Slovenská kampaň jde do finále. Pellegrini se inspiroval i v Česku, vytáhl Pavlovu flanelku
PREZIDENTSKÁ VOLBA
Na Slovensku se blíží druhé kolo prezidentské volby, které rozhodne, jestli se příští hlavou státu stane předseda parlamentu Peter Pellegrini, nebo exministr zahraničí Ivan Korčok. Oba týmy tak v posledních dnech před hlasováním mění taktiku a kromě vzájemného osočování přidávají líbivější obsah – Pellegrini se například o Velikonocích nechal vyfotografovat ve flanelové košili, kterou v české kampani proslavil nakonec vítězný prezident Petr Pavel.
„Není nad čerstvý slovenský chléb. Krásné velikonoční pondělí s těmi, které máte rádi, přátelé,“ vzkázal Pellegrini na Facebooku a ve flanelové košili. Tu svého času ještě v předvolební kampani zpopularizovala česká hlava státu. Jeho voliči se tehdy na znamení podpory také oblékali do flanelu a fotografie sdíleli na sociálních sítích.
Pavel také „zabodoval“ kočkou Mickou, jejíž obrázek sdílel v horké části kampaně. „Kampaň jde do tuhého, čas vytáhnout nejtěžší kalibr… Micku,“ uvedl na svém profilu.
Oproti tomu „vážnější“ Korčok sdílel o svátcích alespoň fotografii s trdelníkem. „Takový dárek, skalický trdelník, jsem dostal i já v sobotu na Mohyle. Skaličané, a to samozřejmě platí i pro podporu v 1. kole prezidentských voleb. Nezapomeňte a přijďte volit i 6. dubna,“ vyzval lidi v příspěvku.
Hádky a osočování
Jinak se ale kampaň nese v poměrně ostrém duchu a nebojí se ani vzájemné konfrontace. Pellegrini například v úterý nepřišel do rozhlasového duelu se svým soupeřem Korčokem, který tak v pořadu Rádia Expres vystoupil sám. Předseda parlamentu Pellegrini na sociální síti předem napsal, že včas a dopředu oznámil, že se rozhovoru nezúčastní a že bude v regionech. Potvrdil naopak svou účast ve večerní diskusi s exministrem zahraničí Korčokem v nejsledovanější televizi Markíza. O novém prezidentovi rozhodnou slovenští voliči v sobotu.
Pellegrini už před prvním kolem prezidentských voleb, které vyhrál Korčok s nečekaně vyšším náskokem právě před předsedou parlamentu, odmítl několik duelů se svým rivalem. Minulý týden se oba finalisté voleb hlavy státu setkali v rozhlasové debatě veřejnoprávní stanice RTVS, ve které se vůči sobě vzájemně silně vymezovali.
Korčok v relaci Rádia Expres kromě jiného zopakoval, že mu jde o rovnováhu moci, aby všechny přední politické funkce v zemi neměla jedna vládní garnitura. Voliči by měli podle něj posoudit, který z prezidentských kandidátů je schopen zajistit nadstranickost.
Za hrubé fauly kariérní diplomat Korčok označil tvrzení svých kritiků, že je kandidátem války. Pellegrini, který před prvním kolem prezidentských voleb stavěl kampaň na hesle o nastolení klidu v zemi, nyní v kampani tvrdí, že nikdy nedovolí, „abychom byli zataženi do otevřeného válečného konfliktu“.“ Prosím, situace je vážná, proto určitě přijďte volit a vyberte prezidenta klidu a míru,“ uvedl. V minulosti sám Pellegrini uvedl, že kompetence ohledně vyslání slovenských vojáků do zahraničí má vláda a parlament, nikoliv hlava státu. Korčok, který se o prezidentský úřad uchází jako občanský kandidát s podporou některých opozičních stran, opět odmítl případné nasazení slovenských vojáků na Ukrajině bránící se vojenské invazi Ruska.
Kampaň před rozhodujícím kolem prezidentských voleb na Slovensku vyvrcholí ve středu, na kdy RTVS naplánovala televizní duel Korčoka s Pellegrinim.
Březnové první kolo prezidentských voleb na Slovensku vyhrál Korčok se ziskem 42,51 procenta hlasů a s náskokem téměř 124 000 hlasů před Pellegrinim. Toho podpořilo 37,02 procenta voličů. Rozhodující kolo hlasování podle analytiků ovlivní také postoj sympatizantů exministra spravedlnosti Štefana Harabina, který v prvním kole dostal 11,73 procenta hlasů a který svým voličům zatím nedoporučil žádného z finalistů. Harabin, který má proruské názory, se vyslovil pro zastavení dodávek zbraní na Ukrajinu také od soukromých firem či pro vystoupení Slovenska z NATO.
Pellegrini se minulý týden v rozhlasové debatě snažil oslovit voliče Harabina, z nichž by se podle dřívějších sondáží výrazná většina přiklonila v rozhodujícím kole voleb právě na stranu předsedy parlamentu. Pellegrini v minulosti odmítal zpochybňování členství Slovenska v EU a v NATO. Nynější slovenská vláda, jejíž součástí je také Pellegriniho strana Hlas-sociální demokracie, zastavila po svém nástupu do úřadu vojenskou pomoc Ukrajině ze státních zásob.
Současná slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se o znovuzvolení neucházela, její pětiletý mandát skončí v polovině června.