Jurečka a trh práce: Bezdůvodné výpovědi nechce, pracovat mají děti, rodiče i důchodci
TRH PRÁCE
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ostře odmítá zavedení výpovědí bez udání důvodu, které chce do novely zákoníku práce prosadit především ODS včetně premiéra Petra Fialy. Český trh práce podle Jurečky potřebuje jiné změny, mezi nimi třeba umožnění práce dětem bez ukončené školní docházky, ministr chce také mobilizovat lidi v důchodovém věku či rodiče.
Výpovědi bez udání důvodu prosazuje do novely zákoníku práce prosazuje především ODS. „Uvidíme, jakou podobu nakonec bude návrh mít, jakkoliv předpokládám, že i podle mediálních vyjádření tam výpověď bez udání důvodů budou chybět. Jsem připraven s kolegy z poslaneckého klubu ODS načíst pozměňovací návrh, který by výpověď bez udání důvodů obsahoval. I podle mezinárodních srovnání je náš zákoník práce velmi rigidní,“ řekl pro Echo24 místopředseda sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček.
To nicméně odmítá ministr Jurečka. „Nic takového se nestane. Jsem jako gesční ministr odpovědný za zákoník práce a představil jsem návrh, že žádná taková opatření nemá a ani mít nebude,“ řekl Jurečka ve vysílání CNN Prima News s tím, že český trh práce potřebuje jiné úpravy a jiná zlepšení.
Jednou ze změn je umožnit již čtrnáctiletým dětem bez ukončené povinné školní docházky během letních prázdnin pracovat na brigádě. „Myslím si, že se na tom dokáže shodnout celá vládní koalice. I pro moji generaci bylo normální jít v létě pracovat, například prodávat zmrzlinu či jiné práce, které nejsou fyzicky náročné. Když dnes mladí lidé zvládnou celou řadu volnočasových aktivit, tak proč by ve čtrnácti letech, když mají letní prázdniny, nemohli jít na brigádu a přivydělat si?“ vysvětlil Jurečka.
Větší dostupnost práce bude podle něj působit na mladé lidi motivačně a zároveň může pomoci některým rodinám s finanční situací. „Principiálně to považuji za naprosto správnou věc. Já jako táta pěti dětí beru své kluky do práce od malička, aby viděli rodiče pracovat. Vidím v tom zdravý selský rozum,“ sdělil ministr práce a sociálních věcí.
Už dříve také avizoval, že se soustředí také na lidi, kteří jsou v předdůchodovém a důchodovém věku. U těch předdůchodových osob udělalo MPSV změnu, že jsou zařazeni mezi podporovanými zkrácenými úvazky. „A pro osoby, které budou pracovat a mít starobní důchod, chceme změnit systém tak, aby byl více motivující. Dneska jde o systém nemotivující, protože když pracujete, tak vám ČSSZ jednou za rok přepočítá důchod, ten se vám průměrně za měsíc zvýší o 75 korun a navíc nevíte, jak dlouho budete žít a tento zvýšený důchod si užívat. My chceme dát ten benefit důchodcům hned – chceme slevu na pojistném pro zaměstnance-důchodce, odpustit mu 6,5 procenta. Měsíčně mu zůstane o 1500 až 2000 korun navíc a může je využít, jak uzná za vhodné. Tím zase chceme dostat nějaké desítky tisíc lidí na ten pracovní trh,“ uvedl Jurečka.
Ekonomický expert KDU-ČSL Michael Kohajda zároveň již dříve pro Echo24 řekl, že prioritou lidovců je umožnění rychlejšího návratu rodičů do pracovního procesu cestou zkrácených úvazků nebo podporou předškolních zařízení. V médiích zaznívající návrh výpovědí bez udání důvodu podle Kohajdy rodičům s malými dětmi, případně lidem v předdůchodovém nepomůže, spíše naopak. A to i navzdory případnému zvýšení odchodného na dvojnásobek.
Proti možnosti bezdůvodného propouštění z pracovního poměru se postavila Českomoravská konfederace odborových svazů, která ve středu předala Sněmovně petici proti takovému doplnění zákoníku práce. Petici za tři měsíce podepsalo 52 643 lidí. Národní ekonomická rada vlády, která možnost navrhovala v seznamu opatření k nastartování trhu práce, pro Echo24 uvedla, že se výpovědi bez udání důvodu jsou jen kapkou v moři a existují i další možnosti.