2000 miliard z lithia není fikce. Česko bude mezi nejvíce prosperujícími zeměmi, věří Fiala
TĚŽBA LITHIA
Česko se může stát jedním z nejvíce prosperujících států na světě. Klíčem k tomu má být masivní naleziště lithia na Cínovci a také strategický projekt výstavby továrny na baterie do elektromobilů. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Šéf hospodářského výboru sněmovny Ivan Adamec (ODS) deníku Echo24 řekl, že bez lithia je elektromobilita pouze fikce. Věří, že těžba by mohla začít v roce 2026.
Premiér Fiala ve vysílání CNN Prima News uvedl, že Evropa se po prožité energetické krizi dívá na situaci na trhu více racionálně. Transformaci na zelenější energii nelze podle Fialy vnímat ideologicky, ale naopak prakticky. Jako příklad Fiala uvedl automobilový průmysl přecházející na elektromobilitu. Lithium, které představuje klíčovou surovinu při výrobě baterií, se podle něj může stát podobně cennou surovinou jako ropa. Někdejší premiér Andrej Babiš (ANO) v souvislosti s lithiem hovořil o tom, že pro Česko bude těžba znamenat zisk "2000 miliard pro naše lidi".
„Česko má největší naleziště lithia v Evropě. Pokud jej začneme brzy těžit a podaří se nám uskutečnit velký strategický projekt v podobě výstavby gigafactory (továrny na výrobu baterií – pozn. red.), budeme mít obrovskou konkurenční výhodu,“ řekl premiér a zdůraznil, že Česko by v takové situaci disponovalo klíčovými komponenty pro moderní automobilový průmysl. Podle Fialy by se Česko mohlo stát jedním z nejvíce prosperujících států světa.
Předseda hospodářského výboru sněmovny Adamec deníku Echo24 řekl, že trendem ve světě je přechod na elektromobilitu a na obnovitelné zdroje. „K tomu jsou potřeba bateriová úložiště a lithium je hlavní součást moderních baterií,“ uvedl Adamec s tím, že klíčový je právě zmíněný plán na výstavbu gigafactory. „No a navíc máme největší zásobu lithia v Evropě, což je zcela jednoznačně strategická surovina. Ten, kdo má strategickou surovinu na svém území, tak má vždycky konkurenční výhodu,“ uvedl Adamec.
Poslanec za TOP 09 a člen hospodářského výboru Michal Kučera pro deník Echo24 řekl, že v tuto chvíli je těžba lithia v Ústeckém kraji ve fázi příprav. „Běží povolovací a schvalovací procesy. Přínosem pro kraj a celou ČR bude mít těžba lithia v případě, že lithium bude na našem území dále zpracováno a zhodnoceno až do konečného výrobku - baterie. Proto je klíčové, aby v ČR, a ideálně v Ústeckém kraji, kde bude těžba probíhat, vznikly fabriky na výrobu baterií,“ řekl Kučera.
Podle posledních informací by těžba na Cínovci měla začít v roce 2026 s tím, že plná těžební kapacita by měla být dosažena v roce 2028 či 2029. Surovinu bude těžit polostátní firma ČEZ. Rozhodnutí má podle dostupných informací padnout ještě během letošního roku. ČEZ by chtěl investovat i do zmíněné gigafactory.
„Bez změny legislativy nebudou baterie ani silnice“
„V souvislosti s tím rokem 2026 doufám a věřím, že se nám všechno podaří legislativně zvládnout tak, aby se skutečně začalo těžit. Když se podíváte, jak to vypadá s různými dobývacími prostory, tak o uhlí se nemusíme bavit, tam víme, jak to je. Ale třeba štěrkovna nebo pískovna se za třicet let neotevřela ani jedna. To většinou blokují obce nebo místní úřady,“ uvedl pro Echo24 Adamec. „Já si myslím, že budeme muset sáhnout do legislativních úprav, které se budou týkat otevírání nových lomů. Věřím, že do toho roku 2026 to stihneme,“ dodal.
Adamec na otevírání nových lomů upozornil už v projevu na květnové ideové konferenci ODS s tím, že jde o problém, který Česko brzy dožene. „Všichni chtějí otevírat silnice, dálnice, železniční a vysokorychlostní tratě. Všude potřebujete štěrk. Ta surovina tady dneska leží a my nejsme schopni ty lomy otevřít, protože tomu brání zákony. Nad tím se musíme zamyslet,“ doplnil nyní pro Echo24.
„Samozřejmě nejsem zastáncem tvrdého zásahu proti samosprávám a místním autoritám. Ale je potřeba to nastavit tak, aby všichni došli k závěru, že těžba je potřeba. Je nutné udělat vysvětlovací kampaň. Bez toho nebudou nejenom baterky, ale ani silnice, chodníky, železnice, prostě nic,“ doplnil Adamec. „Samozřejmě se objeví skupiny, které tomu budou bránit. Ale musí být všem jasné, že bez lithia je elektromobilita fikce v současné době,“ řekl.
Podle poslance Kučery by dalším rozvojovým impulsem mohly být i obory, které se ukládání energie věnují, ať už energetické, tak vědeckovýzkumné a další. „Pak má ČR šanci být díky těžbě lithia jedním z lídrů v moderním a perspektivním oboru ukládání energie. Pokud proběhnou úspěšně všechna povolení, tak samotné výstavbě dolu a úpravny již nebrání, v kraji má těžba lithia opatrnou podporu, pokud bude zajištěn prokazatelný přínos pro kraj,“ uvedl pro Echo24 Kučera.
Havlíček: Těžba nestačí, konkurenční výhoda je v celém řetězci
Někdejší ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) deníku Echo24 řekl, že spoléhat se pouze na lithium jako klíč k posunu mezi nejvíce konkurenceschopné země, je nesmysl. „Ale je to určitě velká příležitost, pokud se ovšem dobře uchopí. Proto jsme tomu věnovali obrovskou pozornost a dostali jsme přes ČEZ opět případnou těžbu pod kontrolu státu. Zároveň jsme iniciovali rozjetí zkoušek pro možné zpracování lithia, což bude ještě chvíli trvat,“ uvedl Havlíček.
„A konečně třetí krok bylo propojení podpory výstavby gigafactory s tím, že spoluinvestorem bude ČEZ. Tím bychom vytvořili unikátní řetězec, navíc by ČEZ měl další finální produkty pro rozvoj,“ míní Havlíček. „Tehdejší opozice (nynější vládní koalice – pozn. red.) se nám vysmála, těžbu lithia brala jako politický marketing, zesměšňovala to a gigafactory s účastí ČEZ úplně zabila,“ dodal Havlíček s tím, že premiér Fiala konečně pochopil potenciál, který se v lithiu skrývá.
„Ale pouze těžba je málo. Přidaná hodnota a tím zvýšení zmiňované konkurenceschopnosti tkví v celém řetězci. To je zcela zásadní. A to zejména ministr průmyslu úplně pokazil,“ dodal Havlíček.