Fiala a Merz si notovali: Blízké postoje ke Gaze, Ukrajině i migraci
FIALA A MERZ
Česká a německá pozice k válce v Pásmu Gaze jsou podle českého premiéra Petra Fialy blízké. Řekl to dnes po jednání s německým kancléřem Friedrichem Merzem v Berlíně. Merz na tiskové konferenci znovu vyzval k uzavření příměří a doručení humanitární pomoci do Gazy. Podle Fialy ale nelze zaručit Palestincům v pásmu důstojný život, pokud nebude poražena teroristická organizace Hamás.
Fiala na dotaz jednoho z německých novinářů řekl, že Česká republika je dlouhodobě známá jako země, která podporuje stát Izrael a dbá na to, aby všechny pozice a rezoluce byly „vyvážené“. Důležité podle něj je, aby si lidé uvědomovali historické příčiny konfliktu mezi Izraelci a Palestinci i to, „co stálo na počátku současné krize“. Ocenil zároveň, že pozice Česka a Německa jsou v této otázce „blízké“.
Merz zdůraznil, že současná situace v Pásmu Gazy je „nepřijatelná“. Vyzval, aby izraelská vláda umožnila příměří a humanitární dodávky do Pásma Gazy. Podle Fialy ale musí být prioritou porážka „odporné teroristické organizace“ Hamás. Bez toho totiž podle něj není možné zajistit Palestincům v Pásmu Gazy důstojný život. Fiala zároveň zdůraznil, že je třeba vyvíjet tlak na Izrael, aby při své operaci v pásmu dbal na mezinárodní pravidla a zohledňoval „strašnou humanitární situaci“.
Fiala i Merz odmítli kritiku, že se Německo a Česko nepřipojily k iniciativě Británie a další více než dvacítky zemí k okamžitému zastavení války v Pásmu Gazy. Zdůraznili, že Praha i Berlín podpořily na konci června závěry summitu Evropské unie, které rovněž vyzývají k okamžitému příměří v Pásmu Gazy a k bezpodmínečnému propuštění všech rukojmích. Humanitární situaci v Gaze přitom závěry označily za katastrofální a zoufalou.
Merz poděkoval Fialovi za muniční iniciativu, chce spolupracovat v bezpečnosti
Německý kancléř Merz poděkoval Česku za muniční iniciativu, kterou Praha pomáhá Ukrajině v obraně proti ruské agresi. Německo a Česko jsou podle Merze blízcí partneři a přátelé, do budoucna bude klíčové prohloubení spolupráce v bezpečnosti a obraně. S tím souhlasil i Fiala, který přivítal, že s nástupem Merze do funkce kancléře Německo převzalo větší zodpovědnost za bezpečnost Evropy.
Merz označil českou muniční iniciativu za „příkladnou“ pomoc Ukrajině. Německo do ní podle něj přispívá „z přesvědčení“. Německý ministr zahraničí Johann Wadephul na nedávné návštěvě Prahy řekl, že Berlín přispěl už více než miliardou eur (téměř 25 miliard korun). „Společně zvyšujeme tlak na Rusko,“ dodal dnes kancléř a připomněl také společné schválení 18. balíku protiruských sankcí Evropské unie.
Česká muniční iniciativa pro Ukrajinu, která se čtvrtým rokem brání ozbrojené ruské agresi na svém území, pomohla loni dodat 1,5 milionu nábojů a dodávky pokračují i letos. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při své květnové návštěvě Prahy označil program za efektivní.
Klíčové bude nyní podle německého kancléře Merze v česko-německých vztazích prohloubení bezpečnostní spolupráce. Také Česko chce podle Fialy s Německem spolupracovat v obraně, příležitostí je podle něj například to, že se obě země rozhodly pořídit si americké letouny F-35. České firmy by se chtěly zapojit podle českého premiéra do výroby německých tanků. V plánu je také spolupráce v boji proti dronům.
Fiala: Česko má pochopení pro německé hraniční kontroly, nesmí být dlouhodobé
Český premiér Fiala na tiskové konferenci dále řekl, že Česko má určité pochopení pro německé hraniční kontroly, dlouhodobé řešení boje proti nelegální migraci ale musí být evropské. Německo provádí namátkové kontroly na české hranici od října 2023. Letos v květnu Merzova vláda režim na hranicích ještě zpřísnila.
„Bez evropského řešení se neposuneme dál,“ řekl Fiala. Podle něj je třeba mimo jiné zlepšit návratovou politiku či blíže spolupracovat s třetími zeměmi. Merz zdůraznil, že je z Fialových slov vidět, že Česko a Německo „mají přesně tentýž cíl“. Tím je podle předsedů vlád návrat ke společnému unijnímu prostoru bez vnitřních kontrol. „Chceme evropské řešení,“ zdůraznil také Merz. Do doby, než dokáže EU účinně chránit své vnější hranice, musí být ale podle něj kontroly na hranicích vnitřních.
Německo už od roku 2015 kontroluje svou hranici s Rakouskem. V říjnu 2023 přibyly kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarskem. Loni v září nařídila tehdejší ministryně vnitra Nancy Faeserová také ostrahu hranic s Francií, Lucemburskem, Belgií, Nizozemskem a Dánskem.
Nová německá vláda nastoupila v květnu se slibem, že výrazně zpřísní migrační a azylovou politiku. Německý ministr vnitra Alexander Dobrindt v květnu den po nástupu do funkce nařídil zpřísnit kontroly na pozemních hranicích. Umožnil, aby policisté odmítali i ty migranty, kteří chtějí v Německu požádat o azyl. Výjimkou mají být podle nařízení jen zranitelné skupiny, jako jsou děti, těhotné ženy či vážně nemocní. Navzdory rozhodnutí správního soudu, který v jednom konkrétním případě označil režim za protiprávní, Německo v jeho uplatňování pokračuje.
Polsko v reakci na německé kontroly 7. července začalo kontrolovat své hranice s Německem a Litvou. I některé další sousední země německé opatření kritizovaly, k protiopatřením ale žádná z nich nesáhla.