Obviněná Kailiová hlasovala ve prospěch Kataru ve výboru, jehož nebyla členkou
KATARGATE
Nyní již odvolaná místopředsedkyně Europarlamentu Eva Kailiová, která je spolu s dalšími lidmi ve vazbě kvůli úplatkářské aféře Katargate, hlasovala pro uvolnění vízového režimu pro Katar ve Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), ačkoliv nebyla jeho členkou. Píše o tom server Euroactiv.fr.
Předsedkyně frakce Socialistů a demokratů (S&D) v Evropském parlamentu Iratxe Garcia Perezová si předvolala místopředsedkyni EP Evu Kailiovou kvůli jejímu hlasování ve výboru LIBE ohledně Kataru, ale schůzka se nikdy neuskutečnila, protože mezi tím byla Kailiová v souvislosti s vyšetřováním katarského skandálu zatčena.
Během předchozího plenárního zasedání Evropského parlamentu se místopředsedkyně EP zúčastnila jednání ve výboru LIBE a hlasovala pro uvolnění vízového režimu pro Katar.
Bylo to ve stejné době, kdy Kailiová vystoupila na plenárním zasedání a prohlásila, že Katar je „průkopníkem v oblasti pracovních práv.“ Přitom podle zpráv, které přicházely po celý rok, mělo na stavbách v souvislosti s MS ve fotbale zemřít i několik tisíc zahraničních pracovníků.
Zdroj serveru Euroactiv z poslanecké skupiny S&D řekl, že Kailiová ani neseděla se svou skupinou S&D, ale v zadních křeslech se svým partnerem Francescem Giorgim a dvěma lidmi, kteří přijeli přímo z Dauhá. Když byly na konci hlasování sečteny hlasy, europoslanci si uvědomili, že došlo k hlasování i Kailiové.
Německá europoslankyně ze S&D Birgit Sippelová, která hlasovala proti návrhu Komise na uvolnění vízového režimu pro Katar, poté podala na Kailiovou interní stížnost.
Kailiovou její kolegové tento měsíc zbavili funkce místopředsedkyně europarlamentu, poté, co se dostala do vazby spolu s trojicí dalších osob 11. prosince kvůli podezření, že se za finanční a věcné dary snažila uplatňovat svůj vliv ve prospěch Kataru. Obviněna je také z praní špinavých peněz.
Podle zpráv médií se pozornost policie, která případ vyšetřuje řadu měsíců, soustředí i na Maroko, které se údajně pokoušelo získávat přízeň podobným způsobem jako Katar.