Nečekaně zemřel Václav Vlk, významný advokát a předseda Českého helsinského výboru
ZEMŘEL VÁCLAV VLK
V pátek nečekaně zemřel advokát Václav Vlk, bylo mu 53 let. Informovala o tom Česká advokátní komora (ČAK) na sociální síti X. Ta označila Vlka za odvážného muže, který se vždy pral za dobrou věc. Vlk byl i pravidelným přispěvatelem do názorové rubriky deníku Echo24.
„S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu o nečekaném úmrtí JUDr. Václava Vlka, odvážného muže, který se vždy pral za dobrou věc, propagátora práva, který svými bryskními a otevřenými úvahami o fungování advokacie a celé české justice přispíval ke zvýšení právního vědomí celé společnosti,“ uvedla na sociální síti X ČAK a vyjádřila upřímnou soustrast.
„Je to pro mě naprosto nečekaná a smutná zpráva. Vašek byl kolega, spolužák a kamarád. Neúnavný glosátor a komentátor dění v justici a bojovník za lidská práva,“ reagoval na zprávu o úmrtí předseda ČAK Robert Němec.
Absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy Vlk, který spoluzaložil kancelář Moreno & Vlk Asociados, po ukončení studií působil v advokacii. Zaměřoval se zejména na přípravu procesních strategií pro klienty, zejména ve věcech odpovědnostních vztahů, náhrady škody vůči státu, ve sporech týkajících se obchodních společností a jejich vnitřních poměrů, nekalé soutěže, arbitrážních řízení, věnoval se občanskému právu, ochraně osobnosti, dědictví a rodinnému právu.
V trestním právu se zabýval zejména obhajobou v hospodářských trestných činech a trestných činech veřejných činitelů. Vedl též spory či obhajoby ve Španělsku. Vlk zároveň publikoval v odborném a denním tisku, včetně Echa. Naposledy s ním redakce přinesla rozhovor 14. ledna.
Od roku 2021 vedl Vlk Český helsinský výbor, nevládní organizaci pro lidská práva. Ve funkci nahradil zesnulou Táňu Fischerovou. Helsinský výbor založila v roce 1988 v tehdejším komunistickém Československu dvacítka kriticky smýšlejících lidí, mezi kterými byl například dramatik Václav Havel či profesor Jiří Hájek. ČHV navázal na činnost Charty 77 a Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Posláním výboru je podpora a ochrana základních hodnot, zejména jde o ochranu rovnosti a osobní svobody.
Byl členem Odvolací kárné komise ČAK, předsedou výboru pro vnější vztahy ČAK v letech 2005 až 2017. Zároveň zakládal Unii obhájců ČR, byl členem prezidia Unie obhájců ČR či rozhodcem Národního rozhodčího soudu pro sport. Vlk působil v České republice, na Slovensku a ve Španělsku.