Sunak před volbami slibuje všechno. Přízeň Britů chce získat snížením daní i imigrace
VOLEBNÍ KAMPAŇ
Britský premiér Rishi Sunak představil program své Konzervativní strany ve snaze zvrátit vývoj kampaně před červencovými volbami, v nichž vládní straně hrozí drtivá porážka od opozičních labouristů. Mezi hlavními novinkami je příslib dalšího snížení odvodů na sociální pojištění, uvádějí britská média. Kromě snižování daní Sunak slíbil také výrazné omezení imigrace do Británie.
"Jsme v těchto volbách jedinou stranou s velkými nápady, které z naší země udělají lepší místo k životu," prohlásil premiér na mítinku v areálu závodního okruhu Silverstone severozápadně od Londýna. Přiznal, že konzervativci za posledních 14 let u moci nedělali všechno správně, opoziční Labouristická strana ale podle něj nemá na současné problémy země odpověď.
Většina z plánů obsažených v téměř 80stránkovém volebním programu byla předem známá, přičemž tyto sliby zatím konzervativcům nepřinesly nárůst preferencí. Jejich čísla v průzkumech neustále klesají a dostávají se k hranici 20 procentních bodů, hluboko za labouristy. Těm některé modely přisuzují v příštím parlamentu více než 400 ze 650 křesel a historické vítězství převyšující zisk někdejšího premiéra Tonyho Blaira z roku 1997.
Sunak se snaží vývoj zvrátit mimo jiné slibem dalšího dvouprocentního snížení sociálního pojištění pro zaměstnance, což by v součtu s předchozími škrty znamenalo pokles na polovinu v rámci několika měsíců. Celkově konzervativci plánují daňové škrty v objemu 30 miliard liber (skoro 900 miliard Kč) za příštích pět let, a obviňují labouristy, že chtějí daně zvyšovat a že to před voliči tají.
Opoziční strana vedená bývalým právníkem Keirem Starmerem tato tvrzení odmítá a poukazuje na skutečnost, že daňová zátěž v Británii pod konzervativními vládami narostla na nejvyšší úroveň za několik dekád. Nový program konzervativců Starmer popsal jako nerealistický a jako "recept na chaos", uvádí deník The Guardian.
Labouristé hodlají svůj volební program představit ve čtvrtek, nové složení dolní komory parlamentu pak budou Britové vybírat 4. července. Sunak trvá na tom, že volby nejsou předem rozhodnuté, dosavadní vývoj ale potvrzuje teorie, že po letech pravicových vlád zkrátka voliči chtějí změnu.
Úřadování konzervativců v posledních letech provází četné skandály včetně covidových večírků za premiéra Borise Johnsona nebo rekordně krátkého premiérství Liz Trussové, po kterém na podzim 2022 nastoupil Sunak. Britská ekonomika mezitím po pandemii nemoci covid-19 zažila horší obnovu než jiné bohaté země, krize také prohloubila problémy britského zdravotnictví.
Pro vládní stranu je vedle daní a ekonomiky stěžejním tématem také imigrace do Británie. Sunak dnes řekl, že ji v případě zvolení sníží na polovinu a pak ji budou konzervativci snižovat každý další rok. Nezmínil přitom, že něco podobného jeho strana slibovala i před posledními volbami v roce 2019, po nichž ovšem přistěhovalectví dosáhlo rekordně vysoké míry.
Klíčovou součástí Sunakovy imigrační politiky je plán vyhošťovat žadatele o azyl do Rwandy, který už před více než dvěma lety ohlásil Johnson, ovšem následně jej zablokovaly soudy. Premiér dnes oznámil, že v případě jeho zvolení deportační lety začnou už příští měsíc. Prohlášení přichází poté, co vláda nesplnila předchozí cíl spustit program na jaře.