Kandidát Arestovyč tvrdí, že je Zelenským pronásledován, že na něj poslali komando a bojí se vrátit na Ukrajinu
UKRAJINSKÉ PREZIDENTSKÉ VOLBY
Bývalý poradce vedoucího Kanceláře prezidenta Ukrajiny Oleksij Arestovyč, který se od začátku války stal jedním z nejznámějších ukrajinských politiků, nedávno oznámil, že se hodlá zúčastnit prezidentských voleb. Psali jsme o tom zde. V posledním roce stále hlasitěji kritizoval prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho okolí a zaujímal postoje, které mnozí na Ukrajině považují za proruské. Tvrdí, že je úřady v Kyjevě pronásledován, trestně stíhán a proto pobývá mimo Ukrajinu. V případě voleb počítá, že kampaň povede i z exilu. V rozhovoru pro ruský nezávislý server Meduza nyní uvedl, že navrhuje, aby Ukrajina dočasně ponechala okupovaný Krym a Donbas Rusku, než se tam změní režim.
Podle Arestovyče je nutné, aby se na Ukrajině v roce 2024 uskutečnily řádné volby i přesto, že je země ve válce. „Ukrajinská společnost, nebo její část, by odložení prezidentských voleb vnímala jako uzurpaci moci. Domnívám se, že každá chyba (úřadů) po 31. březnu bude pečlivě zkoumána,“ vysvětlil Arestovyč s tím, že pokud by se volby nekonaly, mohlo by to vyvolat krizi legitimity, která by měla přímý dopad na pomoc Ukrajině a postavení země ve světě.
Politik má v plánu pro volby vytvořit stranu. Jmenovat by se měla podle něj, tedy Arestovyčova strana. Jen perzonifikace politického subjektu má podle něj na Ukrajině šanci.
Své plány s prezidentskou kanceláří rozhodně neprojednal. „S prezidentskou kanceláří jsem v rozporu, protože jsem nyní v opozici. Ale jejich kroky jsou, upřímně řečeno, mimo mé chápání normálního politického procesu,“ uvedl Arestovyč. Podle něj se hned poté, co na konci září poskytl nelichotivý rozhovor o cestě prezidenta Zelenského do USA, objevily náznaky nepovolených odposlechů, sledování administrativy na jeho filozofické a psychologické fakultě. Meduza však poznamenává, že se to nepotvrdilo.
Fakt, že je s prezidentskou kanceláří v rozporu, je podle něj mimo jiné také proto, že se u něj doma objevila policie. „U nás na bývalého poradce nikdo nevztáhne ruku. To by se stalo pouze se souhlasem (vedení země). Takže se u mě doma objevilo policejní komando. A podle některých zpráv to byli převlečení příslušníci ukrajinské bezpečnostní služby,“ popsal Arestovyč. Meduza ale opět dodává, že tato zpráva nebyla potvrzena.
Politik také uvedl, že poslanci Nejvyšší rady na něj podali obrovské množství trestních oznámení. „Mezi kolektivními signatáři je mnoho poslanců z vládnoucí strany, kteří tvrdí, že bych měl být zatčen, zadržen a uvězněn… Tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov, který je přímým podřízeným Zelenského, prohlásil, že jsem ruský špion, jednám v zájmu Ruska a orgány činné v trestním řízení mě prověřují,“ svěřil se bývalý poradce Zelenského.
V současnosti se Arestovyč nenachází na Ukrajině a objíždí Evropu. Netroufá si vrátit do vlasti. „Když vás tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany a poslanci vládnoucí strany obviňují z toho, že jste ruský špion, a slibují, že vás uvězní, v žádném případě to k návratu nepovzbuzuje. Proto se obávám, že budu muset zůstat opozičním politikem v exilu a dokonce se účastnit voleb ze zahraničí,“ popsal.
Arestovyč na své platformě tvrdí, že je připraven na „Kissingerovu variantu“. To by znamenalo, že Krym a Donbas zůstanou okupovány Ruskem. „Je to dočasné rozhodnutí. Počkáme, až Putin odejde od moci, a pak se k těmto otázkám okupovaných území vrátíme, až bude nový ruský vůdce. Jsem si jist, že toto vedení bude rozumnější než Putin,“ řekl.
Arestovyč v lednu 2023, kdy působil jako poradce kanceláře prezidenta Ukrajiny, opustil Zelenského administrativu. Odstoupil uprostřed vlny kritiky, kterou vyvolal jeho výrok, že ruská raketa mohla zasáhnout obytný dům v Dněpru jen proto, že ji sestřelila ukrajinská protivzdušná obrana.