„Rusové pohřbívají Bachmut pod těly svých vojáků.“ Na obránce nestačili s obří přesilou
OHNISKO BACHMUT
Neúprosný tlak ze strany Ruska ve snaze získat Bachmut dokazuje, že Moskva přecenila své síly. Ukrajinský velitel speciální jednotky a poslanec v jedné osobě Roman Kostenko odhadl, že se obě strany pokusí bitvu o Bachmut rozhodnout při nové ofenzivě v roce 2023. Dříve Ukrajinci naznačovali, že u Bachmutu bojují s takovou intenzitou, aby nepřítele připravili o maximální počet vojáků. Rusové u Bachmutu údajně mají nad Ukrajinci převahu v poměru 9:1, ani to jim zatím nestačilo k obsazení města.
Kolem Bachmutu se v současnosti odehrává nejtěžší bitva celé války. Rusové se už měsíce pokoušejí město dobýt, jelikož slouží jako dopravní uzel poblíž Rusy okupovaného města Doněck a posloužil by jim k výpadům proti dalším ukrajinským městům. Ukrajinské zdroje tvrdí, že větší ztráty utrpělo Rusko, ale Ukrajina také přišla o velké množství obránců.
Bachmut pic.twitter.com/NYba4MrFmK
— Dmitri Ilnicki (@dimailnitsky) December 18, 2022
„Navzdory všem potížím se držíme,“ řekl pro Newsweek veterán bojů na Donbase Roman Kostenko, který velí jednotce speciálních ukrajinských sil. Na bojiště se vrátil po začátku invaze, před tím působil v Kyjevě jako poslanec.
„Situace v Bachmutu dost vypovídá o tom, že Rusové přecenili své vlastní možnosti. Obraz nezastavitelné síly, kterou se Putin snažil ohromit na začátku invaze, byl zastíněn realitou slabé armády a vojáků bez motivace. Vidíme to právě v Bachmutu, kde na nás Rusové hází všechno, co mají k dispozici. Prý mají nad našimi silami převahu 9:1, a přesto nedokázali převzít nad Bachmutem kontrolu.“
Ruské vítězství se pokusily dobýt oddíly takzvané Wagnerovy skupiny. Přes veškerou propagandu se ovšem jejich ofenziva na Bachmut řídila standardními ruskými postupy: masivní nasazení dělostřelectva a nálety, do "vyčištěného" prostoru nástup pěchotných útočných týmů podpořených obrněnými jednotkami. Podle magazínu Newsweek jde o pomalý, nákladný a zničující postup.
Bachmut.
— Artur (@Artur27170547) December 18, 2022
Konsekwencje ostrzału rosyjskiego. pic.twitter.com/zdfVp28cOT
Podle velitele Kostenka nejsou po městě Bachmut už ani stopy, bylo prakticky srovnáno se zemí, ale na úkor ruských sil: „Přesto posílají další muže, město fakticky pohřbívají pod těly svých vlastních vojáků.“ Podle odhadů přišli Rusové o více vojáků a techniky než Ukrajinci. Největším počtem životů zaplatili za opakování frontálních útoků na opevněné obránce.
Lokální úspěch Rusů při obsazení Jakovlivky nedaleko Bachmutu už přišel příliš pozdě na to, aby změnil situaci na bojišti. Podle válečných blogerů situace směřuje k vyčerpání ruských jednotek a k dřívější, nebo pozdější celkové prohře.
Artemowsk ( Bachmut) wyglada na opuszczony. USA kazało bronic go Ukraińcom do ostatniego żołnierza pic.twitter.com/OAKQJtyfcf
— Piotr Panasiuk (@PanasukPetr) December 17, 2022
Gustav Gressel z Evropské rady pro zahraniční vztahy uvedl, že jsou Rusové mimo jiné nuceni držet se omezených válečných postupů, protože jim chybí důstojníci i velitelé. Musí spoléhat na rychlý výcvik a nemají kvalitní vojáky.
Rusko se ale nevzdává. I když se zdá, že je hybná síla Ukrajinců, Rusko stále mobilizuje nové jednotky. Ukrajinský vrchní velitel Valerij Zalužnyj řekl v magazínu The Economist, že Moskva připravuje 200 000 nových vojáků. V příštím roce chtějí totiž převzít Kyjev.
Podle Gressela není až tak jasné, kde přesně Rusko znovu udeří. "Ruská vojenská posila není zdaleka připravena, stále procházejí výcvikem. Samozřejmě to nemůžeme vědět jistě,“ dodal Gressel.