Lobbista Kolář jako Nejedlý? Podobnost vidí všichni, kromě pětikoalice, říká Babiš
PROVĚRKA
Když byl ve funkci prezident Miloš Zeman, opakovaně se řešila pozice jeho poradce Martina Nejedlého, který neměl prověrku od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Nynější prezident Petr Pavel ve volbách i po nich sliboval, že se podobných praktik zbaví. Nyní se ale, zdá se, historie opakuje v případě prověrky pro Pavlova poradce lobbisty Petra Koláře. Kancelář prezidenta republiky sice označila toto srovnání za nemístné, ale třeba podle expremiéra Andreje Babiše (ANO) je podobnost mezi Kolářem a Nejedlým jednoznačná. Oslovení experti zase uvádí, že KPR vytvořila zbytečně prostor pro spekulace, který může prezidenta poškodit. Kolář mezitím uvedl, že zvažuje konec ve funkci poradce.
O Martinu Nejedlém se mluvilo prakticky po celá dvě volební exprezidenta Zemana. Nejedlý měl podle řady insiderů na chod Hradu velký vliv, ačkoliv neměl prověrku od NBÚ. Nynější vládní strany, dřívější opozice, Nejedlého opakovaně ostře kritizovaly a naposledy se o něm mluvilo v souvislosti s tím, že se potkal se současným ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS). Ten byl za to následně ostře kritizován i ze strany premiéra Petra Fialy (ODS), podle nějž dostal Blažek symbolickou „žlutou kartu“.
Nyní je ale na Hradě, kde od března sedí Petr Pavel, situace velmi podobná. Prezidentská kancelář totiž rozhodla, že bývalý diplomat přísnější prověrku od NBÚ nepotřebuje. Přitom Pavel během voleb i po nich sliboval, že se zbaví praktik, které na Hradě vládly za jeho předchůdce Zemana. „KPR nepožádala NBÚ o prověrku pro poradce prezidenta Petra Koláře, protože pro to nebyl zákonný důvod – není zaměstnanec a neseznamuje se s žádnými utajovanými skutečnostmi, ani se s nimi nepotřebuje seznamovat,“ řekla pro Echo24 mluvčí Eva Hromádková z odboru komunikace KPR.
„Hrad měl předejít spekulacím“
Redakce také položila kanceláři prezidenta další dotazy ohledně Kolářovy činnosti na Hradě. „Srovnání s Martinem Nejedlým není na místě, jde o dva úplně odlišné případy. Zásadní je, aby prověrkou disponoval vedoucí KPR a zaměstnanci, kteří s utajovanými informaci pracují nebo je potřebují ke své činnosti. A to, na rozdíl od stavu minulého, platí,“ řekla jen pro Echo24 Eva Hromádková.
Echo24 se také obrátilo na další ústavní činitele a předsedy vládních stran, kteří ale ponechali dotaz bez odpovědi. Situaci nicméně okomentoval šéf stálé sněmovní komise pro činnost NBÚ Martin Major (ODS). „Do jaké míry bude pro pana poradce absence vyššího stupně prověření představovat limit pro jeho práci, nedokážu posoudit. Očekával bych, že otázka nutnosti prověrky pro činnost poradce pana prezidenta, bude posouzena před jejím podáním na NBÚ. Minimálně z toho důvodu, aby se předešlo jakýmkoli spekulacím,“ řekl pro Echo24 Major.
Na dotaz deníku Echo24 reagoval bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) s tím, že podobnost mezi Kolářovým případem a případem Martina Nejedlého vidí „asi úplně každý kromě politiků pětikoalice“. „Deset let to pro ně bylo téma, mluvili o ohrožení bezpečnosti a teď mlčí. Prověrku měli mít lidé kolem prezidenta Zemana a úplně stejně to platí pro Petra Pavla,“ uvedl Babiš, který byl Pavlovým soupeřem ve druhém kole prezidentské volby.
Kolář krátce poté, co vyšla informace najevo, uvedl, že by mohl ve funkci poradce skončit. Smlouvu má totiž do konce roku a vypršet má však do konce roku a Kolář zatím neví, jestli ji prodlouží. „Mně se vlastně moc nechce. Proč bych vlastně měl mít smlouvu? Přítel prezidenta mohu být i bez smlouvy,“ sdělil Kolář deníku Právo. „Chodím tam jednou za čas. Tak si pro mě přijde někdo dolů. Akorát, že tím budu obtěžovat nějakou sekretářku, že pro mě bude muset přijít,“ dodal s tím, že rozhodnutí nechá na KPR.
„Poškozuje to především prezidenta“
Babiš se o nynějším poradci prezidenta během voleb opakovaně vyjadřoval jako o „Pavlově lobbistovi“. Sám Pavel na tuto kritiku reagoval v poslední debatě před druhým kolem voleb se slovy, že „jediný Kolář, který bude mít na Hradě slovo, bude protokolář.“
Podle politologa Otto Eibla z Masarykovy univerzity v Brně celá věc nepůsobí ze strany Hradu nejlépe. „Každý krok, který je iniciován a který není dokončen, může provokovat otázky. A v konečném důsledku tyto otázky mohou image prezidentské kanceláře a samotného prezidenta samozřejmě poškodit,“ uvedl Eibl s tím, že záleží ale i na tom, jak moc této epizodě budou věnovat pozornost média, nebo ještě lépe – voliči, protože spousta z nich si toho nemusí ani všimnout.
„Každopádně je pravda, že když tu máme léta kritizovanou praxi prezidenta Zemana a jeho poradce Nejedlého, nepůsobí úplně nejlépe, když Pavlova kancelář vytváří prostor pro to, aby minimálně obraz té události nápadně připomínal to, co jsme před časem kritizovali,“ dodal Eibl.
Podobný názor má i politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci. „Tento přístup a přístup v případě exprezidenta Zemana jsou odlišné, ale nicméně v tomto případě by bylo lepší, pokud by pan Kolář byl v nějakém pracovně-právním vztahu s kanceláří prezidenta,“ míní Šaradín. „Nejde totiž jen o případné rady, ale i odpovědnost. Zcela zbytečně se tímto postupem vyvolávají spekulace, co je důvodem stažení. Byť ten důvod může být banální, poškozuje to především pana prezidenta,“ dodal Šaradín.