Oprava na vzdálenost 24 miliard kilometrů. Sonda Voyager 1 opět komunikuje se Zemí
OSUD SONDY
Sonda Voyager 1 poprvé po pěti měsících vyslala k Zemi čitelná data. Uvedl to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), podle něhož vědecký modul, který se momentálně nachází asi 24 miliard kilometrů od naší planety, neposílal kvůli poruše spolehlivé údaje od loňského listopadu.
Voyager 1, vyslaný do vesmíru před více než 46 lety, stále dokázal přijímat pokyny od týmů NASA a podle všeho normálně fungoval, zpátky ale nevysílal vědecká data či údaje o svém technickém stavu. Problém spočíval v čipu v jednom z palubních počítačů, který má na starosti formátování vědeckých a technických dat před jejich odesláním na Zemi.
Čip se opravit nepodařilo, dotyčný kód se ale ze Země programátorům podařilo přesunout na jiné místo v paměti příslušného počítače. NASA podotkla, že signálu trvá 22,5 hodiny, než dorazí k Voyageru 1, a dalších 22,5 hodiny, než se vrátí zpátky.
Sonda Voyager 1 je nevzdálenějším lidským objektem ve vesmíru. Spolu se sondou Voyager 2 byla vyslána v roce 1977, původně měly obě prozkoumat čtyři plynné obry naší Sluneční soustavy - Jupiter Saturn, Uran a Neptun. Podařilo se jim ale pokračovat ještě dál a nyní jsou za vnější hranicí heliosféry v mezihvězdném prostoru.