Nejčernější období vztahu vlády s firmami? Strany chtějí po volbách podnikatelům pomoci
PODNIKATELSKÉ PROSTŘEDÍ
Základem dobrého byznysového prostředí je daňová, investiční či energetická předvídatelnost. Pro Echo24 to řekl stínový premiér Karel Havlíček (ANO) s tím, že hnutí má plány, jak po volbách podnikatelům uvolnit ruce. Podobně hovoří i další strany. Podle oslovených expertů je nutné pomoci byznysu například uvolněním trhu práce či efektivnějším systémem stavebního řízení.
K rychlejšímu růstu ekonomiky je podle expertů nutné zlepšit podmínky pro podnikání. Různé strany mají v této věci různé návrhy. Podle Karla Havlíčka je například základem byznysového prostředí předvídatelnost. „Energetická, v níž připravujeme nástroje pro snížení cen energií. Dále investiční. Chystáme motivační programy pro investice, odpisy, odpočty na VVI, navíc nesmí docházet ke změnám podmínek ze strany státu v době investičního cyklu,“ řekl Havlíček pro Echo24 s tím. Dalšími prioritami je pak daňová předvídatelnost a motivační „win-win systém“, rychlejší odpisy a zjednodušení VVI.
V souvislosti s trhem práce Havlíček řekl, že je potřeba zavést jednodušší podmínky pro kvalifikované zahraniční pracovníky, propojení byznysu se středními a odbornými školami. V oblasti start-upů Havlíček zmínil zásadní změny v motivaci a zaměstnanecké akcie.
„A ještě jedna zásadní věc. Podnikatelé musí státu věřit. Ten s nimi musí komunikovat. Firmy musí vědět, že mají ministra, který za ně bude dýchat, bude za ně bojovat na vládě, v EU, bude tím žít. Nesmí se opakovat situace, kdy si budou na MPO připadat jak v bance. Poslední tři roky byly nejčernějším obdobím vztahu mezi vládou a byznysem,“ řekl Havlíček.
Pomoci podnikatelům chtějí i další strany. Například podle ekonomického experta TOP 09 Miloše Nového musí být jedním z pilířů nového modelu nový daňový systém, který by vedl k vyšší efektivitě české ekonomiky a následně k vyšším daňovým příjmům.
„Podstatou nového daňového systému by mělo být výrazné snížení daně z příjmu fyzických a právnických osob, a naopak zvýšení DPH, spotřebních daní a daní majetkových. Uvedenou změnou by byli více motivováni zaměstnanci, podnikatelé i zahraniční investoři, došlo by k omezení nadměrné spotřeby, byl by omezen vliv hospodářských cyklů a současně se by se omezily daňové úniky,“ uvedl Nový.
„Součástí daňové reformy musí být přechod na jedinou sazbu DPH, což povede k výraznému snížení podnikatelské byrokracie, ke zjednodušení účetnictví a k odstranění vlivu nejrůznějších lobbyistických skupin. Případné negativní dopady na nízkopříjmové skupiny či na rodiny s dětmi budou kompenzovány zavedením daňových bonusů a zvýšením odečitatelných položek na daňového poplatníka a na děti,“ uvedl Nový.
Premiér Petr Fiala (ODS) v lednu pro CNN Prima News hovořil o tom, že podmínky pro podnikání jsou v Česku dobré. Kritika opozice podle něj neodpovídá realitě. „My jsme splnili celou řadu věcí jako zrušení EET, zvýšení paušálů, zrušení silniční daně nebo antibyrokratické balíčky. V České republice se podnikatelům daří a mají zde dobré podmínky,“ zdůraznil Fiala. Z ODS ale zaznívá, že konsolidačním balíčkem nesmí pomoc podnikatelům skončit a existuje celá řada možností, jak systém upravit.
Piráti například podobně jako Havlíček hovoří i zaměstnaneckých akciích. „Chceme také rozhýbat trh práce a odstranit klacky, které dnes stát háže lidem pod nohy a odrazuje je od vstupu na pracovní trh. Jde například o rodiče s malými dětmi, kteří by si sice chtěli přivydělat, stejně tak lidi v exekucích, kterým se teď vyplatí pracovat načerno,“ řekl pro Echo24 Ivan Bartoš.
Experti: Prostoru ke zlepšování je dost
S tím souhlasí i oslovení ekonomové. Analytik České spořitelny a šéf výboru pro rozpočtové prognózy Michal Skořepa pro Echo24 řekl, že na čistě národní úrovni by rozvoji zdejšího podnikání prospělo, kdyby tomuto způsobu obživy bylo věnováno více prostoru na školách v podobě výuky podnikatelské gramotnosti a kdyby se zvýšila efektivnost fungování státní zprávy, čímž by se snížila s podnikáním spojená administrativa.
„Pomoct by mohla také větší citlivost zřizovatelů škol na trendy na trhu práce, která by zajistila lepší soulad profilu absolventů s potřebami firem. Na druhé straně určitě nepokládám za nutné řešit jakýmkoliv úředním způsobem fakt, že českým firmám se celkově nedaří sehnat dostatek pracovníků. Z tohoto pohledu je nejčistším řešením zvyšování mezd pokračující tak dlouho, až firmy s nejnižší přidanou hodnotou tento zápas o pracovní sílu neustojí, a své podnikání v Česku prostě ukončí,“ uvedl Skořepa.
Část překážek podnikání má evropský původ v podobě někdy až přehnané regulace přijaté na úrovni celé EU, ale i tady se občas objevují signály, že čeští zákonodárci evropské návrhy při transpozici do českého práva ještě přiostřují.
Hlavní ekonom XTB Pavel Peterka pro Echo24 připomněl zajímavé návrhy NERV k vyššímu dlouhodobě udržitelnému ekonomickému růstu. Zlepšení podle něj není jen o byrokratické zátěži, ale třeba i o předvídatelnosti systému, kvalitě institucí, fungujícím trhu práce, investičním prostředí a dalších oblastech.
Prioritu vidí u zjednodušení zaměstnávání cizinců a jejich studia u nás. „Český trh práce je dlouhodobě vyčerpaný, což brzdí řadu firem, projektů a další. Zásadní změny je třeba najít v oblasti výstavby – nejen u bydlení, ale i u řekněme firemní výstavby, které potřebují prostory pro výrobu, poskytování služeb, skladování apod. Neefektivní územní plánování a složité řízení o stavebním povolení opět brzdí další růst a komplikuje život firmám,“ řekl dále Peterka.
Další oblastí zájmu je pak podle něj český kapitálový trh, který čelí problémům jak na straně nabídky, tak na straně poptávky. „Pomoci by mohlo vytvoření velké evropské burzy popřípadě rozšíření oblastí, kam mohou penzijní fondy investovat – jsou to jedni z největších investorů. V současném prostředí tak může docházet k situaci, kdy je český kapitál ve velkém investován do zahraniční konkurence v USA, Německu apod. Spíše nižší tržní kapitalizace pražské burzy pak tento problém prohlubuje a svým způsobem brzdí financování lokálních firem,“ řekl Peterka.