Syrský režim padl, ale kam zmizel diktátor Asad? A je ještě naživu? Mluví se o pádu letadla
VÁLKA V SÝRII
V noci na neděli byl v Sýrii po 24 letech svržen režim prezidenta Bašára Asada povstalci. Kde je Asad, který ještě během noci uprchnul z Damašku, však není známo. Je velmi pravděpodobné, že mohl zahynout při pádu letadla, sdělily agentuře Reuters dva syrské zdroje. Smrt syrského diktátora, ale zatím není potvrzena, o jeho osudu se objevuje řada spekulací.
Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) i rebelové v noci na neděli uvedli, že Asad opustil Sýrii. Nebylo ale jasné, kam se vydal.
Televize Al-Džazíra i další média upozornila na poslední let z metropole Damašku, který náhle zmizel z obrazovek radarů nad Homsem na středozápadě Sýrie. Není jasné, co se s letadlem stalo a zda na palubě byl Asad. Právě o tom jsou ale přesvědčeny oba zdroje citované Reuters. "Zmizelo z radarů, možná byl vypnut odpovídač, ale myslím, že pravděpodobnější je, že letadlo bylo sestřeleno," uvedl jeden ze zdrojů.
Podle webu Flightradar24 transportní letoun Iljušin Il-76 nejprve zamířil na východ od Damašku a poté na sever k Homsu, kde začal klesat. Ve výšce 1625 stop (495 metrů) zmizel z obrazovky radaru.
The regime of Bashar al-Assad has fallen in Syria
— NEXTA (@nexta_tv) December 8, 2024
The group Hay'at Tahrir al-Sham has taken control of Damascus, the Syrian capital. Gunfire is heard in the streets, and prisoners are being released from jails.
Syrian Prime Minister Mohammed al-Jalali stated that he is ready to… pic.twitter.com/hU135e6tmS
Když se rebelové v týdnu rychle blížili Damašku, spekulovalo se o tom, že by Asad mohl utéct do Ruska či do Íránu, tedy zemí, které ho dlouhodobě podporovaly. Syrská státní média ještě v sobotu tvrdila, že prezident je v hlavním městě.
Server The Time of Israel s odvoláním na zpravodajský web Walla uvádí, že podle izraelského představitele Asad odletěl z Damašku na ruskou leteckou základnu Hmeimim a hodlal odtud pokračovat do Moskvy. Portál cituje amerického představitele, podle něhož USA spatřily Asada opouštět hlavní město a s domněním, že plánuje útěk do Ruska.
Ruská diplomacie dnes uvedla, že Asad opustil Sýrii poté, co se vzdal úřadu a nařídil poklidné předání moci. Moskva, která je situací v Sýrii znepokojena a do stavu vysoké pohotovosti uvedla své dvě základny v zemi, podotkla, že se neúčastnila rozhovorů o Asadově odchodu a ani nesdělila, kam Asad odletěl.
22:13 Americké stíhačky útočily na cíle IS
Spojené státy podnikly v centrální Sýrii desítky vzdušných úderů namířených proti základnám a bojovníkům teroristické organizace Islámský stát (IS), uvedlo dnes velitelství americké armády Centcom. USA podle něj chtějí zabránit tomu, aby IS po pádu syrského režimu Bašára Asada znovu nabral na síle. Údery amerického letectva mířily na 75 cílů. Jejich dopad se nyní vyhodnocuje, dodalo velitelství s tím, že takové údery proti IS budou pokračovat.
20:40 Prezident Biden: Situace přináší rizika a nejistotu
Americký prezident Joe Biden dnes označil pád syrského režimu prezidenta Bašára Asada za akt spravedlnosti a historickou příležitost pro obyvatele Sýrie vybudovat si lepší budoucnost. Zároveň však varoval, že nynější situace přináší rizika a nejistotu. Spojené státy podle končícího šéfa Bílého domu budou jednat se všemi syrskými skupinami, aby pomohly vytvořit nezávislou a suverénní Sýrii s novou ústavou a novou vládou sloužící všem obyvatelům.
19:51 Rusko žádá o svolání Rady bezpečnosti kvůli situaci v Sýrii
Rusko požádalo o svolání mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN k projednání situace v Sýrii, které by se mělo konat v pondělí. Uvedl to dnes podle agentury AFP zástupce ruského velvyslance při OSN Dmitrij Poljanskij.
19:15 Asad je prý v Moskvě
Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl. Uvedly to dnes ruské tiskové agentury s odvoláním na nejmenovaný zdroj v Kremlu.
