VIDEO: Myši a krysy zamořily zákopy Ukrajinců a Rusů. Jako za první světové války
MYŠÍ HOREČKA
Zákopy na frontové linii, kde svádí boje ukrajinská armáda s ruským invazním vojskem, zamořily myši a krysy, které údajně i šíří mezi vojáky nemoci. Napsala to televize CNN na svém webu. Situace podle ní připomíná podmínky, které sužovaly vojáky v zákopech během první světové války. Za současným přemnožením hlodavců v zákopech je částečně roční období i cyklus páření zvířat, ale je také ukazatelem toho, jak se válka stala statickou, napsala americká zpravodajská stanice.
"Představte si, že jdete spát a noc začíná tím, že vám do kalhot nebo svetru vleze myš, žvýká vám konečky prstů nebo vás kouše do ruky. Spíte dvě nebo tři hodiny, podle toho, jak máte štěstí," řekla televizní stanici ukrajinská vojačka, která používá volací znak Kira a loni na podzim působila se svojí jednotkou v Záporožské oblasti. Odhadovala přitom, že v zákopovém bunkru, kde byla se čtyřmi vojáky, se nacházelo asi tisíc myší. "Nebyly to myši, kdo nás navštívil, my jsme byli jejich hosté," dodala.
Evidently there's a pretty heavy mice and rat infestation going on in Ukraine. This is a Russian mobile artillery piece with a mouse infestation starting up. pic.twitter.com/5jhXPkqBEN
— Darren Mckeeman 🐀 🇺🇦 (@tjcrowley) January 21, 2024
Kira podle svých slov zkusila vše, aby se hlodavců v zákopovém bunkru zbavila - jed, čpavek a dokonce i modlitby. "Měli jsme kočku jménem Busia, ze začátku pomáhala a myši jedla. Ale později jich bylo tolik, že je odmítala. Kočka může chytit jednu nebo dvě myši, ale když jich je 70, je nereálné, aby je pochytala," vylíčila Kira.
Hlodavci uprostřed další zimy hledají podél téměř 1000 kilometrů dlouhé frontové linie potravu i teplo, píše CNN. Ihor Zahorodňuk z Národního muzea ukrajinské historie se domnívá, že zamoření způsobilo částečně to, že množení hlodavců vrcholí na podzim, ale jsou to také důsledky samotné války. „Ozimé plodiny zaseté na podzim roku 2021 nebyly v roce 2022 na mnoha místech sklizeny a vydatně se samy vysemenily. Myši... přežily velmi teplou zimu a pokračovaly ve sklizni nové úrody,“ řekl Zahorodňuk. Válka také rozptýlila jejich přirozené predátory, což umožnilo volnější množení hlodavců.
The Russian trench rat/mice issue is a fairly serious one that reportedly really went downhill over the past few weeks as cold weather set in. https://t.co/9fgatxh2EK pic.twitter.com/OA9PM9P2g2
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) October 27, 2023
Rozsah zamoření zákopů podle CNN odhalují videa, která sdílejí na sociálních sítích ukrajinští i ruští vojáci. Je na nich třeba vidět, jak se hlodavci prohánějí pod postelemi, i na nich, po stolech, ukrývají se v generátorech a na jednom videu je dokonce vidět, jak se množství hlodavců valí z útrob ruské bojové techniky. Na jiných záběrech, které vypadají, že jsou pořízené v nějakém domě, se kočka snaží chytit myš na židli. Když někdo poklepe na opěradlo, objeví se množství dalších hlodavců a kocour na lov po chvíli rezignuje.
Ukrajinská vojenská rozvědka HUR v prosinci informovala o vypuknutí "myší horečky" v ruských jednotkách v okolí Kupjansku v Charkovské oblasti, kde se prý invazní vojáci kvůli hlodavcům nakazili nemocí, mezi jejichž příznaky patřily horečky, vyrážky, zvracení nebo problémy s močením. Choroba údajně snížila jejich bojové schopnosti. Zda byli podobně postiženi i ukrajinští vojáci, rozvědka nesdělila. CNN podotkla, že se jí nepodařilo tuto informaci nezávisle ověřit, ale existuje několik nemocí spojených s pobytem v blízkosti hlodavců, které mají podobné příznaky.
Kromě toho, že mezi vojáky způsobují úzkost a šíří nemoci, pustoší hlodavci také vojenské a elektrické vybavení, napsala stanice s odkazem na vojačku Kiru. Ta popsala, že myši okousávají i vysílačky nebo různé dráty.
Situace podle CNN připomíná první světovou válku, kdy se rozrostla populace krys, když konflikt stagnoval. Vojáci tehdy problém s přemnoženými hlodavci nedokázali vyřešit, zabíjeli je pro zábavu. Jejich populace se snížila až poté, co boje utichly. Zahorodňuk přitom apeluje, aby Ukrajina nedopustila opakování této situace a hlodavce likvidovala organizovaně. " Jde přece o bojeschopnost armády. Musíme se postarat o naše vojáky," uvedl.