Češi si letos povinně vymění 150 tisíc starých kotlů. Nové krby zatím kupovat nemusí
KONEC STARÝCH KOTLŮ
Povinná výměna nebo odpojení. Od září bude v Česku zakázáno topit starými kotli na dřevo a uhlí, které nesplňují alespoň třetí emisní třídu. Řada domácností ale výměnu odkládá. Podle údajů ministerstva životního prostředí by stále mohlo být v provozu asi 150 tisíc takových kotlů. Od září přitom hrozí lidem za topení v nich i pokuty.
Zatímco Německo zpřísňuje od příštího roku pravidla už i pro domácí krby nebo kachlová a další kamna, v Česku musí být do září vyřazeny zatím pouze staré kotle na pevná paliva. Pokud ale patříte mezi ty, kteří výměnu starého kotle zatím odkládali, měli byste si pospíšit. Na jeho výměnu už totiž zbývá čas jen do 31. srpna. Po tomto datu budou hrozit pokuty.
Opakovanou pokutu až do výše 50 tisíc korun budou moci podle zákona udělovat obecní úřady. Dá se ale očekávat, že zvlášť zpočátku budou úředníci ochotni věc vyřešit i dohodou, pak je ale nutné počítat s tím, že se bude kontrola z úřadu pravděpodobně brzy opakovat.
S blížícím se termínem je navíc jasné, že budou montážní firmy a výrobci kotlů brzy zahlceni novými objednávkami a nebudou stíhat. Na výměnu totiž podle dat ministerstva životního prostředí stále čeká asi 150 tisíc kotlů první a druhé emisní třídy. Například v Moravskoslezském kraji jich je podle odhadů stále zhruba 25 tisíc. Údaj o emisní třídě bývá vyražen na výrobním štítku, obvykle ze zadní strany kotle.
Domácnosti dostaly na výměnu starých kotlů deset let. Původně tedy měly být vyřazeny už před dvěma roky. Kvůli ruské agresi na Ukrajině a nejistotě na trhu s energiemi ale ministerstvo životního prostředí konec starých kotlů nakonec odložilo o dva roky až do září 2024.
Ministerstvo navíc loni na podzim zamýšlelo, že by mohl být prodej nejen kotlů, ale také kamen na uhlí od ledna 2025 úplně zakázán. To ale vyvolalo odpor lidí zejména na venkově a zákaz prodeje kamen na uhlí byl nakonec z připravované novely zákona o ochraně ovzduší vypuštěn.
Od roku 2015 je možné použít na výměnu neekologického kotle peníze z programu takzvaných kotlíkových dotací. Touto cestou už bylo vyměněno přes 100 tisíc kotlů a z programu bylo vyplaceno přes 12 miliard korun. Na výměnu starých uhelných kotlů je nyní možné využít i dotace z programu Nová zelená úsporám.
Jak už jsme dříve informovali, Německo nedávno sáhlo po ještě razantnějších opatřeních. Od příštího roku se budou muset Němci zbavovat starších kamen a krbů uvedených do provozu mezi lety 1995 a 2010 a nesplňují požadované emisní limity. To se týká jak malých krbů, tak třeba i kamen na uhlí i dřevěné pelety, kachlových kamen a dalších výtopen. Na výměnu budou mít jeden rok. Pokud starý krb nebudou chtít vyměnit, budou si muset zakoupit nákladné pasivní nebo aktivní filtry pevných částic, které se instalují do komína.