18:53 SOHR: Povstalecká ofenziva si vyžádala na 900 životů
Od začátku povstalecké ofenzivy v Sýrii bylo zabito 910 lidí, z toho 138 civilistů. Uvedla to dnes podle agentury AFP nevládní Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která sídlí v Británii a v Sýrii disponuje rozsáhlou sítí spolupracovníků. Ofenziva během jedenácti dnů smetla režim prezidenta Bašára Asada, který v Sýrii vládl téměř čtvrt století.
18:39 Tisíce lidí v Německu slaví pád Asadova režimu
Tisíce lidí dnes na řadě míst Německa slaví pád režimu syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada, který byl u moci 24 let. Manifestace se konají v Berlíně, Hamburku, Mnichově či ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, informovala agentura DPA.
16:52 Kurdové bojují na severu Sýrie
Kurdské síly podporované Spojenými státy nadále bojují ve městě Manbidž na severu Sýrie se syrskými povstalci, které podporuje Turecko. Podle agentury Reuters to uvedly Syrské demokratické síly (SDF) vedené Kurdy.
16:25 Lipavský: Stále platí, že islamisté z řad povstaleckého hnutí jsou teroristé
Podle ministra také nadále platí, že islamisté z povstaleckého hnutí Haját Tahrír aš-Šám (HTS), kteří se na pádu syrského prezidenta Bašára Asada podíleli, jsou klasifikování EU i OSN jako teroristická organizace. Česká vláda s nimi nemá a nechystá v tuto chvíli žádné kontakty
16:03 Lipavský: Čeští diplomatičtí pracovníci byli staženi
Všichni diplomatičtí pracovníci z ambasády v Damašku byli dočasně staženi. Vzali s sebou i tři další české občany a jsou v Libanonu. Po dnešním jednání krizového štábu ministerstva zahraničních věcí to oznámil ministr Jan Lipavský (nestraník). Řekl také, že ministerstvo eviduje v tuto chvíli tři cestovatele v systému dobrovolné registrace Drozd a jejich evakuaci bude koordinovat v rámci EU.
15:45 Írán respektuje syrskou jednotu
Írán, který patřil k největším podporovatelům Asadova režimu, vyzval k rychlému ukončení vojenského konfliktu a k zahájení národního dialogu všech částí syrské společnosti. Zároveň sdělil, že respektuje syrskou jednotu a národní suverenitu. Rozhodnutí o budoucnosti země je podle něj výhradně na syrském lidu.
14:56 Vůdce povstalců dorazil do Damašku, platí zákaz vycházení
Do syrské metropole Damašku podle agentury AFP dorazil Abú Muhammad Džúlání, vůdce islamistických povstalců, kteří v noci na dnešek po 14 letech svrhli režim diktátora Bašára Asada. V hlavním městě začal v 16:00 místního času (14:00 SEČ) platit zákaz vycházení a ulice se vylidňují, informuje server BBC News.
14:41 Netanjahu: Jde o historickou událost
Pád režimu syrského prezidenta Bašára Asada, který byl důležitou součástí íránské osy, je podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua historickou událostí a přímým důsledkem úderů, které Íránu a libanonskému radikálnímu hnutí Hizballáh uštědřil Izrael. Netanjahu také prohlásil, že Izrael nedovolí, aby se na jeho hranicích usadila jakákoliv nepřátelská síla.
14:28 Scholz i Macron vítají Asadův pád
Německý kancléř Olaf Scholz a francouzský prezident Emmanuel Macron dnes přivítali pád syrského režimu prezidenta Bašára Asada. Zároveň vyzvali Sýrii k jednotě a k politickému řešení současné situace. "Barbarský stát padl. Konečně," napsal Macron na síti X. Scholz označil pád Asadova režimu za "dobrou zprávu". "Bašár Asad brutálním způsobem utlačoval svůj vlastní lid, má na svědomí nespočet životů a přiměl mnoho lidí k útěku ze Sýrie. Řada z nich dorazila do Německa," uvedl.
14:21 MZV varuje před cestou do Sýrie
Možnosti konzulární pomoci jsou podle ministerstva zahraničí momentálně mimořádně limitované. "Vzhledem ke státnímu převratu, pokračujícímu ozbrojenému konfliktu a celkové destabilizaci bezpečnostní situace v zemi MZV ČR varuje občany ČR před cestami do Sýrie a ty, kteří se na jejím území již nacházejí, vyzývá k jejímu opuštění, jakmile to bude bezpečné," uvedlo v neděli odpoledne MZV. Evakuační možnosti jsou podle úřadu momentálně sporné, ministerstvo tak doporučuje dbát maximální opatrnosti, setrvat v bezpečí a nevycházet.
