Průlom po desítkách let? Nové antibiotikum slibuje likvidaci silně rezistentních bakterií
ANTIBIOTIKA
Po více než padesáti letech by se v léčbě nejobávanějších bakteriálních infekcí mohl rýsovat zásadní průlom. Švýcarská farmaceutická společnost Roche oznámila, že její experimentální lék zosurabalpin vstupuje do třetí, tedy závěrečné fáze klinických testů na lidech. Nové antibiotikum dává podle vědců naději na účinnou léčbu mimořádně odolné bakterie Acinetobacter baumannii, která je označována za jednu z nejnebezpečnějších hrozeb současnosti. Informuje napřiklad The Telegraph či Financial Times.
Tento patogen figuruje na seznamu prioritních mikrobů Světové zdravotnické organizace (WHO) a americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) jej řadí mezi „naléhavé hrozby“. Ne náhodou, bakterie se často objevuje v nemocnicích, kde ohrožuje pacienty, kteří už bojují s jinou nemocí a mají oslabenou imunitu. Odhaduje se, že infekce touto bakterií končí smrtí u 40 až 60 procent pacientů.
Jedním z důvodů vysoké smrtnosti je mimořádná odolnost bakterie vůči antibiotikům. Acinetobacter baumannii je součástí tzv. gramnegativních bakterií, které si vystavěly obranný systém tvořený dvojitou membránou. Tato bariéra brání průniku léčiv, a pokud se dovnitř přece jen nějaké dostane, brzy je vyloučeno zpět ven.
Právě na tento mechanismus cílí zosurabalpin, jehož vývoj probíhal i ve spolupráci s výzkumníky z Harvardovy univerzity. Nový lék narušuje biologický mechanismus, který zajišťuje správné vytvoření vnější membrány bakterie – bez něj se obranný štít rozpadá.
„Toto antibiotikum funguje zcela odlišně než všechna dosud používaná. Může se stát základem pro vývoj dalších léků,“ uvedl Michael Lobritz, vedoucí výzkumu infekčních chorob ve společnosti Roche. Podle něj vývoj nových tříd antibiotik vyžaduje návrat k základnímu pochopení bakteriálních funkcí a hledání zcela nových principů, na nichž by bylo možné stavět další inovace.
„Najít novou třídu antibiotik je mimořádně náročné. Za posledních patnáct let jich bylo objeveno jen velmi málo. Pokud se nám podaří uvést tuto novinku na trh, můžeme z ní čerpat další desetiletí,“ dodal Lobritz.
Poslední nová třída antibiotik účinná proti gramnegativním bakteriím byla schválena v roce 1968. Pokud zosurabalpin uspěje i ve třetí fázi klinických testů, může se stát nejen milníkem v boji proti rezistenci, ale také startovní čarou pro novou éru vývoje antibiotik.