„Vláda bezvýhradně podporuje Izrael. Chceme změnu.“ Petici podepsal Topol, Placák nebo Halík
ČESKÝ POSTOJ K IZRAELI
Výrazné osobnosti z duchovních, kulturních a akademických okruhů vyzývají českou vládu ke změně postoje a přístupu ke krizi na Blízkém východě. Internetová petice kritizuje vládu Petra Fialy (ODS), která bezvýhradně podporuje Izrael a ignoruje humanitární krizi v Pásmu Gazy. Otevřený dopis, který podepsal mimo jiné spisovatel Jáchym Topol, duchovní Tomáš Halík nebo historik Petr Placák, se obrací na prezidenta Petra Pavla a zahraniční výbory Senátu a Poslanecké sněmovny s požadavkem na přehodnocení politiky vůči Izraeli. "Odpovídat na násilí ještě větším násilím pokládáme za děsivé selhání politiky," píše se v petičním textu.
Otevřený dopis nesoucí název "Výzva ke změně postoje české vlády ke krizi na Blízkém východě" vyjadřuje nesouhlas s reakcí české politické reprezentace. Pod text petice se podepsalo kolem 80 osobností z řad kulturních, duchovních i akademických okruhů s tím, že "jsme svědky nejkrvavější fáze desetiletí trvajícího izraelsko-palestinského konfliktu."
Petice dodává, že krvavý a brutální útok Hamásu odsoudily všechny státy EU s tím, že Izrael má legitimní právo na obranu. Evropské státy ale také vyjádřily znepokojení nad humanitární krizí v Gaze a rozsáhlým izraelským protiútokem, který by mohl nést prvky genocidního jednání. "Česká vláda přesto bezvýhradně podporuje současnou izraelskou vládu bez ohledu na humanitární katastrofu, a to jak na mezinárodních fórech a v Izraeli, tak i svou komunikací v České republice. Nerozumíme tomu," píše se v textu petice.
Petiční text také zmiňuje, že český prezident Petr Pavel nevyjádřil žádné výhrady vůči izraelskému vedení války a vláda odmítá stíhat evropskými sankcemi extremisty na obou stranách konfliktu. "Postoj české vlády považujeme za nepřijatelný a odporující principům mezinárodního práva," pokračuje petice. "Podle našeho názoru nebere česká vláda ohled na akutní humanitární katastrofu v Gaze. Tím rezignuje na lidskoprávní rozměr vlastní zahraniční politiky."
Česko sice podporuje Ukrajinu podle mezinárodního práva, ale ve vztahu k Izraeli nebere ohled na miliony Palestinců. "A tím de facto opouští i dlouhodobou českou podporu spravedlivého řešení izraelsko-palestinského konfliktu," doplňuje petice a dodává, že dlouhodobá tuzemská zahraniční politika nemůže veřejně ignorovat, podkopávat či popírat bezprecedentní míru násilí proti civilistům.
Pouze konzistentní politika založená na posilování mezinárodního práva může být garantem pro cestu ke spravedlivému řešení konfliktů. Fialova vláda by se měla připojit k výzvě Mezinárodního soudního dvora pro okamžité zajištění dostatečné humanitární pomoci obětem konflikt, postavit se jasně proti veškerému násilí na civilistech a proti jednání extremistů na obou stranách.
Vláda by měla také podpořit kroky mezinárodního společenství ke spravedlivému vyrovnání a bezpečnému soužití mezi Izraelci a Palestinci. "Odpovídat na násilí ještě větším násilím pokládáme za děsivé selhání politiky," uzavírá petice.
Výzvu na přehodnocení české politiky na Blízkém východě podepsali např. spisovatelka Radka Denemarková, duchovní a vysokoškolský pedagog Tomáš Halík, biskup Václav Malý, spisovatelka Petra Hůlová, filozof Jan Bierhanzl, historik a publicista Petr Placák, spisovatel a ředitel Knihovny Václava Havla Jáchym Topol, bývalá ombudsmanka Anna Šabatová, překladatelka a básnířka Markéta Hrbková, bývalá velvyslankyně v Izraeli Dáša van der Horstová či divadelní režisér a překladatel David Zelinka.