OLAF vyšetřuje šéfku Frontexu. Příští týden svůj post zřejmě neobhájí
VYŠETŘOVÁNÍ FRONTEXU
Další vyšetřování na půdě Evropské unie. Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) vyšetřuje Aiju Kalnajaovou, ředitelku agentury Evropské unie pro ochranu hranic (Frontex). Vzhledem k průběhu vyšetřování zatím nejsou známy žádné podrobnosti. Informuje o tom server EURACTIV.
"OLAF mě informoval, že jsem jednou z osob, proti nimž je veden případ, který se skládá ze dvou samostatných událostí. Plně, otevřeně a bezpodmínečně spolupracuji s úřadem OLAF na objasnění skutečností," uvedla Kalnajaová pro EURACTIV, podrobnosti vzhledem k probíhajícímu vyšetřování neposkytla. "Jakmile to bude právně možné, budu k dispozici, abychom mohli probrat podrobnosti," dodala.
Že existuje vyšetřování "týkající se agentury Frontex", potvrdil i OLAF, ani odtud ale vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nezazněly další podrobnosti. Evropská komise a členské státy o vyšetřování byly informovány již 23. listopadu, média o něm ale informovala až v pátek 16. prosince.
Lotyška Aija Kalnajaová stojí v čele Frontexu od července 2022, kdy nahradila ve funkci Fabrice Leggeriho. Ten odstoupil v dubnu 2022 poté, co agenturu Frontex začal vyšetřovat právě OLAF. Během tohoto vyšetřování se zjistilo, že v letech 2020 až 2021 příslušníci agentury Frontex údajně kryli rozsáhlé nelegální odsuny migrantů na hranicích a porušovali tak lidská práva. Frontex se totiž podílí na financování řecké pobřežní stráže, právě ta měla v šesti případech vrátit plavidlo s migranty zpět na moře. Frontex v reakci na tato zjištění v tiskové zprávě z poloviny října uvedl, že "tyto praktiky jsou minulostí".
V příštích dnech se má rozhodnout o tom, kdo se stane ředitelem agentury pro příští funkční období. Jednou ze tří kandidátů je právě i nyní vyšetřovaná Kalnajaová. Kromě ní na post kandiduje i současná tajemnice chorvatského ministerstva vnitra Terezika Grasová a vysoký vojenský úředník z Nizozemska Hans Leijtens. O tom, kdo bude pro příští funkční období zastávat post ředitele, rozhodne správní rada agentury Frontex 20. prosince. Že by post zastávala i nadále Kalnajaová je podle médií vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nepravděpodobné.
Na půdě Evropské unie tak probíhá další významné vyšetřování za poslední dobu. Belgická policie totiž vyšetřuje dnes již bývalou místopředsedkyni Evropského parlamentu Evu Kailiovou. Ona a několik současných či bývalých pracovníků EP čelí podezření, že výměnou za peněžité i jiné dary sloužili zájmům Kataru. Korupční skandál otřásá Evropským parlamentem od pátku 9. prosince. Podle některých médií jde ale jen o špičku ledovce, nově figuruje v případu i Maroko.