Ozbrojenci Hamásu tunelem pronikli do jižního Izraele
VÁLKA V IZRAELI
Skupině ozbrojenců Hamásu se z Pásma Gazy podařilo proniknout do jižního Izraele, kde je ale zlikvidovala izraelská armáda. Informuje o tom server CNN s odvoláním na Izraelské obranné síly, podle nichž se radikálové do Izraele dostali tunelem pod mořem. V noci na dnešek Izrael pokračoval v náletech na Pásmo Gazy. Zasáhl také na okupovaném Západním břehu, kde zemřeli tři Palestinci, a útočil i na cíle v Sýrii.
Izraelští vojáci na „buňku potápěčů“ narazili jižně od izraelského města Aškelon, které leží pár kilometrů od Pásma Gazy. „Vojáci námořnictva oddíl zlikvidovali,“ uvedla izraelská armáda, která u úzkého pobřežního pásu soustředila desetitisíce vojáků.
Izraelská letadla poté zaútočila na základnu potápěčů v Gaze a snažila se zajistit, aby se touto cestou do Izraele už žádný ozbrojenec nedostal.
Hamás 7. října Izrael i svět zaskočil masivním útokem právě z Gazy na jih Izraele, kde pozabíjel na 1400 lidí, většinou civilistů, a přes 220 lidí odvlekl do Gazy.
Izrael v odvetě Pásmo Gazy, v němž na území menším než Praha žije 2,3 milionu Palestinců, bombarduje a uvalil na ně blokádu, která se týká i pohonných hmot, potravin a vody.
Jen v úterý při izraelských náletech v Gaze zemřelo podle zdejších zdravotníků 704 Palestinců, včetně 305 dětí. Podle Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) je to nejvyšší počet mrtvých v Gaze za jediný den od začátku války.
Tři Palestinci podle agentury Reuters zemřeli také na Západním břehu, který Izrael okupuje. Izraelská armáda uvedla, že při zásahu v uprchlickém tábore v Džanínu na její vojáky Palestinci začali střílet a házet výbušná zařízení. Armáda pak nasadila dron, který podle palestinských údajů zabil tři lidi a dalších více než 20 zranil.
Izrael v noci na dnešek znovu uskutečnil také nálety na Sýrii, které se zaměřily na armádní infrastrukturu a minometná odpalovací zařízení, z nichž podle izraelské armády v úterý přišel útok na Izrael.
Nyní panují obavy, že nemocnicím v Pásmu Gazy už brzy dojdou zbytky pohonných hmot, a budou tak bez elektřiny, kterou vyrábějí za pomoci generátorů. Na životě by to podle serveru BBC News mohlo ohrozit přes 1000 lidí. Podle OSN by bylo na uspokojení základních potřeb nutné, aby se do Gazy dostávalo denně nejméně 160.000 litrů pohonných hmot. Izrael v úterý vzkázal, ať se OSN obrátí na Hamás, který podle něj pohonných látek má stále dostatek.
Situaci v Gaze kritizoval Dětský fond OSN (UNICEF), podle něhož je „stále větší skvrnou na našem kolektivním svědomí“. Míra úmrtí a zranění dětí je podle něj „prostě ohromující“.