Rychlá sprcha. Žádný návrat k jádru se konat nebude, prohlásila nová německá ministryně hospodářství
ENERGETIKA
Spolková ministryně hospodářství Katherina Reicheová, která se před pár dny ujala úřadu, jednoznačně vyloučila návrat k jaderné energetice, kterou CDU a CSU požadovaly během volební kampaně. Nic nehodlá slevovat z Green dealu a vyzvala k rychlé výstavbě nových plynových elektráren v Německu, a to s kapacitou nejméně 20 gigawattů. Počítá se snížením daní z elektřiny a dlouhodobými dodávkami plynu.
„Potřebujeme flexibilní plynové elektrárny, které budou dodávat elektřinu, když nefouká vítr a nesvítí slunce. A potřebujeme to rychle,“ řekla politička CDU na „summitu Ludwiga Erharda“ v Tegernsee, jak dnes informoval deník Handelsblatt. Je proto důležité, „abychom urychleně vypsali výběrové řízení na alespoň 20 gigawattů plynových elektráren, abychom v naší zemi zachovali vysokou bezpečnost dodávek,“ uvedla politička a bývalá lobbistka.
Nedávný výpadek proudu na Pyrenejském poloostrově podle ní ukázal, jak důležité jsou plynové elektrárny. Aby toho bylo možné dosáhnout z hlediska nákladů, jsou zapotřebí „dlouhodobé smlouvy o dodávkách plynu“ a kontrola reálných podmínek energetické transformace. Je třeba objasnit, zda byla expanze v posledních letech ideální, „nebo jsme zapomněli na systémová rizika a systémové náklady spojené s rozšiřováním obnovitelných zdrojů energie,“ řekla ministryně, aniž by ale zpochybňovala Green deal.
Weniger regulieren, mehr aktivieren. Eine moderne soziale Marktwirtschaft setzt Kräfte frei - für einen fairen #Wettbewerb.
— Bundesministerium für Wirtschaft und Energie (@BMWE_) May 9, 2025
Beim Ludwig-Erhard-Gipfel spricht Bundeswirtschaftsministerin Katherina Reiche über ihr Verständnis von sozialer #Marktwirtschaft. pic.twitter.com/fP8SDyqpvT
„Rozšíření obnovitelných zdrojů energie nás přiblížilo k cíli klimatické neutrality,“ prohlásila Reicheová s tím, že to ale zároveň vytvořilo systémové náklady, jako jsou náklady na rozšíření sítě, náklady na úzká hrdla sítě a náklady na uhelné a plynové elektrárny, které je nyní třeba rozebrat. proto bude podle ní nyní nutné zmonitorovat dosavadní energetickou transformaci v Německu.
Aby německá ekonomika dostala nový impuls, bude se nová spolková vláda zabývat i cenami elektřiny. „Musíme snížit daň z elektřiny, musíme snížit příplatek za skladování plynu, potřebujeme průmyslovou cenu elektřiny, i když musím říct, že v Evropě je to těžký oříšek,“ zdůraznila Reicheová s tím, že počítá s rozmanitostí obnovitelných zdrojů energie, „ale vždy musíme dbát na náklady.“
Reicheová však vyloučila návrat k jaderné energii, kterou CDU a CSU hlasitě požadovaly během volební kampaně. CDU a CSU před volbami tvrdily, že některé jaderné elektrárny, které byly odstaveny teprve nedávno, bude možné poměrně rychle znovu zprovoznit. Tyto předvolební sliby tak vzaly za své, jen tři dny poté, co se nová vláda ujala úřadu. Podle Reicheové obnovení provozu v jaderných elektrárnách by vyžadovalo nejen peníze, ale brání mu prý rovněž nedostatek důvěry ze strany společností, které by měly jaderné elektrárny znovu zprovoznit. Kromě toho je v Německu stále obtížné dosáhnout společenského konsensu ohledně jaderné energie. Příležitost k návratu k jádru byla během energetické krize podle ministryně hospodářství promarněna a „s touto situací musíme nyní žít“.