USA posílají na Blízký východ tisíce vojáků, mají případně podpořit Izrael
NAPĚTÍ NA BLÍZKÉM VÝCHODĚ
Spojené státy vyšlou do oblasti Blízkého východu další tisíce vojáků, aby podpořily bezpečnostní situaci a v případě nutnosti poskytly pomoc Izraeli. Oznámilo to v pondělí americké ministerstvo obrany. Podle jeho mluvčí budou posíleny především bojové letecké jednotky.
Oznámení Pentagonu přichází na pozadí intenzivních izraelských vzdušných úderů v Libanonu, při nichž byl koncem minulého týdne zabit šéf Íránem podporovaného militantního libanonského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh. To ještě více zintenzivnilo velmi napjatou situaci v regionu. V celé oblasti Blízkého východu mají USA rozmístěno odhadem 40.000 vojáků.
Původně mělo dojít k plánované rotaci bojových letounů typu F-15E, A-10, F-22 a F-16, které měly nahradit stávající americké jednotky v oblasti. Nicméně, vzhledem k napjaté situaci se dosavadní personál na místě nevrátí a nové posily se k němu připojí.
Ministr obrany Spojených států Lloyd Austin také v neděli oznámil, že úderná skupina letadlové lodi USS Abraham Lincoln a její přidružené jednotky zůstanou v oblasti dočasně nasazeny. Tento krok má za cíl zvýšit americkou přítomnost a připravenost na případné bezpečnostní hrozby v regionu.
Zpráva přichází v době značného napětí na izraelsko-libanonské hranici. Boje mezi Izraelci a Hizballáhem trvají od loňského října, kdy teroristé z Hamásu a dalších palestinských uskupení zaútočili na jih Izraele a izraelská armáda v odvetě zahájila dosud pokračující válku v Pásmu Gazy. Hizballáh na podporu Hamásu začal ostřelovat sever Izraele, evakuovány tam musely být desetitisíce lidí a obě strany si od té doby vyměňovaly menší přeshraniční údery, neboť izraelské síly se soustředily na boje v Pásmu Gazy.
V posledních dvou týdnech se ale situace v Libanonu vyostřila po sérii explozí pagerů a vysílaček využívaných Hizballáhem a následném prudkém zintenzivnění izraelských úderů proti Hizballáhu na jihu Libanonu ale také v dalších částech země. Jde o nejtvrdší údery od války s Hizballáhem v roce 2006. Terčem náletů, které se dosud odehrávaly hlavně na jihu Libanonu blízko hranice s Izraelem, ale také na jižním předměstí Bejrútu a na východě Libanonu, jsou podle izraelské armády objekty a členové Hizballáhu.