Na Tchaj-wanu obžalovali admirála za špionáž pro Čínu
ŠPIONÁŽ PRO ČÍNU
Tchajwanská prokuratura obžalovala bývalého poslance a admirála ve výslužbě ze špionáže pro Čínu, podle ní organizovali schůzky mezi bývalými vysokými představiteli tchajwanské armády a čínskou rozvědkou. Informovala o tom stanice BBC. Muži mezi lety 2013 a 2018 podle obžaloby zajistili 13 cest do pevninské Číny pro 48 bývalých tchajwanských důstojníků.
Admirálovi ve výslužbě Sia Fu-siangovi a bývalému poslanci Luo Č'-mingovi za opoziční stranu Kuomintang hrozí v případě odsouzení až pět let vězení. Podle obžaloby spolupracovali s čínskými organizacemi, které usilují o sjednocení Tchaj-wanu s pevninskou Čínou.
Peking Tchaj-wan považuje za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchajwanští důstojníci, kteří se cest do Číny zúčastnili, jsou ve vyšetřování vedeni pouze jako svědci. Prokuratura uvedla, že nemá dostatek důkazů o tom, že pro Čínu sbírali informace.
Z dodávání informací čínské rozvědce Tchaj-wan v minulosti obvinil několik dalších vysoce postavených členů své armády. "Vyzýváme vojenské důstojníky ve výslužbě, aby byli obezřetní ohledně nepřiměřených odměn, když se účastní akcí v Číně, aby se vyhnuli tomu, že padnou do pastí Pekingu," uvedla tchajwanská prokuratura.
Peking a Tchaj-pej se podle stanice BBC vzájemně špionážně sledují od konce občanské války v roce 1949, kdy začal Tchaj-wan fungovat de facto nezávisle. Ostrov má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany. Peking ostatní země upozorňuje, aby nejednaly s tchajwanskými představiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.