Tajemná cesta Černochové do USA: ministryně letí podepsat klíčovou smlouvu
DOHODA O OBRANNÉ SPOLUPRÁCI
Na cestě Jany Černochové (ODS) do USA podle ministryně nic tajného není, jenže ministerstvo obrany podrobnosti její mise úspěšně tají, prý z bezpečnostních důvodů. Podle neoficiálních informací ministryně odletí do Spojených států v neděli, v úterý pak podepíše se svým americkým protějškem důležitou smlouvu o obranné spolupráci mezi Českem a USA. Smlouva má umožnit americkým vojákům pobyt a plnění úkolů na českém území.
Ministerstvo obrany deníku Echo24 odpovědělo, že ministryně Jana Černochová podepíše smlouvu o spolupráci v oblasti obrany (Defence Cooperation Agreement, zkráceně DCA) mezi ČR a USA příští týden. „Více informací poskytovat nyní nebudeme,“ uvedla mluvčí obrany Simona Cigánková. A dodala, že resort dopředu z bezpečnostních důvodů informace o zahraničních cestách nesděluje.
Neoficiální zdroje ovšem hovoří o tom, že odlet z Prahy je plánován na neděli. Smlouvu o obranné spolupráci by pak měla Černochová podepsat v úterý 23. května. Ještě předtím se sejde v Pentagonu s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem.
Smlouva je poměrně složitým dokumentem, který má více než 70 stránek. Její analýze se proto budeme ještě později blíže věnovat. Jednoznačně z ní například vyplývá, že v případě souhlasu parlamentu se budou moci na území Česka pohybovat a operovat americké ozbrojené síly a dodavatelé Spojených států. Vojáci budou smět využívat česká vojenská zařízení, vojenské prostory a letecké základy. Mohli by v nich i budovat vlastní objekty. Konkrétně je ve smlouvě vyjmenováno 11 vojenských areálů, včetně letišť v Čáslavi, Pardubicích a Mošnově a vojenských újezdů Libavá, Rančířov nebo Boletice.
Dohoda neznamená výstavbu amerických základen, tvrdí ministerstvo
Podle ministerstva však samotná smlouva neznamená automatický souhlas s budoucí výstavbou autonomních amerických základen na českém území. „Samotná DCA nepovede k výstavbě amerických vojenských základen na území ČR ani ke stálé přítomnosti amerických vojáků. Jejím účelem je nastavit obecné podmínky pro případné působení amerických vojáků v ČR, pokud se na něm obě strany v budoucnosti dohodnou, a pokud to bude ze strany ČR v každém jednotlivém případě schváleno,“ uvedlo ministerstvo obrany na svých stránkách.
Jakožto mezinárodní smlouvu budou kromě vlády, která už ji v plném znění schválila dva týdny nazpátek, smlouvu muset odsouhlasit také obě komory parlamentu a podepsat prezident republiky.
Ve sněmovně už o ní v týdnu velmi živě diskutovali poslanci opozice. „Není to smlouva o spolupráci, ale smlouva o budoucí vojenské přítomnosti USA v ČR, která umožňuje ozbrojeným silám USA používání vojenských prostor a budov,“ řekl předseda SPD Tomio Okamura. Černochová mu kontrovala: „Je to zcela legitimní, že tu smlouvu podepíše ministr obrany ČR a ministr obrany Spojených států, a není na tom nic tajného. Vždycky jsme tuto informaci říkali veřejně, že nás toto čeká.“
Obdobnou smlouvu už podepsalo 24 ze třicítky zemí Severoatlantické aliance (NATO). Kontroverze provázelo její schvalování také na sousedním Slovensku.
Černochová zřejmě projedná i stíhačky F-35
Lze předpokládat, že Černochová stihne v USA i další jednání. S americkým ministrem obrany nebo se zástupci zbrojovky Lockheed Martin bude zřejmě jednat také o nákupu nejmodernějších amerických stíhaček páté generace F-35 Lightning, o které má Česko zájem. Za 24 kusů (dvě letky) bychom pravděpodobně zaplatili více než 100 miliard korun. Černochová chce o jejich případném nákupu rozhodnout ještě letos. O plánovaném nákupu letounů jsme psali už dříve například v textu Česko chce nejmodernější stíhačky F-35.
Dalším z probíraných témat by mohla být válka na Ukrajině a vojenská podpora nebo výcvik ukrajinské armády či podrobnosti kolem dodání amerických vrtulníků Venom a Viper – první kusy má české letectvo obdržet už začátkem června. Více se dočtete v aktuálním článku První americké vrtulníky pro Česko jsou na cestě.