ERÚ přichází s největšími změnami v tarifech za elektřinu, chataři si připlatí
CENY ELEKTŘINY
Blíží se jedny z největších změn v regulaci cen elektřiny. Cílem regulace, která v příštích letech vstoupí v platnost, je adresnější přiřazení nákladů, které lidé v síti vyvolávají a tím snížit nápor na síť. Nejvíce se změny pravděpodobně dotknou rekreačních budov, jako jsou chaty a chalupy, které mají například kvůli cirkulárkám vysokou rezervovanou kapacitu.
U změn tarifů půjde o největší změny za více než 50 let. Některé energetické tarify úplně zaniknou. V první fázi od roku 2027 se tarify dotknou především podniků, které odebírají hladinu vysokého a velmi vysokého napětí. Později ke konci desetiletí se dotknou i domácností. Cílem změn je ulevit přenosové soustavě a lépe alokovat energii. „Primárním cílem je snížit nároky kladené na síť, tedy snížit objem nutných prostředků na investice v soustavách, které v konečném důsledku hradí všichni odběratelé v regulovaných cenách elektřiny,“ uvedl mluvčí ERÚ Jan Hamrník. Podle odhadů ERÚ dojde k uvolnění kapacity až 3000 MW a k úsporám v nutných investicích do infrastruktury až 3 miliardy korun.
„Nové tarify by měly být spravedlivé ve smyslu adresnějšího přiřazení nákladů, které jednotliví odběratelé v síti skutečně vyvolávají. To znamená, že by nikdo neměl doplácet na chování druhých. Obecně je tarifní strukturu nutné také přizpůsobit moderní energetice a zpřehlednit ji. Sazeb existuje mnoho desítek, řada z nich už neplní svůj účel,“ uvedl mluvčí.
Jednou ze zásadních změn u nových tarifů bude přechod od rezervované maximální kapacity k cenám za maximální příkon. „V současné době platíme převážnou část platby vázaných na megawatt hodinu a to i těm distributorům, kde ty náklady distributoři vynakládají nezávisle na naší spotřebě. A ten systém to chce trochu změnit s tím, že budeme platit i trochu více, jak jsou vynakládány skutečné náklady. Posílí se stálá složka našich plateb, tedy naše platba za měsíc, která je diferencována podle jističe,“ vysvětluje Jiří Gavor.
Vyšší platby za jistič a vysokou rezervovanou kapacitu mají například rekreační zařízení, jako chaty a chalupy. Ty mají mnohdy vyšší kapacitu než je potřeba, aby lidé mohli připojit například cirkulárku či míchačku. Ale vysoké rezervy mohou podle Gavora mít i moderní byty, pokud lidé elektřinu využívají například k vytápění či k nabíjení elektroaut.
„Ekonomickou motivací je, aby část těch odběratelů snížila své požadavky na jistič a tím pádem na velikost příkonu. Dráty tam už jsou, peníze byly zaplaceny, ale protože distributor stále musí počítat s tím, že se chalupa k tomu připojí, tak mu to znemožňuje při plánování připojovat další přípojky s tak velkým odběrem. Motivem celé tarifní reformy je snížit, optimalizovat požadavky spotřebitelů na výkon,“ uvádí Gavor.
Jak však konkrétně nové tarify pro domácnosti budou vypadat, není ještě jasné. Reforma by měla naopak snížit náklady například těm, kteří mají fotovoltaiku, baterie nebo využívají moderní spotřebiče. Pro ty by tarify, které budou od roku 2026 dobrovolné, měly být výhodnější než současné. Na základě lidí, kteří do tarifů přejdou v pilotním provozu, také ERÚ bude provádět měření, pomocí kterých později určí konečné parametry reformy.