Průmysl potřebuje živou vodu
ARÉNA NÁZORŮ
ARÉNA NÁZORŮ: O co více tato vláda utrácí za gigantické investiční projekty, o to méně ji zajímá dopad na český průmysl. Honba za politickými body zatemňuje členům vlády Petra Fialy mozek, a místo aby astronomické výdaje spojili s budoucím ekonomickým růstem Česka a tomu přizpůsobili hospodářskou politiku, hrají jen o politické body. Profesní kompetence ustupuje v lepším případě lacinému marketingu, v horším klientelistickým klikám. A je neuvěřitelné, že jim to zástupci českých podniků stále tolerují.
Nepolemizuji nyní s nárůstem výdajů na investice do obrany. Rozumím, že je třeba posilovat vnitřní i vnější bezpečnost, a i když mi vadí netransparentní nákupy a nebezpečný bianco šek ministra financí na bezbřehé utrácení na dluh, chápu, že nás investice do bezpečnosti neminou. Máme-li ale vynakládat stovky miliard, je pro mě zcela zásadní účast našich podniků. Tou nejsou ad hoc nákupy nebo přeprodávání s nízkou marží, ale vybudování úplně nové průmyslové infrastruktury, nebojím se říci oborového klastru, který prováže výzkum, vývoj a výrobu větších firem se zapojením škol, startupů a regionálních subdodávek malých a středních podnikatelů. Máme naprosto výjimečnou příležitost vytvořit provázaný systém, který bude v rámci celého řetězce vytvářet přidanou hodnotu. Cesta je přes posilování lokálních výrobních kapacit, oborového výzkumu ve spolupráci s akademickým sektorem a předložení proexportních finančních nástrojů, především záruk.
Stejně tak nepolemizuji s investicemi do jádra, konečně, byl to projekt, který jsme kompletně současné vládě připravili. Vadí mi neschopnost rozhodnout o finančním modelu ve vazbě na akcionářskou strukturu investora (ČEZ), otálení s notifikací, ale je dobře, že vláda v našem projektu pokračuje. Máme-li ale investovat stovky miliard, potom je nepřípustné, že to nebude s masivní účastí našich dodavatelů. Nikoliv na bázi béčkových produktů bez marže nebo levné pracovní síly. I v tomto případě máme mimořádnou příležitost vytvořit z Česka zemi, která je schopna poskytnout projektové, stavební, strojařské a další kompetence ve výstavbě jádra i v jiných evropských zemích. To vše lze provázat s univerzitními programy, které můžeme nabízet pro naše i zahraniční studenty. Máme k tomu všechny předpoklady. Navíc panuje neobvyklá shoda koalice a opozice na dalších investicích, nejen do velkého jádra, ale i malých modulárních reaktorů. Česko se může stát jaderným hubem Evropy. K tomu ale potřebujeme finance. A ty musí vydělat firmy, které budou v dodavatelském řetězci do Dukovan a Temelínu hrát důstojnou roli. Snaha vlády uzavřít kontrakt s vítězem tendru, korejským KHNP, v situaci, kdy je v tuto chvíli garantováno pouhých 18 % dodávek lokálního průmyslu, je hanebnost a je to nepřijatelné. Pokud tak vláda učiní jen kvůli pár politickým bodům, aby splnila domácí jaderný úkol, můžeme na český jaderný ekosystém zapomenout.
Úplně stejně se musíme postavit vysokorychlostním tratím. Na rozdíl od současného ministra dopravy jsem více při zemi a nemyslím si, že Česko bude prošpikováno VRTkami, protože na to jednoduše nebudeme mít, ale základní páteřní síť spojující Prahu, Brno a Ostravu je naším projektem a budeme v ní pokračovat. Ale nehodláme to darovat nadnárodním integrátorům, kteří nechají našim oborovým firmám drobky. Více než marketingové fráze a fotečky na sítě u zahraničních rychlovlaků mě zajímají certifikace našich dodavatelů pro tento typ tratí, homologace produktů, připravenost našich firem v oblasti telematiky, výroby oceli, jak rozpohybujeme těžbu nezbytně nutného stavebního kamene nebo jak podpoříme inkubátory pro start-upy, které se zapojí.
Nehodlám se totiž smířit s tím, že Česko přijde o pozici země s vysokou technickou a inženýrskou kompetencí. Tím spíše, když nás čekají rekordní veřejné investice do průmyslových odvětví. Potřebujeme současně jako sůl zmírnit nebezpečnou závislost na automobilovém sektoru a udržet při tom průmyslovou orientaci Česka, která byla vždy zárukou nezávislosti a stability. Na třech příkladech ze tří ministerstev jsem ukázal, že to je možné. Nová vláda ale musí zkoncentrovat hospodářskou politiku do jasné vize a musí se jí začít konečně řídit. Budeme na to připraveni.