13:30 Rusko: Vývoj v Sýrii nás znepokojuje
Ruská diplomacie dnes uvedla, že Bašár Asad opustil Sýrii poté, co se vzdal úřadu a nařídil poklidné předání moci. Moskva, která je situací v Sýrii znepokojena a do stavu vysoké pohotovosti uvedla své dvě základny v zemi, podotkla, že se neúčastnila rozhovorů o Asadově odchodu a ani nesdělila, kam Asad odletěl.
13:06 V damašské čtvrti Mazza se ozvaly výbuchy, mohl útočit Izrael
V damašské čtvrti Mazza se ozvaly výbuchy. Dva bezpečnostní zdroje - jeden syrský a jeden libanonský - agentuře Reuters řekly, že exploze byly zřejmě důsledkem izraelského útoku. Izrael to zatím nekomentoval. Podle účtu OSINTdefender na X, který se zaměřuje na bezpečnostní otázky, byl terčem sklad strategických zbraní syrské armády. Prý byl zničen.
12:36 Na ruskou ambasádu povstalci neútočili
Rusko Asadovi svým vojenským nasazením v roce 2015 výrazně pomohlo udržet se u moci. Dnes ruská ambasáda v Damašku podle agentury TASS uvedla, že její zaměstnanci jsou "v pořádku". Už v pátek Rusko své občany vyzvalo, aby Sýrii opustili. Dalším z nejbližších spojenců Asada byl Írán. Na jeho ambasádu v Damašku naopak vtrhli povstalci, uvedla Press TV, anglickojazyčná verze íránské státní televize.
12:12 Ministr Rakušan: Česku bezpečnostní riziko nehrozí
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) sdělil, že bezprostřední riziko kvůli situaci v Sýrii Česku nehrozí. "Bezpečnostní složky a zpravodajské služby samozřejmě situaci sledují a vyhodnocují," doplnil bez bližších podrobností ministr Rakušan.
11:33 Expert: Nikdo nečekal tak rychlý vývoj
Při svržení režimu syrského prezidenta Bašára Asada se jako zásadní ukázala absence zahraniční pomoci spolu s vnitřní slabostí režimu, řekl expert na Blízký východ z Ústavu mezinárodních vztahů Praha Jan Daniel. Bylo podle něj jen těžko předvídatelné, že Rusko a Írán vyhodnotí situaci jako bezvýchodnou. Nikdo také podle něj nečekal takto rychlý vývoj. Sýrie se nyní určitě změní, je ale těžké říct jak.
11:23 Je Asad stále ještě živ?
Je velmi pravděpodobné, že syrský prezident Bašár Asad mohl zahynout při pádu letadla, sdělily agentuře Reuters dva syrské zdroje. Smrt syrského diktátora, jehož režim byl v noci na dnešek po 24 letech povstalci svržen, ale zatím není potvrzena.
11:21 Zvláštní zmocněnec OSN vyzval Syřany k dialogu
Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Geir Pedersen dnes vyzval všechny Syřany, aby při obnově společnosti dali přednost dialogu, jednotě a respektu k lidským právům.Pedersen ve svém komentáři po pádu režimu diktátora Bašára Asada uvedl, že dnešek je "přelomovým okamžikem v dějinách Sýrie". Připomněl, že země prožila téměř 14 let občanské války, "neutuchající utrpení a nevýslovné ztráty".
10:49 Rebelové otvírají brány věznice
Spolu s osvobozením Damašku oznámili rebelové otevření bran věznice v Sidnáji na damašském předměstí, které bylo dějištěm režimních represí a hromadných poprav. Lidé v syrských městech oslavují Asadův pád. Na ústředním náměstí v metropoli Damašku se shromáždil dav tisíců lidí, který provolával slávu znovunabyté svobodě.
10:30 Je zřejmé, že sázka na Rusko Asadovi nakonec nevyšla, uvedl Fiala
Je zřejmé, že sázka na Rusko syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi nakonec nevyšla, sdělil ke svržení režimu v Sýrii premiér Petr Fiala (ODS). Zemi popřál stabilitu a svobodu, nikoliv chaos či vládu teroristů.
