Od pátku začnou platit nové dálniční známky. U roční lze nyní ušetřit 800 korun
NOVÉ DÁLNIČNÍ ZNÁMKY
Už v pátek 1. března vstoupí v platnost nové dálniční známky. Kromě zdražení, které přichází po více jak deseti letech, se povinnost dálniční známky vztahuje na nová vozidla. V ČR bude také poprvé dostupná denní známka za 200 korun. Elektronickou dálniční známku můžete ještě do konce měsíce pořídit za staré ceny. U roční známky tak můžete ušetřit až 800 korun.
Od 1. března bude řidiče dálniční známka stát 2 300 korun. Pro řidiče tak půjde po dlouhé době o zdražení z dnešních 1 500 kč, které řidiči platí od roku 2012. Ostatní druhy dálničních známek naopak mírně zlevní. Od března zlevní třicetidenní známka o deset korun na 430 korun a desetidenní o 40 korun na 270 Kč. Přibude nově denní známka za 200 korun.
Česko tak reaguje na směrnici EU Euroviněta, která stanovuje maximální ceny známek poměrem k ročnímu poplatku. Ministerstvo dopravy uvedlo, že díky elektronickému systému, který v ČR funguje od roku 2021, můžou řidiči mít na jednu SPZ registrováno více známek. V případě, že lidé využívají dálniční síť beze známky, jim hrozí bloková pokuta až 5000 korun a pokuta až 20 000 korun ve správním řízení.
Zároveň mají řidiči poslední týden na to koupit si roční dálniční známku za současné ceny. Odložit platnost při koupi 29. února lze až na začátek března. Lidé tak mohou jezdit za současné ceny až do 1. dubna 2025. Elektronickou známku lze pořídit na webu edalnice.cz. Lidé se v posledních dnech obracejí na ministerstvo dopravy a Českou obchodní inspekci (ČOI) kvůli některým webům, které nabízejí dražší dálniční známky, než stanovuje vládní nařízení. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) motoristům k nákupu známek doporučuje oficiální webové stránky, pobočky České pošty nebo čerpací stanice EuroOil.
Lidé možnost koupit dálniční známku ještě za levnější cenu hojně využívají, vyplývá to ze statistik státního podniku Cendis, který prodej dálničních známek spravuje. V prosinci, kdy si lidé ještě mohli podle zákona odložit dobu začátku platnosti známky až o 90 dní, podnik zaznamenal více než dvojnásobný meziroční nárůst ze 163 200 na 354 173 prodaných ročních elektronických dálničních známek. Od začátku roku pak lidé mohou dálniční známku pořídit a posunout její platnost již jen o měsíc. V roce 2022 prodej meziročně vzrostl téměř o 23 procent.
Do budoucna se zároveň cena dálničních známek bude pravidelně valorizovat tak, aby zohledňovala vývoj inflace. Cena známky se budou zvyšovat tak, aby se stanovila vždy na celé stokoruny.
Nemění se jen cena známek, ale i vozidla, která musí známku při využívání dálnice mít. Nově budou muset dálniční poplatky platit i hybridní vozy, i když pouze zhruba čtvrtinu plné ceny. Vozidla na zemní plyn a biometan budou mít nadále zhruba 50 % slevu. Tato sleva neplatí pro LNG, nýbrž jen pro CNG. Zcela zdarma budou moci dálnice využívat pouze elektroauta a motocykly.
Při stanovení cen se Česko od příštího roku muselo řídit evropskou směrnicí Euroviněta. Podle ní může měsíční známka stát maximálně 19 procent ročního poplatku, desetidenní maximálně 12 procent a denní ponejvíce devět procent. Celkový výnos z prodeje známek by se měl v příštím roce zvýšit o 1,3 miliardy korun z loňských zhruba 5,8 miliardy.
„Hledali jsme kompromis, jak udržet cenu ročního kuponu na dostupné úrovni a zároveň aby krátkodobé známky mohly být významným příjmem za využití dálniční sítě,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Ten zároveň upozornil, že cena zahrnuje pouze inflaci od roku 2012, kdy se cena dálniční známky zvyšovala naposledy. NERV navrhoval zvýšení na 3000 korun ročně.