Největší podporovatelka Ukrajiny Nulandová končí v Bidenově administrativě
KONEC JESTŘÁBA
Po více jak 30 letech končí na americkém ministerstvu zahraničí Victoria Nulandová. Náměstkyně ministra Anthonyho Blinkena vystřídala v americké administrativě řadu pozic od velvyslankyně při NATO, po mluvčí ministerstva zahraničí. Dlouhodobě se zabývala Evropou a vztahy s Ruskem. Podporu Ukrajině vyjadřuje už od roku 2014, kdy byla v Kyjevě v době Euromajdanu a pomáhala demonstrantům. Po zabrání Krymu varovala, že to značí, že Rusko nechce fungovat v rámci mezinárodního práva. Tvrdou linii vůči Rusku nastolovala na ministerstvu po celou dobu své kariéry. Informuje agentura AP či The New York Times.
Victoria Nulandová odchází z americké administrativy v době, kdy v americkém Kongresu stále čeká na schválení balíček pomoci Ukrajině. Nulandová je označována za jednoho z největších jestřábů v administrativě a před expanzivními snahami Ruska varuje dlouhodobě. V roce 2014 byla během Majdanu v ukrajinském Kyjevě a demonstrantům tam podle svých slov obstarávala sendviče.
S Ukrajinou se váže i jedno z jejích největších diplomatických faux pas, kdy unikl její telefonický hovor s tehdejším velvyslancem USA na Ukrajině Geoffreyme Prattem. V rozhovoru řešila nabídku tehdejší prezidenta Janukovyče na dosazení představitele demonstrantů do vlády. V rozhovoru se však také negativně vyjadřovala o EU, když řekla, že se "na EU mohou vy*rat". Její výroky odsoudili jak tehdejší předseda Evropské rady Herman von Rumpuy, tak německá kancléřka Angela Merkelová.
Nulandová už od roku 2014 podporovala vyzbrojování Ukrajiny a hrála významnou roli v garanci ve výši jedné miliardy dolarů, kterou nová vláda získala. V roce 2016 svědčila před americkým Senátem v otázce ruské rozpínavosti. "Rusko roztříštilo jakékoliv zbývající iluze o tom, že je Kreml ochotný dodržovat mezinárodní právo a řídit se pravidly institucí, ke kterým se Rusko připojilo po studené válce," uvedla Nulandová.
Konec Nulandové oznámil americký ministr zahraničí Anthony Blinken. V prohlášení uvedl, že se nikdy nebála říkat, co si myslí, a její znalosti o diplomacii označil za encyklopedické. "Ale je to její vedení v otázce Ukrajiny, o kterém se budou diplomaté a studenti v mezinárodních vztahů v následujících letech učit. Její snahy v otázce odporu vůči Putinově invazi na Ukrajinu byly nenahraditelné. Jde o vytvoření globální koalice, která zajistila ruské strategické selhání. A její pomoc Ukrajině, aby v budoucnu mohla stát na vlastních nohou a být silná jak demokraticky a ekonomicky, tak vojensky," uvedl v prohlášení Blinken.
K jejímu konci už se vyjádřila i mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Označila ho za "selhání protiruského kurzu Bidenovy administrativy". Není to poprvé, kdy se ruští politici radovali z jejího konce. Když v roce 2013 skončila jako mluvčí ministerstva zahraničí, gratuloval k tomu Sergej Lavrov ministru Johnu Kerrymu slovy, že je "dobře, že se té ženy zbavil". Kerry mu odpověděl, že se jí nezbavil, ale že ji povýšil. Několik měsíců na to převzala evropskou sekci ministerstva zahraničí.
Nulandová sloužila pod šesti prezidenty a deseti ministry zahraničí. V roce 2017, v době nástupu Donalda Trumpa, z ministerstva odešla. V roce 2021 využila nabídky Anthony Blinkena stát se náměstkyní pro politiku. V polovině minulého roku se ze své pozice stala dočasnou 1. náměstkyní ministra zahraničí poté, co do důchodu odešla Wendy Shermanová. Trvalá pozice ji však nabídnuta nebyla a v únoru byla nahrazena Kurtem Campbellem.