Bartoš končí, stavební řízení zřejmě čekají kroky zpět
STAVEBNÍ ŘÍZENÍ
Stavební řízení schytává nelichotivá hodnocení od úředníků po developery s tím, že místo zjednodušení přinesl systém úplný opak a navíc s nefunkční digitalizací. Ačkoliv kritika trvá už prakticky od spuštění systému před několika měsíci, premiér Petr Fiala (ODS) spolu s ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem (Piráti) s razantním řešením vyčkávali. Zásadní roli měla hrát i analýza ostatních ministerstev, která měla nastínit skutečně špatný stav nového stavebního řízení. Pro Pirátskou stranu jde o další ránu spolu s tragickým výsledkem v krajských volbách, digitalizace patří k jejich zásadním tématům. A pro vládu o další slib, který se jí nedaří naplnit.
Problematické stavební řízení nemusí přinést problémy jen v krátkodobém horizontu. Opakovaně se objevují varování před závažnými právními dopady. Upozornili na to při volání po urgentních změnách i inženýři a architekti, kteří apelují na návrat k „papírovým“ podáním. Tehdy ještě premiér Petr Fiala (ODS) reagoval dost vlažně, odpověděl, že uložil ministru Ivanu Bartošovi vyřešit systémové problémy a lépe komunikovat s úřady.
Digitalizace stavebního řízení začala platit letos 1. července. Od spuštění ji provázejí potíže, ministerstvo pro místní rozvoj, které vede Bartoš, ale dlouhodobě uvádí, že na jejich odstranění pracuje. Fiala například před necelými dvěma týdny řekl, že se systém nezlepšuje tak rychle, jak by si přál. Výzvy opozice k Bartošově odvolání ale opakovaně odmítal.
Už od července představitelé MMR hovoří o tom, že se intenzivně pracuje na potřebných úpravách. Stejně tak ministr Ivan Bartoš opakovaně odmítal razantní kroky, které navrhovaly i profesní komory, a nepřipouštěl, že by systém měl až takové problémy. Přiznával pouze nedostatky ve školeních a tvrdil, že za problémy stojí i zdržení legislativního procesu či výběrových řízení.
K zásadnímu „nasvícení“ problému mělo dojít poté, co se k Fialovi dostala analýza čtyř ministerstev, o níž píše server Seznam Zprávy. Zpráva má nejen potvrzovat stížnosti, které na zavádění nového systému mířily z úřadů či od odborníků, popisuje ve zkratce i další zásadní problémy. K digitalizaci mělo docházet bez zapojení úředníků a definování toho, co potřebují, neexistoval sjednocený plán vývoje či chyběla dokumentace i dostatečné testování, uvádí server. Podobně jako profesní komory a další pak navrhují systém zastavit a analyzovat, mezitím legislativně zařídit přechodné období, které by opět umožnilo vrátit se k „papíru“.
Ještě v pátek MMR trvalo na tom, že jde v otázce vývoje informačních systémů stavebního řízení vše podle dřívějšího plánu. „Ať už jde o časový plán nebo rozpočet. Předpokládané náklady na komplexní zajištění softwaru pro DSŘ byly cca 400 milionů korun s DPH (alokované prostředky na nadlimitní otevřenou veřejnou zakázku). Proinvestované náklady teď tvoří zhruba ¼ této částky. Část složitějších integrací chceme v souladu s harmonogramem dotáhnout už v tomto roce – například systém propojit s tzv. REZOU, tedy registrem plných mocí nebo společně s ČKA a ČKAIT vytvořit a propojit databázi autorizovaných osob. Část složitějších integrací nad rámec původního zadání pak budeme realizovat i v roce následujícím,“ uvedl pro deník Echo24 mluvčí ministerstva Petr Waleczko.
Zcela jiný pohled však měli dlouhodobě zaměstnanci stavebních úřadů i další zainteresovaní lidé, kteří hovoří o tom, že v systému chybí některé funkce, úkony podle úředníků často trvají mnohem déle než dříve. Potíže nejsou jen v systému využívaném úřadu nebo v Portálu stavebníka, přes který se podávají žádosti, ale má je i Národní geoportál územního plánování, který má poskytovat územně plánovací dokumentaci, úložiště dat a procesní podporu.
„Na problémy s digitalizací jsme upozorňovali již od února 2024. Vždy to pro nás bylo věcí odbornou a obsahovou, nikoli politickou. Bohužel pan ministr zcela podcenil celý proces a také neposlouchal odborné skupiny, které vybízely k včasnému odložení a dopracování systémů. To vše korunovala velmi nešťastná komunikace. Pro pana ministra Bartoše je výsledkem jeho odvolání, pro stavební úřady, města a obce, investory, developery, stavebníky, architekty a mnohé další nefunkční systém, který paralyzuje české hospodářství. Všemu šlo zabránit, vše bylo řešitelné. Stačilo naslouchat,“ uvedla v reakci na nynější situaci Asociace developerů.
Podle asociace je podobně jako i podle dalších zástupců sektoru nyní potřeba neprodleně přijmout legislativní řešení, které zarazí nynější problémy a právní nejistoty. „A následně dopracovat systém, což, jak se ukazuje, bude trvat rozhodně několik dlouhých měsíců,“ uvedla Asociace developerů. Spolek inženýrů a architektů (SIA) dříve v dopise varoval premiéra, že současná právní nejistota kolem procesů ve stavebním řízení může vést k vážným důsledkům a v budoucnu zahltit správní orgány a soudy.
Nyní se má vyřešení situace chopit samotná ODS, už od středy bude mít digitalizaci na starost tým v čele s ministrem dopravy Martinem Kupkou. Přichází tak v situaci, kdy odborníci i zástupci měst či byznysu volají po tom, aby se urychleně přijaly další legislativní změny, které mají vesměs především udělat krok zpět k původnímu „papírovému“ systému.