování“ veřejnoprávním stanicím, a to „na víceletém základě“!
Celou EMFA se opět vine boj proti tzv. dezinformacím a misinformacím, stejně jako se vinul už celou DSA. Tentokrát to implicitně vypadá na vznik jakéhosi ratingu médií podle jejich důvěryhodnosti, rozuměj podle kladného vztahu ke společenskému pokroku.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.