Obří Buddhy kdysi vyhodil do vzduchu, teď Tálibán vybírá na díry po nich vstupné
POKRYTECTVÍ TÁLIBÁNU
Celý svět v roce 2001 žádal čelní představitele islamistické organizace Tálibán, aby neničili obří sochy dvou Buddhů ve městě Bámján v Afghánistánu. Prosby však tehdy nepadly na úrodnou půdu, tehdejší vůdce Tálibů Mohammad Omar považoval sochy za falešné modly, takže stovky let staré sochy byly strženy k zemi. Jak ale zjistil deník The Washington Post, současná tálibská vláda na místě, kde sochy stály, čile vydělává a vybírá zde vstupné.
Útok na vzácnou starověkou památku, která vznikla kolem roku 570, ohromil mezinárodní společenství a upevnil pověst Talibanu jako nekompromisních extremistů. Po návratu této skupiny k moci má Bamján pro region s nedostatkem peněz nový symbolický a hospodářský význam. Úřady považují Buddhovy ostatky za potenciálně lukrativní zdroj příjmů a usilují o přilákání turistů na toto místo. Naznačují, že jejich snaha není jen gestem vůči archeologům, ale odráží také režim, který je nyní pragmatičtější než v době, kdy vládl v letech 1996-2001.
„Bamján a zejména Buddhové mají pro naši vládu velký význam, stejně jako pro svět,“ řekl v rozhovoru Atiqullah Azizi, náměstek ministra kultury Talibanu. Uvedl, že na ochranu kulturního dědictví bylo po celém Afghánistánu přiděleno více než 1 000 strážců, kteří omezují přístup a dohlížejí na prodej vstupenek.
Vstupenky se prodávají na úpatí zbytků větší z obou soch, kde zřídily úřady pokladnu, kde se za návštěvu vybírá od Afghánců 58 centů a od cizinců 3,45 dolaru, vedle si návštěvník může i koupit zmrzlinu, pokud mu nevadí přítomnost ozbrojených strážců z řad Tálibánu.
I přes zjevnou snahu Tálibánu nepůsobit jako radikální extremistické islámské hnutí a vzdálit se své image z devadesátých a nultých let, většina západních zemí nadále nedoporučuje do Afghánistánu cestovat. Například české ministerstvo zahraničí uvádí, že na území Afghánistánu není v současnosti přítomen český zastupitelský úřad ani zastupitelský úřad jiného členského státu EU. Zajištění včasné pomoci je tak prakticky nemožné.
Buddhové z Bámjánu byly dvě obří sochy stojících Buddhů vytesané do skalního masivu. Sochy, reprezentující Buddhu Vairóčanu a Buddhu Šákjamuniho, byly vytvořeny v 6. století a byly typickým příkladem prolínání vlivů indického a řeckého sochařství. Hlavní části byly vytesány přímo do pískovce, avšak detaily byly vymodelovány z hmoty sestávající z bláta a slámy pokryté štukem. Větší socha Buddhy měřila přes 50 metrů a menší přes 30 metrů.