10:15 Na íránskou ambasádu v Damašku vtrhli povstalci, irácká se evakuovala
Na íránskou ambasádu v Damašku vtrhli povstalci, uvedla Press TV, anglickojazyčná verze íránské státní televize. Irák své velvyslanectví v Sýrii evakuoval a zaměstnance přesunul do Libanonu, napsala agentura Reuters. Írán patřil k nejbližším spojencům režimu Bašára Asada.
10:11 Někteří politici varují před nestabilitou v Sýrii a vlnou uprchlíků
Pád režimu Bašára Asada v Sýrii neznamená pro Evropu nic dobrého, míní europoslankyně ODS Veronika Vrecionová. Dá se podle ní jen těžko odhadovat, zda v zemi nevypukne další občanská válka, což by znamenalo další výraznou uprchlickou vlnu do Evropy. Předseda senátního výboru pro zahraniční věci Pavel Fischer (nez.) varuje, že pokud s nadcházející zimou nenastane solidarita se Sýrií, může se zvednout tak velká vlna uprchlíků, která nebude mít srovnání s těmi minulými. Asadův pád však označil za historický okamžik.
9:27 Syrští povstalci pracují na předání moci
Podle agentury Reuters povstalci uvedli, že pracují na dokončení předání moci přechodnému vládnímu orgánu s plnými výkonnými pravomocemi.
9:04 Trump: Asad utekl ze své země, protože Rusko nemělo zájem ho dále chránit
Syrský prezident Bašár Asad utekl ze své země, protože Rusko nemělo zájem ho dále chránit, je přesvědčen zvolený americký prezident Donald Trump. Rusko podle něj zájem o Sýrii ztratilo kvůli válce na Ukrajině. Trump to dnes napsal na své sociální síti Truth Social.
7:51 Syrští povstalci hlásí pád režimu, armáda ale tvrdí, že pokračuje v akcích
Syrští povstalci dnes ráno v televizním prohlášení oznámili, že osvobodili Damašek, svrhli režim prezidenta Bašára Asada a propustili vězně. Armáda naopak podle tiskových agentur tvrdí, že pokračuje v akcích proti teroristům.
5:40 Biden sleduje mimořádný vývoj v Sýrii a je v kontaktu s partnery v regionu
Americký prezident Joe Biden sleduje mimořádný vývoj v Sýrii a je ve spojení s partnery v regionu. Dnes to podle agentury Reuters oznámil Bílý dům.
4:53 Režim syrského prezidenta Asada padl, hlásí povstalci i opozice
Povstalci i exilová opozice dnes nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada, který zemi vládl 24 let. Syrská armáda rovněž podle agentury Reuters oznámila důstojníkům pád Asadovy vlády. Rebelové už vyzvali uprchlé Syřany k návratu do vlasti a slibují budování nové Sýrie, která se stane mírumilovným místem. Syrský premiér Muhammad Ghazí Džalálí oznámil, že je připraven na předání moci a na spolupráci s novým vedením země. Asad podle médií opustil Damašek a zřejmě i Sýrii. Není jasné, kam se uchýlil.
2:50 Obyvatelé Damašku hlásí z centra intenzivní střelbu, armáda opouští letiště
Obyvatelé Damašku hlásí intenzivní střelbu z centra syrské metropole. V noci na dnešek o tom informovaly agentury Reuters a AFP. Povstalci bojující proti režimu autoritářského prezidenta Bašára Asada oznámili, že vstupují do hlavního města. Asad podle armádních zdrojů Reuters odletěl z Damašku na neznámé místo. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že Asad opustil Sýrii a že armáda a další bezpečnostní složky se stáhly z damašského letiště.
Hovoří se i o tom, že Asad mohl uprchnout do Spojených arabských emirátů. Vysoký emirátský diplomat Anwar Gargash to odmítl potvrdit. „Když se mě lidé ptají, kam půjde Bašár Asad, říkám, že když se na to podíváte, je to nakonec opravdu jen poznámka pod čarou v dějinách,“ řekl podle BBC novinářům na konferenci v Bahrajnu.
Hakan Fidan, ministr zahraničí Turecka, které má blízko k protiasadovským povstalcům, na dotaz médií prohlásil, že to, kde se nyní nachází Asad, nemůže komentovat. Myslí si ale, že je v zahraničí.
Syrský premiér Mohammed Ghazi Džalílí v neděli podle agentury AP prohlásil, že vláda je připravena „podat ruku“ vzbouřené opozici a předat své funkce přechodné vládě. „Jsem ve svém domě a neodešel jsem, a to kvůli své příslušnosti k této zemi,“ řekl Džalílí ve videoprohlášení.