Žalobce zrušil stíhání prodavače kebabu kvůli protižidovským textům
PROTIŽIDOVSKÉ TEXTY
Státní zástupce zrušil stíhání pětatřicetiletého cizince, kterého policisté kvůli vyvěšení plakátu s protižidovským textem v občerstvení s kebabem v centru Plzně obvinili z hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. Podle něj v jednání muže, i když jde v dobovém kontextu o specifickou „výzdobu“ provozovny, nelze shledat ani žádný trestný čin podle trestního zákoníku. Na webu to v pátek uvedla náměstkyně okresního státního zástupce Ivana Hostašová.
Vylepené plakáty podle ní komentovaly historické momenty židovského národa a obsahovaly nápisy kritizující světové mocnosti. Hostašová současně upřesnila, že muž byl obviněn výhradně pro umístění svých názorů v provozovně, žádných jiných vyjádření jeho názorů se usnesení o zahájení trestního stíhání netýkalo.
O obvinění muže policie informovala před týdnem na síti X. Prodavač, který plakát vyvěsil, se netajil negativním názorem na Izrael. Radikální palestinské hnutí Hamás, jehož příslušníci 7. října při útoku na Izrael pozabíjeli 1400 lidí, většinou civilistů, za špatné nepovažuje, řekl minulý týden ČTK muž.
Sultan kebab v Plzni, Kopeckého sady.
— Věra Tydlitátová (@VeraTydlitatova) October 25, 2023
Abyste věděli, kam nechodit.
Tihle zaslouží krach svého podniku a ideálně deportaci domů k Erdoganovi: pic.twitter.com/NhA70XLHOp
„Tito Židé jsou lidé, kteří zabíjeli i proroky jako ovce. Z tohoto důvodu je Bůh proklel. Tito Židé jsou těmi, kteří čistou Pannu Marii, chválenou Bohem, nazývají necudnou. Tito Židé jsou těmi, kdo chtějí zabít proroka Ježíše,“ stálo na třech barevných listech papíru vylepených nejdříve u vchodu do občerstvení, později je muž přesunul dovnitř. Plakát byl vystavený několik dní. Následně ho zabavili a odvezli policisté, když se věcí začali na základě oznámení zabývat.
Hamás 7. října zaskočil Izrael masivním útokem z Pásma Gazy na jih Izraele, kde podle izraelských úřadů povraždil na 1400 lidí, převážně civilistů, a přes 220 lidí odvlekl zpět do Gazy. Izrael od té doby provádí vzdušné údery. Podle palestinských úřadů od začátku této války zemřelo při izraelském bombardování v Pásmu Gazy přes 9000 Palestinců, včetně zhruba 3800 dětí.